Nawigacja TomTom Mazda NB1. Czy warto?

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez ZOOMik » 24 cze 2013, 23:50

Leszkowy napisał(a):Tak na marginesie czy w TT do NB1 jest możliwość wyboru typu trasy np. szybka, krótka, optymalna itp ? Tak jak jest to np. w Automapie.

Tak, jest w ustawieniach (Settings)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 10:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez Wicio23 » 25 cze 2013, 09:53

Pojawiły się aktualizacje głosów (Czesio, pijak, itd – chyba te same co były w AM) :) – i nawet działają <faja>
Początkujący
 
Od: 20 maja 2013, 11:26
Posty: 27
Skąd: Jaworzno
Auto: Mazda6, 2.0 6AT, SkyEnergy
SportKombi, Blue Reflex

Postprzez ZOOMik » 26 cze 2013, 14:03

netcoding napisał(a):Jaki obszar nawigacji TomTom jest wgrany? Cała EU? Czy tylko kilka krajów? Czy jest Chorwacja? Czy ktoś na tej nawigacji wyjeżdżał gdzieś dalej? :) Można jej zaufać? Czy lepiej dodatkowo wziąć jakaś inną?

Widzę, że moderator przeniósł Twoje pytanie we właściwe miejsce, więc w paru słowach…
Powinna być cała Europa w tym i Chorwacja, gdzie jak czytałem wybierasz się.
Co do pokrycia map i routingu to akurat za granicą TomTom spisuje się znacznie lepiej niż u nas w kraju, więc raczej możesz na nim polegać – na wszelki wypadek papierowe mapy, jeśli masz, to weź :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 10:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez netcoding » 26 cze 2013, 19:24

Dzieki za info :)
Tworzenie stron www, CMS – zapraszam http://www.netcoding.pl
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 paź 2010, 18:37
Posty: 34

Postprzez adamus28 » 28 cze 2013, 12:00

Angulo napisał(a):1. Jaki dokładnie typ nawigacji jest fabrycznie zamontowany w szóstce? Dziady nie dały żadnej mapy na karcie SD i muszę ją pobrać ze strony TomToma, a tam jest ich kilka w kontekście Mazdy.
2. Jak ustawić sobie inne stacje radiowe z lewej strony komputera pokładowego, bo większość z nich nie odbiera u mnie, a były programowane w salonie?
3. Czemu po skonfigurowaniu telefonu z bluetooth Mazdy nadal nie mogę rozmawiać przez telefon "bezdotykowo"?


Ad1 typ Mazda NB1 ,nie było żadnej mapy to dziwne powinna być zainstalowana
Ad2 po prawej masz strzałki na panelu naciśnij i szuka stacji jak ci ta stacja odpowiada po kolei naciskasz po lewej stronie na ekranie stacje i przytrzymujesz i jest już w pamięci i tak po kolei .
Ad3 wyjaśnij to dokładniej

pozdrawiam
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 24 lut 2013, 00:53
Posty: 88
Skąd: Bydgoszcz
Auto: Mazda 6 2.5 192KM AT 2013 Skypassion
Jet Black Sedan

Postprzez Angulo » 28 cze 2013, 12:18

Ok, Ad.3
Po skonfigurowaniu telefonu i importowaniu listy kontaktów zadzwoniłem z innego telefonu i chciałem wypróbować czy można odbierać połączenie za pomocą przycisku słuchawki na kierownicy. Zamiast tego wyskoczyło mi menu wybierania głosowego... Telefon miał cały czas włączony Bluetooth.
Początkujący
 
Od: 27 cze 2013, 22:54
Posty: 22
Auto: Mazda 6, Sedan, SkyENERGY, 2.0l SKYACTIV-G 165KM, 6MT (SKYACTIV-MT)

Postprzez Marcinii » 28 cze 2013, 19:46

Ad 3. To coś jest nie tak, jeżeli dzwonisz i na monitorze wyświetla się informacja że ktoś do Ciebie dzwoni to słuchawka zielona odbiera ten telefon. Jesteś pewny że w tym czasie telefon był podłączony przez bluetooth? Jak wejdziesz w setup bluetooth i wybierzesz swoje urządzenie to musisz zaznaczyć na tym urządzeniu że to jest urządzenie do odtwarzania muzyki oraz odbierania połączeń (to drugie ważne).
Forumowicz
 
Od: 17 lut 2013, 07:24
Posty: 196 (0/1)
Auto: Mazda 6, 2.0 165KM, 2013

Postprzez discus » 12 lip 2013, 21:52

Czy warto ?

Nie z tym oprogramowaniem.

1. Stanowczo gubi się w górach.
2. Przy autostradach często zjeżdzając na zatoki postojowe nie widzi wyjazdów.
3. Opcja wyboru pasów pokazuje się sporadycznie i tylko w prostych sytuacjach.
4. Na rozjazdach z czterema pasami lepiej obserwować tablice.

Mam nadzieję, iż Tom Tom udostępni coś w najbliższym czasie lepszego. Jestem gotowy nawet dopłacić.
Forumowicz
 
Od: 11 mar 2013, 12:26
Posty: 95

Postprzez torad » 18 lip 2013, 15:17

Jeżeli ktoś, tak jak ja, przyzwyczaił się do Automapy to fabryczny TOMTOM Mazdy to dramat pod praktycznie każdym względem.
Oprócz tego co wymienił kolega powyżej dodałbym jeszcze:
1. Błędne/nieaktualne info o dozwolonej prędkości; zamiast pomagać wprowadza tylko w błąd.
2. Mała szczegółowość mapy (np. nie zobaczysz zbiornika wodnego nawet jeżeli jest tuż za pasem drzew przy drodze).
3. Tragiczna funkcja typu trasy ECO. Z Poznania do Warszawy chciała prowadzić mnie nie starą dwójką tylko przez Bydgoszcz).
Forumowicz
 
Od: 16 kwi 2013, 15:57
Posty: 35 (0/1)
Auto: MAZDA CX-3, '16, 2,0-150kM, MT, Skypassion, Dynamic Blue

Postprzez szwagier44 » 18 lip 2013, 16:16

Faktycznie w stosunku do Automapy to porażka, kilka przykładów:

1. Powiększanie mapy i aktualnej trasy, aby dowiedzieć się przez jakie miasta będziemy jechać jest nie do ogarnięcia.
2. Pomimo, że mam ustawioną "trasę szybką", trasa jaką prowadzi są co najmniej dziwne; boczne drogi, kostki brukowe, stacje benzynowe itd
3. Dokładność mapy oraz punktów adresowych, dużo gorsza niż w Automapie
4. Nie wiem jak u innych ale u mnie regularnie kasowane są Ulubione punkty.
Początkujący
 
Od: 9 maja 2013, 09:51
Posty: 21
Auto: Mazda 6 GJ SkyENERGY, 2.0 165KM, 2012

Postprzez D-fens » 20 lip 2013, 08:15

Czy ktoś z szanownych forumowiczów aktywował może usługę LIVE nie wyjeżdżając w tym celu poza granicę naszego państwa kategorii B? Czy opcja z użyciem VPN i IP na przykład z UK podczas zakładania konta w TomTom Home i aktualizacji mapy jest już komuś znana? Może jakiś tutorial by powstał przy okazji?

Wysłane z mojego GT-N8010 za pomocą Tapatalk 4
D-fens himself
Mazda 6 Sport Kombi 2008 2.0 MZR-CD 140 KM w wersji Exclusive.
Wcześniej Mondeo 5d 2002 2.0 TDCI 130 KM
Jeszcze wcześniej Vectra B 1998 1.6 16v
A jeszcze wcześniej MPK, PKS, PKP, TAXI i z buta..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 paź 2008, 13:34
Posty: 110 (0/1)
Skąd: Białystok
Auto: Mazda 6 GJ Sedan 2.0 benzyna 6MT Snowflake White
Mazda MX-5 NB 1998 1.8

Postprzez OLP » 20 lip 2013, 13:31

D-fens napisał(a):Czy ktoś z szanownych forumowiczów aktywował może usługę LIVE nie wyjeżdżając w tym celu poza granicę naszego państwa kategorii B? Czy opcja z użyciem VPN i IP na przykład z UK podczas zakładania konta w TomTom Home i aktualizacji mapy jest już komuś znana? Może jakiś tutorial by powstał przy okazji?

Właśnie wróciłem z turne po europie ( Niemcy, Austria , Szwajcaria , Czechy) i chyba mi funkcje Live działają.
Piszę chyba Bo na bieżąco pokazywał mi korki i utrudnienia a nawet obliczał trasy tak by zminimalizować postoje w korkach.
Za każdym razem pojawiała się informacja że gdzieś jest korek na p na 20 minut ale znalazł drogę którą zaoszczędzę np 14 minut. Po wyrażeniu zgody skierował mnie na droi lokalne i nawet raz z tej równoległej drogi widziałem kilka kilometrów korka którego omijałem. Wprowadził mnie spowrotem na autostradę w miejscu gdzie tylko kilka minut stałem a właściwie wolno poruszałem się bo w tym właśnie miejscu zaczynało się zwężenie..
Rozpisałem się tak ponieważ nie wiem po czym rozpoznać że posiadam wszystkie funkcji Live ale wg mnie tak właśnie powinny wyglądać. Jak wybrałem opcję pokazania utrudnień na trasie to na mapie z całą trasą były zaznaczone jakieś kropki – chyba utrudnienia. W Polsce tego nie było.
Ja swoją mapę aktywowałem zaraz po odebraniu samochody , aktualizowałem z problemami takimi jakimi spotkali sie chyba wszyscy ( mail do Tom Toma bo funkcja Online została chyba celowo zepsuta – szczegóły opisałem kiedyś w innym poście).
Wszystko robiłem na prawdziwym polskim IP bez jakiegoś kombinowania. Od tego czasu nie wyjmowałem karty z samochodu.
Ponieważ nie wiem czego mogłem się spodziewać po LIvie a wyprowadzanie z korków mi działało to wydaje mi się że działanie liva zależy tylko od kraju w którym się jest.
Obrazek
Forumowicz
 
Od: 11 mar 2013, 19:02
Posty: 63
Auto: Mazda 6 GJ SkyPassion 2,0 '12 kombi

Postprzez D-fens » 20 lip 2013, 14:01

Dzięki za info. Przynajmniej wiadomo, że za granicą działa bo to co opisałeś to jest właśnie funkcja LIVE. Chyba trzeba poczekać na akt łaski ze strony TomToma dla użytkowników Mazdy – Renault podobno już się cieszy z tej funkcji w Carminat TomTom.

Wysyłane z mojego GT-I9505 za pomocą Tapatalk 2
D-fens himself
Mazda 6 Sport Kombi 2008 2.0 MZR-CD 140 KM w wersji Exclusive.
Wcześniej Mondeo 5d 2002 2.0 TDCI 130 KM
Jeszcze wcześniej Vectra B 1998 1.6 16v
A jeszcze wcześniej MPK, PKS, PKP, TAXI i z buta..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 paź 2008, 13:34
Posty: 110 (0/1)
Skąd: Białystok
Auto: Mazda 6 GJ Sedan 2.0 benzyna 6MT Snowflake White
Mazda MX-5 NB 1998 1.8

Postprzez piotrekdas » 21 lip 2013, 11:34

Informacje o korkach mogles miec z tmc a nie z live. Ja ostatnio pisalem do mazdy i dostalem info ze modemy teraz sa deaktywowane co wskazuje raczej na to ze nie dostaniemy juz nigdy tej uslugi.

Wysłane z mojego GT-P5100 za pomocą Tapatalk 4
Początkujący
 
Od: 9 lip 2013, 17:19
Posty: 12

Postprzez OLP » 21 lip 2013, 18:21

piotrekdas napisał(a):Informacje o korkach mogles miec z tmc a nie z live. Ja ostatnio pisalem do mazdy i dostalem info ze modemy teraz sa deaktywowane co wskazuje raczej na to ze nie dostaniemy juz nigdy tej uslugi.

Trochę poczytałem na ten temat i chyba masz rację
Znalazłem coś takiego:

Live countries;
Belgium, France, Germany, Ireland, Italy, Luxembourg, Monaco, Netherlands, Portugal, San Marino, Spain,
UK, Vatican City
Non Live countries;
Albania, Andorra, Austria, Beralus, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Canary Islands, Croatia, Czech
Republic, Denmark, Estonia, Faroe Islands (Denmark), Finland, Georgia, Greece, Greenland (Denmark),
Guernsey (UL) Hungary, Iceland, Latvia, Liechtenstein, Macedonia, Malta, Moldova, Montenegro, Norway,
Poland, Romania, Russia, Serbia, Slovakia, Svalbard (Norway), Sweden, Switzerland, Turkey, Ukraine,

Z tego wynika e z ostatnio odwiedzonych przeze mnie krajów Niemcy były krajami "Live"
Podpowiedzi zmiany trasy miałem również w Szwajcarii a w Austrii wyświetlały mi sie utrudnienia w ruchu.
Jeśli działało to bez funkcji Live to mi to wystarcza.
Co do odblokowania modemu to da się to zrobić więc jak funkcja zacznie być supportowana w polsce to każdy będzie to mógł sobie sam odblokować...
Z tej tabeli
http://www.tomtom.com/en_ie/services/live/#tab:tab4
ze krajów Live jest więcej...
Obrazek
Forumowicz
 
Od: 11 mar 2013, 19:02
Posty: 63
Auto: Mazda 6 GJ SkyPassion 2,0 '12 kombi

Postprzez D-fens » 21 lip 2013, 19:14

Wczoraj robiłem aktualizację ale nie udało mi się uruchomić VPN więc zrobiłem to klasycznie jak kolega powyżej. Dzisiaj jechałem do pracy i w trakcie dostałem komunikat, że wykryto na trasie opóźnienia i proponowana jest zmiana trasy. Potwierdziłem, trasa została przeliczona. Czy były rzeczywiście tego nie wiem bo i tak system chciał mnie dziwnie prowadzić a wiedziałem dokąd jadę i nawigacja była tylko uruchomiona dla zabawy. W międzyczasie zmieniłem język z polskiego na angielski (computer Serena) bo jednak milszy głos i więcej instrukcji. Ale komicznie czyta nazwy ulic więc miałem dobry ubaw.
Może u nas funkcja TMC działa – przynajmniej do takiego wniosku doszedłem po propozycji zmiany trasy. Ale skoro live działa w Renault to i może nam kiedyś włączą. Pozostaje mieć nadzieję.

Wysyłane z mojego GT-I9505 za pomocą Tapatalk 2
D-fens himself
Mazda 6 Sport Kombi 2008 2.0 MZR-CD 140 KM w wersji Exclusive.
Wcześniej Mondeo 5d 2002 2.0 TDCI 130 KM
Jeszcze wcześniej Vectra B 1998 1.6 16v
A jeszcze wcześniej MPK, PKS, PKP, TAXI i z buta..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 paź 2008, 13:34
Posty: 110 (0/1)
Skąd: Białystok
Auto: Mazda 6 GJ Sedan 2.0 benzyna 6MT Snowflake White
Mazda MX-5 NB 1998 1.8

Postprzez gripens » 25 lip 2013, 08:44

Wracając do ogólnego tematu tego wątku, pozwolę sobie wyrazić swoją opinię na temat tej nawigacji. Sam używałem ostatnie 4 lata automapę, która naprawdę mi odpowiadała. Nie miałem z nią problemów. Problemy dotyczyły samego urządzenia, które potrafiło szukać sygnału gps kilka minut lub zgubić się w większym mieście.

Wbudowana nawigacja odnajduje sygnał bardzo szybko, właściwie po uruchomieniu silnika wchodząc w nawigację od razu widzę swoje położenie, to jest duży plus. Jeżeli chodzi o sam program tomtom i jego opcje to też mi odpowiadają i nie czuję dużej różnicy na minus po przesiadce z automapy. Nawigacja dobrze prowadzi, drogi wytycza podobnie jak robię to w sieci na google maps czy tarego. Szkoda tylko, że nie ma możliwości wprowadzania głosem adresów po polsku (po angielsku działa super) i czasem błędnie lub wcale nie pokazuje ograniczenia prędkości na danej drodze. No i brak opcji live (chociaż nie korzystałem z niej w zewnętrznej nawigacji, to jednak warto byłoby mieć tę opcję, jeżeli już się płaci na navi 2000zł).

Uważam, że jeśli ktoś sporo jeździ poza swoim dobrze znanym rejonem to warto dopłacić te 2000zł do wbudowanej nawigacji, zwłaszcza, że po zakupie samochodu jest możliwość darmowej aktualizacji map do najnowszych. Szkoda, że tylko jednej. Przydałoby się np. na cały okres gwaracji samochodu... ;–)
Początkujący
 
Od: 24 lip 2013, 09:17
Posty: 12
Skąd: lubuskie
Auto: Mazda 6 GJ 2013 SkyActiv-G 2.0 165KM 6AT Aluminium Metallic (kombi)

Postprzez discus » 25 lip 2013, 16:36

kontynuacja

5. GPS trzy razy się zawiesił. Ratunkiem jest wyjęcie karty i ponowne włożenie.


Mam również pytanie do użytkowników Tom Tom.

Wykupił może ktoś opcje pokazywania radarów ? Interesują mnie opinie na ten temat :)
Forumowicz
 
Od: 11 mar 2013, 12:26
Posty: 95

Postprzez OLP » 25 lip 2013, 21:52

Mi radary pokazuje bezwykupywania "opcji"
Przy aktualizacji mapy można sciągnąćpare rzeczy np głosy POI i inne rzeczy wpisywane przez utrzytkowników.
Po włączeniu opcji sygnalizacji radarów "odpowiednio wcześniej" słychaćdzwięk i pojawia sie informacja o co chodzi.
Fajną sprawą jest to ze nawet mając przeączony obraz np na radio alarmy dalej są sygnalizowane.
Inna sprawa to dokładność bazy alarmów ...
Obrazek
Forumowicz
 
Od: 11 mar 2013, 19:02
Posty: 63
Auto: Mazda 6 GJ SkyPassion 2,0 '12 kombi

Postprzez gripens » 26 lip 2013, 22:18

Ja też nie wykupowałem żadnej opcji, a fotoradary mi pokazuje po ściągnięciu aktualizacji fotoradarów jako POI z tomtom home. Dziś jechałem trasę ze wschodniej granicy do zachodniej, całość po drogach krajowych (z wyjątkiem odcinka Warszawa – Łódź – A2) i navi informowała mnie o fotoradarach poprzez "piknięcie" oraz wyświetlenie komunikatu w lewym górnym roku o odległości do radaru (kontroli radarowej) i ograniczeniu prędkości. Kilku fotoradarów nie było na mapie (nie pamiętam dokładnej liczby, chociaż próbowałem zapamiętać:–)), ale zdecydowana większość była, przynajmniej w postaci słupków. A czy było w nich urządzenie to już inna sprawa.
Początkujący
 
Od: 24 lip 2013, 09:17
Posty: 12
Skąd: lubuskie
Auto: Mazda 6 GJ 2013 SkyActiv-G 2.0 165KM 6AT Aluminium Metallic (kombi)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6