Skrzynia automatyczna a instalacja LPG

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez Skipper665 » 22 sty 2017, 13:58

Witam forumowiczów,

Od ponad roku jestem szczęśliwym posiadaczem Mazdy 6 z 2007 r. Silnik 2.3l, wolnossące 166 KM. Niestety od pewnego czasu borykam się z problemami z automatyczną skrzynią biegów. Po odpaleniu i powolnym ruszaniu jest wyraźny przeskok podczas przerzucania biegów z 1 na 2 i z 2 na 3. Ten przeskok jest tym mniejszy im dynamiczniej ruszam. Dodatkowo ostatnio pojawił się kolejny niepokojący objaw, mianowicie skrzynia nie trzyma 5 biegu. Jeździłem już wcześniej automatem i wiem że biegi zmienia się tu tak naprawdę pedałem gazu, dlatego przy 2.5 tys obrotów na 4 biegu lekko odpuszczam gaz i skrzynia włącza 5. Niestety kiedy jednak zdejmę nogę z gazu, obroty bardzo szybko spadają do 1.2 tys i skrzynia z powrotem załącza 4, na której już spokojnie się toczy.

Samochód od 2012 roku posiada instalacje gazową firmy STAG założoną przez poprzedniego właściciela. Czy możliwe że to przez instalacje gazową coś złego dzieje się ze skrzynią? Ostatnio odbyłem rozmowę z pracownikiem firmy SAMKO, który jednoznacznie stwierdził że do samochodów z automatem nie powinno się instalować LPG, ze względu na wariujący przepływomierz, i błędne dane wysyłane do sterownika skrzyni. Zalecił całkowity demontaż instalacji, i dopiero wtedy zajechanie do nich w celu oceny wielkości strat. Powiedział również, że drugim wyjściem jest poprostu jeżdżenie z tymi objawami, bo duża liczba ludzi tak robi, ale problem i tak będzie się pogłębiał więc co zaoszczędzę na gazie to właduje później w naprawę skrzyni.

Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś miał podobny problem, a jeżeli tak to jak go rozwiązał? Czy naprawdę automatyczna skrzynia biegów uniemożliwia jazdę na gazie, czy może można to jakoś rozwiązać?
Skipper665
 

Postprzez rymko » 23 sty 2017, 15:37

Co za bzdura <glupek2>
Jeżdżę na gazie kupę lat z AT i wszystko jest ok.
Możesz przecież pojeździć na benzynce i sprawdzić czy AT nie wariuje.
Jeżeli nie wariuje, to jedź do dobrego "gazownika" sprawdzić i ustawić instalację – nie powinieneś zauważać zmian stylu pracy skrzyni przy pracy n gazie i benzynie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 maja 2009, 14:23
Posty: 482 (2/6)
Auto: Mazda 6I 2.3 2007 A-spec/AT

Postprzez Marwis » 23 sty 2017, 20:16

To trafiłeś na fachowca – demontować instalacje żeby diagnozować automat :D
Na początek podpiąć pod komputer, może jakieś błędy sterownik pokaże.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 maja 2011, 18:59
Posty: 302
Skąd: Gdynia
Auto: M6 GG '06 LF 2.0 AT
była 323f 1,5 LPG '99

Postprzez misiek6a12 » 24 sty 2017, 01:03

Z tego co pamiętam, w przypadku automatu to gaz może wpływać na pracę skrzyni, ale tylko jak jest źle założony. Normalnie sterownik od lpg pobiera z silnika dane i na tej podstawie oblicza wszystko, ale sygnały do niego muszą być odseparowane, bo jeśli nie, to wtedy powoduje skoki napięcia na kompie skrzyni i ona wariuje. Nie każdy gazownik o tym pamięta. Tak czy inaczej nie jest konieczne wyrzucenie instalacji, bo wystarczy to poprawić :) Miałem u siebie z instalacją ogólnie trochę problemów i sporo szukałem na ten temat przy okazji ;) Dlatego jeśli szarpie tylko na lpg, to może a nie musi właśnie to być przyczyną, ale jak na benzynie robi tak samo, to gaz wykluczyłbym z podejrzanych ;)
Początkujący
 
Od: 13 paź 2016, 09:20
Posty: 9 (0/1)
Skąd: Leszno
Auto: Był Ford Cougar 2.5 v6
Mazda 6 2.3 AT A-Spec 2003
Jest
Mazda 3.0 AT sedan A-Spec 2003

Postprzez Skipper665 » 24 sty 2017, 18:19

Dzięki za odpowiedzi.

Żeby się coś dowiedzieć więcej narazie wyjeżdżę dwa baki na benzynie i zobaczę czy coś się zmieni. Odnosząc się jeszcze do gościa z SAMKO, rozumiem że wbrew temu co gadał, instalacja gazowa założona, ale nie uruchamiana nie ma wpływu na parametry silnika i skrzyni? Pod komputer skrzynia była podłączana i nic nie wyskoczyło.

Dziwne jest też to że wcześniejszy właściciel przejechał na gazie 60 tys km i było wszystko ok, a ja teraz ledwo 15 tys i coś jest nie tak. Może to przez styl jazdy, ale czy grzechem jest wciśniecie gazu do podłogi od czasu do czasu? Wkoncu po coś ma się silnik 2.3, warto go czasem posłuchać <oczko>

A może reset komputera by coś pomógł? Czytałem tutaj że nie którym to pomogło – viewtopic.php?f=412&t=30530&start=20

Może ktoś podać jakieś namiary do dobrego gazownika z okolicy Wawy? Najlepiej gdzieś Piastów, Pruszków, ale niekoniecznie, grunt żeby był sprawdzony fachowiec.
Skipper665
 

Postprzez tqr_us » 28 sty 2017, 13:37

Jedź na pożądna autokalibracji lpg
Forumowicz
 
Od: 16 sie 2016, 23:15
Posty: 249 (4/3)
Skąd: Islandia/kef.Podlasie
Auto: 2.3L AT MZR 07 Aspec

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6