Światła drogowe w trybie "Auto" – działają tylko po zmroku

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez j32 » 16 sty 2009, 15:01

Witam,

jeżdżę od lipca, ale dopiero teraz to zauważyłem. Gdy światła mam ustawione w pozycji "Auto" nie działają światła drogowe. Owszem można mrugnąć, ale nie przełączyć. Dopiero działają w pozycji "ON". Czy to normalne, tak powinno być?
Nie wyobrażam sobie przełączania pozycji w trakcie jazdy, kiedy potrzebuję ich w nocy.

pozdrawiam
Forumowicz
 
Od: 2 gru 2008, 17:10
Posty: 45
Skąd: Warszawa
Auto: M6 GH Sedan 2.0 MZR-CD 140KM

Postprzez LemJohny » 16 sty 2009, 16:05

Fajna sprawa z tym automatem... Ciekawe czy można taki moduł dokupić do wersji z USA... tam taki automat tez ma dużo aut, bo za to są zniżki w ubezpieczalni :D

W Oplu z takim modułem jest podobnie jak u Ciebie
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 cze 2008, 10:29
Posty: 109
Auto: Mazda 3 2,3l

Postprzez Bolek » 16 sty 2009, 16:34

j32 napisał(a):Gdy światła mam ustawione w pozycji "Auto" nie działają światła drogowe. Owszem można mrugnąć, ale nie przełączyć. Dopiero działają w pozycji "ON". Czy to normalne, tak powinno być?


A czy nie masz czasem tak, że włączając tryb "auto" w dzień czujnik uznaje, że jest jasno i nie daje możliwości włączenia świateł mijania ani przeciwmgłowych? Ja tak właśnie mam. W nocy nie ma problemu – w trybie auto możesz włączać i drogowe i p-mgłowe; czujnik widzi ciemność i nie wchodzi w kolizję. Rozumiem, że swój test robiłeś w dzień?

Ogólnie w polskich warunkach taki czujnik to raczej bezużyteczny dodatek. W Belgii się przydaje – np. w BXL jest sporo tuneli i auto włącza światła za ciebie (jeśli należysz do tych, co jeżdżą bez świateł; np. Belgowie jeżdżą bez świateł, w tunelach też ich nie włączają i po zmierzchu też często mijasz nieoświetlone samochody – niestety ludzie są często zbyt bezmyślni, żeby pozwolić im decydować).
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 cze 2005, 14:57
Posty: 192 (0/1)
Skąd: Luxembourg
Auto: 6 TRSi MZR-CD 143 5d 2007

Postprzez tarkan » 16 sty 2009, 16:43

j32 napisał(a):Witam,

jeżdżę od lipca, ale dopiero teraz to zauważyłem. Gdy światła mam ustawione w pozycji "Auto" nie działają światła drogowe. Owszem można mrugnąć, ale nie przełączyć. Dopiero działają w pozycji "ON". Czy to normalne, tak powinno być?
Nie wyobrażam sobie przełączania pozycji w trakcie jazdy, kiedy potrzebuję ich w nocy.

pozdrawiam

Mam wersję niemiecką auta. W pozycji AUTO włączone są cały czas światła mijania, dodatkowo przy wjeździe do tunelu lub po zmierzchu ściemniają się zegary i zapala się zielona kontrolka świateł mijania.
Światłami drogowymi można błysnąć (wajcha do siebie) lub włączyć na stałe (wajcha w kierunku deski rozdzielczej). Nie ma problemu z poruszaniem wajchą, gdy światła ustawione są na AUTO. Od początku zakupu samochodu cały czas jeżdżę z ustawieniem w pozycji AUTO i nie miałem jeszcze problemu z włączaniem długich (bez konieczności przełączania na ON).

Czy aby na pewno odpowiednio przełączasz wajchę?
Moja nowa Mazda 6 "wyjechała z tłumu"... http://forum.mazdaspeed.pl/viewtopic.php?t=59909&start=0
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 lut 2006, 00:00
Posty: 426
Skąd: Warszawa / Sokółka
Auto: M6 '08 GH 2.5 MZR TOP

Postprzez j32 » 16 sty 2009, 16:47

Z przełączaniem wajchy nie mam problemu :–)

Muszę sprawdzić co pisze Bolek. Być może w ciemnościach to działa.

Dzięki.
Forumowicz
 
Od: 2 gru 2008, 17:10
Posty: 45
Skąd: Warszawa
Auto: M6 GH Sedan 2.0 MZR-CD 140KM

Postprzez Bolek » 16 sty 2009, 16:50

Widać zależy od rynku: w Belgii na "auto" w dzień jest ciemno (i jak pisze j32 drogowymi można tylko błysnąć). W nocy włącza światła, przyciemnia tablice i zapala kontrolkę – jak na manualu.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 cze 2005, 14:57
Posty: 192 (0/1)
Skąd: Luxembourg
Auto: 6 TRSi MZR-CD 143 5d 2007

Postprzez Waikiki » 16 sty 2009, 22:30

J32: w trybie AUTO światła długie działają w trybie ciągłym dopiero po zmroku. Gdy jest widno długie są dezaktywowane – bo po co włączać długie w dzień w celu innym niż "mignięcie" ? Gdy się ściemni to zapala Ci się podświetlenie deski i długie zaczynają działać w trybie ciągłym po przesunięciu dźwigni do przodu.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 mar 2008, 12:43
Posty: 236 (0/9)

Postprzez Globy » 16 sty 2009, 23:27

Dzięki za info, Waikiki <usmiech> Up-date'owałem informację w temacie.
Klubowicz
 
Od: 24 paź 2003, 22:02
Posty: 9888 (0/3)
Skąd: Warszawa
Auto: C140 M120

Postprzez Bolek » 17 sty 2009, 01:09

Waikiki napisał(a):J32: w trybie AUTO światła długie działają w trybie ciągłym dopiero po zmroku.

To samo napisałem kilak postów wyżej jednak podtrzymuję opinię, że AUTO jest bezużyteczne. Np. jechałem za dnia we mgle – nie włączysz wówczas p-mgłowych w trybie auto (podobnie jak drogowych). Niby światła w tej mlecznej poświacie jest sporo, jednak widoczność bardzo kiepska a czujnik traktuje to jako stan "dzień". Generalnie – nigdy nie używam AUTO
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 cze 2005, 14:57
Posty: 192 (0/1)
Skąd: Luxembourg
Auto: 6 TRSi MZR-CD 143 5d 2007

Postprzez Waikiki » 17 sty 2009, 10:36

Mnie akurat co innego irytuje w polsko-skandynawskim spec'u. Mianowicie spryskiwanie reflektorów, które samoczynnie uruchamia się co drugie pociągnięcie dźwigni w celu spłukania szyby. Efekt jest taki, że 5-litrowy baniaczek płynu zużywam w tydzień. Jest na to recepta – przed spłukaniem szyby przełączenie świateł na pozycyjne, natomiast po zmroku bywa o problematyczne. Będzie trzeba dać znać fabryce, żeby zmienili to przy najbliższym face liftingu...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 mar 2008, 12:43
Posty: 236 (0/9)

Postprzez PIOTREK_BO » 18 sty 2009, 14:15

A może ktoś wie, który przekaźnik odpowiada za światła skandynawskie – chciałbym je zlikwidować, bo jak na postoju stoję i np. czekam na kogoś , to mijania światła świeą lub pozycyjne, – nie ma możliwości wyłączenia świateł.
Piotr
Początkujący
 
Od: 4 paź 2008, 10:11
Posty: 7
Skąd: Kraków
Auto: MAZDA 2,0 I MZR-CD TOP

Postprzez DeadlY » 18 sty 2009, 17:52

tarkan napisał(a):Mam wersję niemiecką auta. W pozycji AUTO włączone są cały czas światła mijania, dodatkowo przy wjeździe do tunelu lub po zmierzchu ściemniają się zegary i zapala się zielona kontrolka świateł mijania.

u mnie w AUTO w dzien nie pala sie ani dlugie ani mijania moze jedynie pozycyjne. swiatla dopiero po zmroku sie zapalaja
WINNING BLUE MICA
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 kwi 2008, 11:35
Posty: 552
Skąd: 3miasto
Auto: Mazda 3 BK LF było....

Postprzez Yapa » 19 sty 2009, 01:18

Waikiki napisał(a):est na to recepta – przed spłukaniem szyby przełączenie świateł na pozycyjne

prosta droga do szybkiego zużycia ksenonów....
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2007, 16:39
Posty: 527
Skąd: Olsztyn
Auto: GG SportKombi MZR-CD 2003 121 KM

Postprzez j32 » 19 sty 2009, 17:15

Sprawdziłem światła drogowe i rzeczywiście działają tylko jak świeci deska, czyli gdy jest ciemno.
Świateł p-mgłowych nie sprawdzałem. Jeśli jest tak jak pisze Bolek, to jest to duże niedopatrzenie Mazdy.
Forumowicz
 
Od: 2 gru 2008, 17:10
Posty: 45
Skąd: Warszawa
Auto: M6 GH Sedan 2.0 MZR-CD 140KM

Postprzez Waikiki » 19 sty 2009, 21:34

Yapa napisał(a):
Waikiki napisał(a):est na to recepta – przed spłukaniem szyby przełączenie świateł na pozycyjne

prosta droga do szybkiego zużycia ksenonów....


Może i tak, ja nie mam ksenonów. <jupi>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 mar 2008, 12:43
Posty: 236 (0/9)

Postprzez Pawnik » 19 sty 2009, 22:11

Waikiki napisał(a):Mnie akurat co innego irytuje w polsko-skandynawskim spec'u. Mianowicie spryskiwanie reflektorów, które samoczynnie uruchamia się co drugie pociągnięcie dźwigni w celu spłukania szyby. Efekt jest taki, że 5-litrowy baniaczek płynu zużywam w tydzień. Jest na to recepta – przed spłukaniem szyby przełączenie świateł na pozycyjne, natomiast po zmroku bywa o problematyczne. Będzie trzeba dać znać fabryce, żeby zmienili to przy najbliższym face liftingu...

Polecam starą M6 przed liftem. Tu jest oddzielny guzik do sprysków reflektorów i to kierownik decyduje kiedy psiknąć :) Nie sądzę, żeby fabryka się uwsteczniała i wzięła pod uwagę Twoją propozycję... <lol>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 mar 2007, 21:45
Posty: 580 (0/1)
Auto: Mazda 6 Kombi MZR-CD 136 PS

Postprzez bartm » 12 kwi 2009, 23:22

PIOTREK_BO napisał(a):A może ktoś wie, który przekaźnik odpowiada za światła skandynawskie – chciałbym je zlikwidować, bo jak na postoju stoję i np. czekam na kogoś , to mijania światła świeą lub pozycyjne, – nie ma możliwości wyłączenia świateł.


No właśnie, u mnie to samo. Przy pozycji OFF i przekręconym kluczyku i tak się świecą światła mijania. Więc w zasadzie po co jest to OFF ?

Ktoś wie, czy można coś z tym zrobić?
Początkujący
 
Od: 12 kwi 2009, 19:30
Posty: 21
Skąd: Olkusz/Kraków
Auto: Mazda 6 2.0 MZ-CD WGN 2008

Postprzez Kamil » 13 kwi 2009, 09:31

bartm napisał(a):i tak się świecą światła mijania

Moim zdaniem to jest dobre rozwiązanie, bo nie trzeba za każdym razem pamiętać o światłach. A jeżeli chcemy stać autem bez świateł to po prostu ustawiamy kluczyk w pozycji 1.

Pawnik napisał(a):oddzielny guzik do sprysków reflektorów

Uważam że tak powinno byc tez w nowej 6. osobiście nie podoba mi sie pomysł spryskiwania co 5 sprysków, lub 2xszybko spryskiwacz. Czasami spryskuje reflektor niepotrzebnie i robią sie zacieki na masce i brzydko wygląda :]
Kamil
 

Postprzez bartm » 13 kwi 2009, 09:35

palczak napisał(a):
bartm napisał(a):i tak się świecą światła mijania

Moim zdaniem to jest dobre rozwiązanie, bo nie trzeba za każdym razem pamiętać o światłach. A jeżeli chcemy stać autem bez świateł to po prostu ustawiamy kluczyk w pozycji 1.

No ok, ale jeśli chciałbym kogoś śledzić :D albo poważniej – pojechałbym do kraju, gdzie nie trzeba jeździć na światłach, to czemu mam ich nie móc wyłączyć? Trochę to moim zdaniem bez sensu, od tego powinno być to "AUTO", czyli przełączam na "AUTO", wkładam kluczyk – światła się zapalają, wyjmuję – gasną. Przynajmniej w moim odczuciu tak to powinno wyglądać.
Początkujący
 
Od: 12 kwi 2009, 19:30
Posty: 21
Skąd: Olkusz/Kraków
Auto: Mazda 6 2.0 MZ-CD WGN 2008

Postprzez kulca » 16 kwi 2009, 00:36

a nie orientujecie sie czy mozna jakos przeprogramowac kompa zeby na auto swiecily rowniez w dzien? u mnie w pozycji auto swieca tylko po zmroku
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2008, 00:38
Posty: 238 (3/1)
Skąd: Sosnowiec
Auto: Mazda 6 GY 2.0 RF-7J 143KM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6