Dziwne napięcie w lampie podsufitki – 6V ?

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez Koters » 22 maja 2018, 09:25

Witam wszystkich,
odkąd zakupiłem swoją Mazdę (2007 rok, 2.0 147km, polift, kombi) nie świeciła mi lampa w podsufitce bagażnika. Dopiero kilka dni temu przyjrzałem się tematowi, lampka jest popalona, wtyczka stopiona. Wymontowałem lampkę, kabel przyciąłem, dolutowałem nowy, sprawdzam napięcie – jest.
Ale jest 6V zamiast standardowego 12V. Wszystkie żarówki są na 12V więc zakładam, że powinno być 12V.
Ktoś jakiś pomysł co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
Pierwszym pomysłem jest "ściemniacz", w momencie otwarcia drzwi światła w podsufitkach się zapalają, chwilę po zamknięciu nie gasną nagle tylko wygasają. W teorii mogłoby być tak, że gdzieś mam zwarcie przy ściemniaczu i cały czas jest zapięty ograniczając mi napięcie?
Na forum wyczytałem póki co o switchu w klapie, który lubi się psuć. Pomoże ktoś zlokalizować całą instalację od lampki przez ten "ściemniacz" aż do switcha?
Z góry dzięki i pozdrawiam!
Edit: na 99% kwestia styku w klapie, przy otwartej klapie nie świeci mi kontrolka otwartych drzwi.
Początkujący
 
Od: 14 cze 2017, 19:41
Posty: 4
Auto: Mazda 6, 2.0 benzyna 147km, 2007 rok

Postprzez MIRAS M6 » 23 maja 2018, 20:11

Sciemniacz nie działa na oświetlenie bagażnika. Wykorzystanie jego jest tylko w przedziale pasażerskim. Obstawiam na nadpalone styki wewnątrz zamka pokrywy bagażnika. Ściągnij osłonę pokrywy od wewnątrz bagażnika i na środku są 2 kostki przytwierdzone na zatrzask w pokrywę. Jedna z nich to oświetlenie bagażnika. Jeden pin w tej kostce to stała masa (bo zamek otwiera i zamyka obwód prądu dla oświetlenia minusem) a drugi pin to masa po przełączniku w zamku. Weź miernik i złap plus na oświetleniu rejestracji(oczywiście włącz postojówki na ten czas) i sprawdź ile masz V na minusie w kostce od oświetlenia. Jeżeli tu pokaże Ci się 12V to sprawdź połączenie na wejściu wiązki z klapy w dach (to pod gumą) i tak dojdziesz po nitce do kłębka. Jeżeli tu też będzie wszystko ok to sprawdź na samej wtyczce przy oświetleniu biorąc minus z karoserii ile V pokaże Ci plus w kostce.?
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 24 lut 2013, 22:10
Posty: 1361 (87/33)
Skąd: OPOLE/LEPPERSDORF
Auto: MAZDA 6 KOMBI SPORT DYNAMIC (GH) 2,2 R2AA 185KM 2009 r.
PRZEBIEG 453 000
MAZDA 6 (GG) 2.3 Pb 2002 r. AERO PAKIET przekazana dla Vasat
MAZDA 3 (BL) 1,6 Pb 2011 r. AERO PAKIET przekazana dla ASIA M6

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6