piszszy pedał hamulca i skrzypi gałka zmiany biegów

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez adsy » 14 mar 2011, 14:20

Witam,

mam pytanie, czy ktoś zetknął się z czymś podobnym ? (mazda premacy 1,8i, 114 KM)
Od kilku dni piszczy mi pedał hamulca, gdy go puszczam. Nie piszczy jedynie przy 2 typach sytuacji:
1) gdy auto ma wyłączony silnik
2) gdy auto ma włączony silnik, ale ma zaciągnięty hamulec ręczny

Dziwi mnie, że przy sytuacji b) pedał nie piszczy. Natomiast przy opuszczonym hamulcu ręcznym pedał hamulca piszczy przy puszczaniu go – nawet gdy stoję w miejscu.
Do tego zauważyłem wczoraj (być może nie usłyszałem wcześniej), że gałka sprzęgła zmiany biegów skrzypi,gdy zmieniam bieg.

Czy może mieć to związek z wymianą płynu hamulcowego ??? Ten płyn jest wspólny dla hamulca i sprzęgła, tak ?

A tu moje podejrzenia. Początek lutego miałem stłuczkę z czyjejś winy. Auto wylądowało w ASO mazda we Wroclawiu na koszt ubezpieczenia sprawcy. Stłuczka dotyczyła zderzaka tylnego itp., ale na moją prośbę wymienili mi przy okazji płyn hamulcowy, olej silnikowy, filtr powietrza i dolali płyn w chłodnicy. Auto odebrałem już 3 tyg. temu z ASO, a pedał zaczął skrzypieć około tygodnia temu (zauważyłem).

ps. Ponadto zaniepokoił mnie stukot wydybywający się z okolic spod maski. Pojawił się po raz pierwszy wczoraj po trasie około 60 km. A wyszedł dopiero przy podjeżdżałem pod dom powoli. Czyli wydobywa się przy prędkości około 10km/h. Powtarza się dość nieregularnie, aczkolwiek gdy zacznie to potrafi co 2 sekundy stukotać. Ten stukot jest dość cichy, aczkolwiek zauważalny także z zewnątrz (żona idąc obok go słyszała). Dziś rano juz tego nie było, ale obawiam się że gdy rozgrzeję auto bardziej to się powtórzy.

Proszę Was o radę odnośnie części pierwszej tego wątku (hamulec i sprzęgło). Problem stukotu chyba nie ma związku z tym, aczkolwiek nie jestem pewien. Będę bardzo wdzięczny za każdą wskazówkę.
Pozdrawiam.
adrian
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 sty 2009, 18:21
Posty: 71
Skąd: Wrocław
Auto: Premacy 1.9i, 114KM, 2000r.

Postprzez adsy » 15 mar 2011, 10:53

Chciałbym jeszcze dodać informacje, że stukot spod maski zrobił się bardziej odczuwalny. Pojawia się dopiero po kilkunastu minutach jazdy miejskiej. Stukot słychać już nawet na biegu 3. Wcześniej tylko na jedynce przy podjeżdżaniu na parking lub w korkach.
Czy stukot może pochodzić ze sprzęgła ?

Proszę o wskazówkę.
Pozdrawiam.
adrian
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 sty 2009, 18:21
Posty: 71
Skąd: Wrocław
Auto: Premacy 1.9i, 114KM, 2000r.

Postprzez adsy » 16 mar 2011, 14:47

Kolejne obserwacje.
na razie pedał hamulca nie piszczy, skrzypienie gałki zmiany biegów też ustało (przynajmniej na zimnym silniku – mam krótką trasę do pracy). Nie skojarzyłem z kolei, że te objawy może mają związek z tym, że od kiedy kupiłem auto (2 lata temu), czasami ciężko jest wrzucić wsteczny na zimnym silniku).

Niestety jednak stukot spod maski się nasilił. Pojawia się zaraz jak tylko auto się nagrzeje. Stukot ustaje tylko wówczas, gdy dodam gazu. Jak puszczam gaz i auto zaczyna się toczyć, to prawie od razu stukot wraca. Przy dynamiczniejszym hamowaniu stukot z kolei zanika.

Czy ktoś z posiadaczy premacy miał coś takiego ? Czy chodzi o skrzynię biegów ?
Pozdrawiam.
adrian
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 sty 2009, 18:21
Posty: 71
Skąd: Wrocław
Auto: Premacy 1.9i, 114KM, 2000r.

Postprzez adsy » 24 mar 2011, 00:19

Witam,
żeby ten wątek zakończyć wyjaśniam. Może ktoś kiedyś trafi na podobny problem.

ad. stukot
Okazało się że to niedokręcona śruba od koła.

ad. piszczącego pedału hamulcowego
Okazało się że to bębny hamulcowe z tylnej osi piszczą (w aso twierdzą że to nic poważnego, że smarowanie może więcej zaszkodzić niż pomóc)

ad. skrzypiejącego lewarka zmiany biegów (skrzypi i ciężej się wrzuca bieg na rozgrzanym silniku) – wciąż nie znam przyczyn, ale widzę że są już podobne wątki na forum

Za dokręcenie śruby musiałem co prawda zapłacić w ASO 78 zł, ale stwierdzam że i tak się opłacało. 2 dni wcześniej w typowym polskim warsztacie (nie aso) wymyślili mi, że muszę zmienić jakieś serwo (wspomaganie sprzęgła), dlatego że silnik zgasł po szybkim i wielokrotnym wciskaniu pedału hamulcowego. w ASO udało się zlokalizować usterkę, a to już coś, jak się okazuje.
Mam nauczkę – po 50 km od montażu kół należy ponownie dokręcić sruby :)
Pozdrawiam.
adrian
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 sty 2009, 18:21
Posty: 71
Skąd: Wrocław
Auto: Premacy 1.9i, 114KM, 2000r.

Postprzez Artimedes » 27 mar 2011, 22:42

z hamulcem mam podobną sytuację – jak puszczam pedał hamulca to słychać taki pisk/świst jakby powietrze wychodziło lub było zasysane przez mały otwór. dźwięk jest słyszalny niezależnie od tego czy silnik jest włączony czy nie.
W ASO Jaremk robiłeś swoją mazdę?
pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 3 lis 2010, 14:57
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Auto: Premacy '01, RF3F 74KW

Postprzez adsy » 28 mar 2011, 14:23

Tak, mazda była naprawiana u jaremki. Ale w związku ze stłuczką w tylny zderzak. A jakie masz opinie o ich warsztacie ? Np. o mechaniku ?

U mnie ten pisk od hamulca inaczej się objawia. Tylko przy włączonym silniku i gdy jest w miarę sucho (duża wilgoć i deszcz powoduje ustanie pisku na w tym dniu – jeżdże tylko krótkie trasy po mieście). Również jak opuszczam hamulec ręczny to piszczy, pod warunkiem ze silnik jest włączony. No i dzwięk wychodzi z tylnej osi – chyba z bębnów.

U Ciebie to może linka od pedału piszczy, skoro też przy wyłączonym silniku ?
Przy wyłączonym silniku to za wiele razy też nie wcisniesz pedału hamulca, po kilku razach pedał jest twardy.
Pozdrawiam.
adrian
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 sty 2009, 18:21
Posty: 71
Skąd: Wrocław
Auto: Premacy 1.9i, 114KM, 2000r.

Postprzez Artimedes » 29 mar 2011, 21:28

to prawda, ale 2 razy da radę i wyraźnie słychać taki "świst" jak w pompce :)
nie byłem jeszcze w ASO, bo zawsze mnie zabijają ceną :) Rozrząd zrobiłem na buraczanej i nie licząc małego incydentu, który sobie wyjaśniliśmy, to wszystko było ok. Na razie większych napraw i problemów nie mam.
pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 3 lis 2010, 14:57
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Auto: Premacy '01, RF3F 74KW

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy 5 / Premacy