Wymiana oleju w skrzyni

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez uciu » 16 lis 2011, 22:11

Przerabiał ktoś wymiane oleju w skrzyni (manula, 2.0 benzyna).

Gdzie sprawdzić jego poziom? – poza warsztatem :–)

Ostatnio mam dziwny problem –> auto odpalam trzymając wciśnięte sprzęgło i zaraz po odpaleniu słychać chwile takie jakby buczenie (na zimnym silniku). Puszczam sprzegło i dzwięk milknie. Pewnie to odgłos łożyska. Po chwili skrzynia/sprzęgło nie wydaje już żadnych dzwięków – tylko na samym poczatku po odpalniu, po dłuższym postoju (gdzieś koło godziny i dłużej).

Może oleju jest za mało lub stracił swoje parametry –> przebieg i niska temperatura.

Miał ktoś coś podobnego?
pozdrawiam
uciu
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 sty 2011, 17:34
Posty: 213 (1/3)
Skąd: Mysłowice
Auto: Była piątka 2.0 MZR top LPG jest GV 2.0 automat lpg ;–)

Postprzez M5 » 19 lis 2011, 03:37

Olej w skrzyni wymień co 60tys i będzie cisza.

M5 :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2008, 21:09
Posty: 296 (2/1)
Auto: Mazda 5 MZR-CD 2.0 110KM

Postprzez uciu » 19 lis 2011, 07:16

M5 napisał(a):Olej w skrzyni wymień co 60tys i będzie cisza.

M5 :D


wg papierów z serwisu mazdy był wymieniany przt 101tyś jest 140 a ciszy nie ma...

... trzeba chyba się nauczyć jeszcze bardziej delikatnie puszczac sprzęgło –> dziwne to auto, w Yarisce moge puscić nagle i nie bedzie zadnego szarpnięcia silnikiem i odgłosu, podobnie w leonie.

Ale jak przeczytałem tematy na 3ce i 6tce tu i na amerykańskim forum to chyba po prostu ta skrzynia jest taka ch... i delikatnie z nią trzeba.

Co do odgłosu przy zapalaniu, trza sie wstrzymać aż bedzie głośny/dłuzszy/częściej powstający.
pozdrawiam
uciu
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 sty 2011, 17:34
Posty: 213 (1/3)
Skąd: Mysłowice
Auto: Była piątka 2.0 MZR top LPG jest GV 2.0 automat lpg ;–)

Postprzez M5 » 21 lis 2011, 03:26

Cóż...tym autem trzeba się nauczyć jeździć i nie ruszać raptownie na niskich obrotach przy zimnej skrzyni biegów.To nie silnik benzynowy gdzie moment na niskich obrotach też jest niewielki. Trzeba dodać obrotów i powoli puszczać sprzęgło. Inaczej rozleci się dwumasa i skrzynia będzie głośna. Olej jak najbardziej trzeba wymieniać i to wpływa na trwałość skrzyni...ale najważniejsza jest umiejętna eksploatacja. Sporo tych aut jest źle eksploatowanych i mają przez to zwalone koła dwumasowe.
Wszystko przez spory moment obrotowy na niskich obrotach właśnie przy ruszaniu. Dodatkowo tarcza sprzęgła w tym modelu jest nieco wzmocniona, przez co jest twardsza, co w niskich temperaturach powoduje że może być agresywna zanim się rozgrzeje...taki efekt występuje w sportowych autach.

M5 :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2008, 21:09
Posty: 296 (2/1)
Auto: Mazda 5 MZR-CD 2.0 110KM

Postprzez uciu » 21 lis 2011, 09:26

M5 napisał(a):. Inaczej rozleci się dwumasa i skrzynia będzie głośna. Olej jak najbardziej trzeba wymieniać i to wpływa na trwałość skrzyni...ale najważniejsza jest umiejętna eksploatacja. Sporo tych aut jest źle eksploatowanych i mają przez to zwalone koła dwumasowe.
M5 :)


ja mam benzyne tam nie ma dwumasy:–)

co do długiego puszczania sprzegła – nie jest to zbytnio wygodne, no ale trudno – takie auto i trzeba sie przyzwyczaic :]
pozdrawiam
uciu
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 sty 2011, 17:34
Posty: 213 (1/3)
Skąd: Mysłowice
Auto: Była piątka 2.0 MZR top LPG jest GV 2.0 automat lpg ;–)

Postprzez zigirin » 4 sty 2021, 20:46

I u mnie przyszła pora na wymianę oleju w skrzyni. Wiem, że muszę kupić 3 litry, ale jaki polecacie? Millers np TRX SYNTH 75w90? Lub Valvoline 75 w 90? Będzie ok?
Początkujący
 
Od: 4 sty 2021, 20:02
Posty: 1
Auto: Mazda 5

Postprzez ronin00 » 7 sty 2021, 12:48

Jasol 75w90 też wystarczy :)
Forumowicz
 
Od: 7 sty 2011, 14:43
Posty: 68 (0/2)
Skąd: Małopolska
Auto: Mazda 5 2.0 MZR LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Moderator

Moderatorzy 5 / Premacy