Fotelik samochodowy od 9kg – isofix vs pasy

Postprzez Michu_M6 » 25 sty 2015, 09:55

Czasami poprawne zamontowanie nie wystarczy, zamontujesz jak w instrukcji a i tak się trochę buja. Ja kupuję foteliki w hurtowni gdzie mogę przymierzyć fotelik w aucie i wybrać taki jak sobie wymyślę.
Kupiłem 9-18 montowany pasami, ze wstępnym napięciem pasów i po zamontowaniu fotelika rusza się tylko tyle, na ile pozwala gąbka fotela – tego nie przeskoczę :) ale generalnie stabilny i atom go nie ruszy :)
Drugi fotelik na isofix stabilny bardzo i bez kombinowania. Jak macie możliwość instalacji to polecam ISOFIX. Należy też zwrócić uwagę na szerokość siedziska fotelika... waga to jedno a życie drugie... moja córka jest długa i chuda i takie foteliki też są, a zapewniam, że nie wszystkie są standardowo szerokie :) Przy zderzeniach bocznych ma to duże znaczenie... a w mieście bardziej się boję strzału w bok niż dzwona...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2014, 19:17
Posty: 575 (8/32)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 6 GY, LF, 2007

Postprzez loockas » 27 sty 2015, 21:15

Troszkę z innej beczki... może mnie ktoś oświecić jak to jest z przewożeniem dziecka z przodu? Z tego co wiem przepisy się zmieniły i tyłem w kierunku jazdy nie można w ogóle przewozić dziecka jeżeli samochód wyposazony jest w airbag pasażera (nie istotne czy jest włączony czy wyłączony). Co natomiast ze starszym dzieckiem w normalnym foteliku (przodem do kierunku jazdy)? Można czy nie? Oczywiście traktuję to jako ciekawostkę, ale staram sobie wyobrazić typowy scenariusz. Dwójka dzieci, jedno starsze. Mama zazwyczaj podróżuje z młodszym na tylnej kanapie. W większości samochodów osobowych umówmy się, ale podróż dorosłej osoby + dwa foteliki z dzieciakami to na dłuższą metę masakra...

Znalazłem artykuł, ale ma już prawie dwa lata:

http://foteliki-pod-lupa.pl/kompatybiln ... -z-przodu/
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Michu_M6 » 27 sty 2015, 22:59

W normalnym foteliku można ale szczerze nie polecam. Widzialem wiele wystrzałów poduszek i wiem jak są projektowane. Żadna z poduch pasażerów nie uwzględnia w swej konstrukcji wystrzału przed fotelikiem dziecięcym. Nawet w furach za grubą kase....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2014, 19:17
Posty: 575 (8/32)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 6 GY, LF, 2007

Postprzez loockas » 27 sty 2015, 23:29

Słuszna uwaga. Dzięki.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Beny » 28 sty 2015, 06:50

Loockas planujesz drugiego bobasa :D
Gdzieś czytałem że można przewozić w normlnym foteliku z przodu i należy fotel cofnac max do tylu przy włączonej poduszce . Dalej jednak pisało ze poduszka wybucha z prędkością ponad 200 Km/ h wiec chyba lepiej ją wyłączyć a jak nie ma takiej możliwości to ja bym nie ryzykował.

W Xedosie się nie wyłącza,żona jechała z blizniaczkami między fotelikami poczatkowymi nad morze i było jej nawet wygodnie.Ale.z normalnymi fotelikami ten numer nie przejdzie.

Kolega ma większy problem. Syn 4 lata i jeździ w foteliku a teraz żona urodziła blizniaki i nie bardzo może znaleźć auto dla siebue <glupek2>
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 15:22
Posty: 8660 (83/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez Michu_M6 » 28 sty 2015, 07:27

Beny napisał(a):nie bardzo może znaleźć auto dla siebue

W jeko sytuacji szukałbym 7 osobowej wersji z aranżacją foteli wewnątrz – np Turan... Żony fotel zamontowac tyłem do przodu i wio... inaczej to słabo widzę komfort podróżowania...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2014, 19:17
Posty: 575 (8/32)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 6 GY, LF, 2007

Postprzez Domelek » 28 sty 2015, 19:24

Maluchy z tyłu a z przodu wyłączona poducha i teściowa bez pasów zgodnie z przepisami<diabełek>
Touran daje rade w tej kwesti to fakt grand voyager też oraz fiat doblo i chyba renault espace <spoko>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 sty 2014, 19:48
Posty: 326 (0/4)
Skąd: Szczecin
Auto: 2002 Premacy 1.8 ma 101 koniów na benzynę, ubrana w Lodowcowy Błękit vel"Mrufka"

Postprzez loockas » 28 sty 2015, 19:59

Mnie się też wydaje, że jeżeli miałbym wozić dzieciaka z przodu, to raczej poducha off... Na szczęście oba moje samochody mają taką możliwość.

Beny napisał(a):Loockas planujesz drugiego bobasa


No do roku coś się zmajstruje. Oboje z żoną jesteśmy zdania, że dziecko musi mieć rodzeństwo, a po co tracić czas i zwiększać różnicę wieku między nimi :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Grzyby » 28 sty 2015, 23:12

loockas napisał(a):No do roku coś się zmajstruje. Oboje z żoną jesteśmy zdania, że dziecko musi mieć rodzeństwo, a po co tracić czas i zwiększać różnicę wieku między nimi

<spoko>
loockas napisał(a):Co natomiast ze starszym dzieckiem w normalnym foteliku (przodem do kierunku jazdy)? Można czy nie? Oczywiście traktuję to jako ciekawostkę, ale staram sobie wyobrazić typowy scenariusz. Dwójka dzieci, jedno starsze. Mama zazwyczaj podróżuje z młodszym na tylnej kanapie.

U mnie standardowo tak to wygląda :) Docelowo narybek będzie z tyłu :P
Normalnie gościa pakujesz w fotelik przodem do kierunku jazdy. Poducha OFF.
Jak się nie da wyłączyć to fotel max, do tyłu (to załatwia problem – gdzieś czytałem kilka testów/tekstów na ten temat.

Beny napisał(a):Kolega ma większy problem. Syn 4 lata i jeździ w foteliku a teraz żona urodziła blizniaki i nie bardzo może znaleźć auto dla siebue

Tutaj nie ma kombinowania tylko dopasowanie do rynku zostaje :)
Domelek napisał(a):Touran daje rade w tej kwesti to fakt grand voyager też oraz fiat doblo i chyba renault espace

Touran i Zafira nie dają żadnego komfortu na tych dodatkowych rozkładanych deseczkach :P
Aczkolwiek na krótkie trasy są ok.
Jak chce wygody to zostaje ameryka :) albo auta z dostawczym rodowodem – np. Hyundai H1 Starex/Mitsubishi L400 ( sprawdzają się wyśmienicie (sam użytkuję takiego H1)
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 22:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez Michu_M6 » 29 sty 2015, 06:54

Grzyby napisał(a):Touran i Zafira nie dają żadnego komfortu na tych dodatkowych rozkładanych deseczkach

tyle tylko, że na te deseczki zamontujesz fotelik dziecięcy i wygodne być nie muszą tylko ustawne...
fotelik i tak wszystko, z wygody czy nie wygody, zniweluje do jakości jaką daje producent fotelika :)
A kolega w swoim Touran'ie z fotelami robi co chce – jak w salonie :) wyciagasz środkowy z drugiego rzędu, dwa pozostałe zsuwasz do środka, jeden z nich obracasz o 180 stopni i masz na widoku wszystkie dzieciaki – żona zanczy, bo Ty kierujesz :) nawet się z pasów ne musi wypinać żeby dzieciaki "obsłużyć".... no chyba że kupa :) wtedy cały autobus stoi :)
Nie wspomne już o dziesiątkach schowków, pod podłogą , pod fotelami itp które w drodze z dziećmi sprawdzają się ponoć bardzo dobrze...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2014, 19:17
Posty: 575 (8/32)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 6 GY, LF, 2007

Postprzez loockas » 29 sty 2015, 10:14

Ja jak kiedyś nie będę miał co robić z kasą, to kupuję vw multivana ;] Z tym, że to się już nie bardzo nadaje na codzienne auto ;P
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Michu_M6 » 29 sty 2015, 11:42

Czemu? :) Drużyna A jeździła podobnym na co dzień i od święta :) i nie narzekali :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2014, 19:17
Posty: 575 (8/32)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 6 GY, LF, 2007

Postprzez Paweł » 30 sty 2015, 10:51

Michu79 napisał(a): jeden z nich obracasz o 180 stopni i masz na widoku wszystkie dzieciaki – żona zanczy, bo Ty kierujesz

Sprawdziłbym to, bo chociaż jest to na pewno jedna z bardziej pożądanych opcji, to jazda z odwrotnie ustawionym fotelem jest zapewne w instrukcji zabroniona. Jest tak chociażby w Espace. Powodem jest konstrukcja oparcia i pasa, która może nie wytrzymać/nie utrzymać obciążenia podczas czołowego zderzenia.

Inna sprawa, że w Touranie pasy bezpieczeństwa nie są zamontowane do foteli, tylko normalnie do słupków, więc na pewno w tym konkretnym aucie taka jazda nie jest możliwa.
the right man in the wrong place...
gasoline
Avatar użytkownika
Zarząd – Prezes
 
Od: 20 paź 2003, 14:13
Posty: 11057 (564/887)
Skąd: Warszawa
Auto: 4FH0VL CAJA '09
256 B4204T35 '17

Postprzez loockas » 3 kwi 2015, 23:26

Bump jutro (a w zasadzie dzisiaj) jadę coś przymierzyć do Laguny. Młoda już siedzi stabilnie i komicznie wygląda w obecnym foteliku-kołysce. Doszukałem się natomiast problemu. Z tego co zauważyłem i Internety to potwierdziły – w Lagunie isofix jest bardzo wysoko zamocowany. Standardowy fotelik ze "sztywnym" isofixem lewituje kilka cm nad kanapą... Z tego co doczytałem potrzebny mi fotelik z ruchomym isofix, takie robi np Romer. Dam znać jak mi poszło :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Paweł » 4 kwi 2015, 00:22

Moim zdaniem nie ma nic złego w foteliku uniesionym isofix-em. Oczywiście dopóki jego siedzisko jest pod odpowiednim kątem. Może nawet tak jest lepiej, bo tapicerka kanapy/fotela się nie wygniata.
the right man in the wrong place...
gasoline
Avatar użytkownika
Zarząd – Prezes
 
Od: 20 paź 2003, 14:13
Posty: 11057 (564/887)
Skąd: Warszawa
Auto: 4FH0VL CAJA '09
256 B4204T35 '17

Postprzez loockas » 4 kwi 2015, 13:57

Masz rację to nie wada, w wielu samochodach tak jest. Wszystko zależy od wyprofilowania kanapy.

Jestem po odwiedzinach w Smyku i mam mętlik. Zacząłem od Isofix'a i przymierzyłem się do Jane Exo, CasualPlay Q-Retraktor jakiegoś Macsi Cosi. Jedno jest pewne, w przypadku fotelika 9-18 konieczny jest 3 punkt czyli stopka i/lub mocowanie top tether. Ogólnie wszystko spoko, moim faworytem został CasualPlay.

Następnie przemiły Pan z obsługi postanowił zepsuć mi mój entuzjazm i pokazał mi Romer King II LS, montowany na pasy... Mówiłem, że pasy mnie nie interesują, ale koleś chciał mi chociaż pokazać jak się go montuje i jak wygląda stabilność. Ehm... szczęka mi opadła. Montaż fotelika to kilka sekund, ja bez wprawy zamontowałem go może w 30 sekund :) Bez naciągania pasów fotelik był tak stabilny, że szarpiąc go podniosłem go razem z fotelem, który mieli w sklepie. Ogólnie szybkość montażu i stabilność wypada bardzo dobrze i nie bardzo widziałem różnicę w stabilności między tym Romerem, a czymś z isofix. Szczerze mówiąc stabilność isofix zrobiła na mnie wrażenie dopiero po podpięciu top tether.

I mam zagwozdkę na święta... Patrząc po testach ROmer wygląda bardzo ok. Biorąc pod uwagę łatwość montażu i to, że czasami żona będzie musiała sama włożyć fotelik do auto wszystko przemawia za Romerem. Do tego aspekt ceny:

Romer – 800zł (w internecie znalazłem za 700zł)
CasualPlay – 1200zł (w internecie znalazłem za 1000zł).
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez loockas » 8 kwi 2015, 21:11

Kupiłem Romera, jest zaje..., dziękuję za dyskusję :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Michu_M6 » 9 kwi 2015, 06:02

loockas napisał(a):Kupiłem Romera

i "będzie Pan zadowolony" :) ja kupiłem pierwszy Roomer i po kilku latach drugi też Roomer – dobrze znoszą eksploatację... córka z fotelika wyrosła i obicia tylko do prania...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2014, 19:17
Posty: 575 (8/32)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 6 GY, LF, 2007

Postprzez maksiumazda » 27 kwi 2015, 16:02

Wczoraj zamówiłem fotelik EasyGo Vitaro i czekam aż dotrze kurierem. Jak kogoś interesuje wkrótce zostawię wiadomość jak się sprawuje po pierwszych dniach użytkowania. Pozdrawiam. :)
Początkujący
 
Od: 10 gru 2014, 15:23
Posty: 9
Auto: Mazda 6 II / 1.8 MZR

Postprzez loockas » 30 kwi 2015, 20:54

Pierwsze trasy za nami, fotelik chyba spasował małej. Wg mnie jest świetny. Zapinanie go w samochodzie trwa kilka sekund. Mimo wszystko przenoszenie z auta do auta okazało się kiepskim pomysłem. Raz, że trochę waży, a dwa po prostu mi się nie chce... Okazyjnie nabyłem Chicco Key 1 do drugiego auta :P
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Moderator

Moderatorzy Opinie i Poradniki