Mazda Xedos 6 CA KF 1993 2.0 V6 Acha88

GF / GW / GE / CA / GD / GV / GC / CB

Postprzez Acha88 » 12 paź 2016, 21:54

Witam wszystkich Mazdomaniaków :)

Chcę dodać swoje 5 groszy do zawartości tego forum.

Historia auta:

Jestem właścicielem Xedosa od lipca zeszłego roku. Poprzednie auto jakie miałem to był Golf II 1.8 GT. Też zacna maszyna. Jeździłem nim 7 lat. Liczę, że przygoda z Mazdą potrwa co najmniej równie długo i w dobrych relacjach.

Do rzeczy. Mazdę kupiłem za grosze wbrew (słusznym) radą z forum aby dać więcej i kupić zadbany egzemplarz. Na zakup nie miałem zbyt wiele czasu (dosłownie 3 dni byłem bez auta a auto było konieczne). Choć Mazdy znałem od dawna to nigdy na poważnie nie brałem pod uwagę zakup Xedosa :) Zawsze chciałem kupić Mazde 3 z 2 litrową jednostką.

Po zakupie auto wyglądało co najmniej średnio. Miało [jaki?] zderzak w lekko innym odcieniu i z małą, brzydką nie niespodzianką pod naklejką. [jakie?] nadkola miały delikatny nalot rdzy. Przedni lewy zderzak był lekko wgnieciony a na masce było wybrzuszenie od za wysokiego akulumatora <glupek2> ... Wnętrze było też nie co podniszczone. Wielka dziura w miejscu gdzie jest popielniczka. Brak środkowego nawiewu czy uszkodzony przełącznik elektrycznych szyb to tylko część mankamentów.

Więc każdy się zastanowi po co to kupiłem? :)

Dobre pytanie. Na szczęście auto miało zalety takie jak alkantara w środku ( oryginalnie był welur). Instalacja gazowa założona na dobrych podzespołach. Sprawna klimatyzacja i właścicielem był kierowca autobusu a nie jakiś narwany młodzik ( doświadczenie z poprzedniego auta). Pozytywna opinia z stacji kontroli pojazdów jak i mojego brata zadecydowały opozytywnej decyzji zakupu.

Pierwszy tydzień zleciał na poszukiwaniach brakujących elementów. Dosłownie za grosze wyrwałem nowy przełącznik sterowania szybami, brakujące czy też po urywane plastiki.
Zakupiłem też dość dobrze dopasowane dywaniki welurowe uzbrojone w anty poślizgi.

Przed pierwszym poważnym wyjazdem nad morze wykonałem serwis auta. Do wymiany było:

-końcówki drążków jak i same drążki,
– stabilizatory przód oraz tył,
– lewy zewnętrzny przegub,
– oleje i filtry,

Mazda pokonała bez oznak zmęczenia 800 km.

Przed zimą zaprowadziłem na konserwację progów oraz rozprawienia się z rdzą na [jakich?] nadkolach ( operacja nie udana).
Zakupiłem nowe radio Alpine UTE 72 z systemem głośnomówiącym na co mi bardzo zależało. Miałem przed tem słuchawkę bluetooth ale nie świadomie przejechałem ją samochodem <glupek2>
Radio na szczęście dużo trudniej przejechać hahaha

Stare uszczelki pod kapami zaworów już puszczały dość mocno. Na tyle, że zaczęły świece pływać w oleju. Wymiana była dla mnie dużym wyzwaniem. Rozebrałem i poskładałem wszystko z bratem za co mu serdecznie dziękuje. Maszyna prawie bez problemów zagadała. Po wszystkim jedynie musiałem jeszcze dokręcić uszczelkę pod kolektorem ssącym bo za słabo dokręciłem :) No i przez to obroty falowały.

Mazda dostała w nagrodę nowe felgi z oponami z Mazdy 6. Szkoda tylko, że był to środek zimy i na założenie musiałem czekać ponad 3 miesiące. Kupiłem i zamontowałem również zestaw czujników cofania. Kupiłem jej też zaciski od Mazdy 6 z używanymi tarczami w miarę dobrym stanie.
Zregenerowałem jej odbłyśniki w przednich lampach. Stare były dość mocno zmęczone. Zmiana na duży plus. Choć rozważałem montaż zestawu HID lub tych nowoczesnych lamp LED. Póki co odpuściłem to sobie.

Kolejną przygodą z jaką miałem do czynienia to była nie szczelność układu chłodzącego. Na początku walczyłem z korkami które były w sumie byle jakie. W tej walce pomocni byli Krzychu oraz Radar za co również dziękuje. Później zauważyłem wyciek na dole chłodnicy. Liczyłem, że dam radę odratować starą chłodnicę. Ciekła na łączeniu boku plastikowego z aluminiowym radiatorem. Jednak plastik okazał się być skruszały i było trzeba kupić nową. Chłodnica jaką kupiłem pasowała na 95 % ale udało się ją w miarę poprawnie zamontować.

Po tej inwestycji liczyłem, że Xedos będzie posłusznie się spisywał. Jednak nadal miał fochy i wyrzucał płyn zbiornikiem wyrównawczym. Znów zaczęły się zabawy w zamianę korków. Nie skuteczne zresztą. Cień podejrzeń padł na uszczelkę pod głowicą ale sprawdziłem ją testerem CO2 i wynik był negatywny.

Jakiś czas jeździłem tak aż pokazała się drobna nie szczelność na wężu doprowadzającym płyn do podgrzania przepustnicy. Eureka! To było właśnie rozwiązanie mego problemu. Nowy wąż po mimo małej ilości miejsca wszedł na swoje miejsce i od tamtej pory był spokój.

Cały czas mnie męczyła sprawa wyglądu mego auta. Tu przerysowany tam lekka wgniotka. Chciałem początkowo wybrane elementy pomalować a resztę spolerować. Dzięki ewentualnemu szwagrowi dostałem namiar na dobrego lakiernika. Umówiłem się na spotkanie. Dogadałem się i zaprowadziłem auto. Czekałem naprawdę długo... O w mordę długo...

No i się doczekałem. Tak wygląda obecnie moje auto :)

IMG_20160904_083233.jpg
IMG_20160904_083247.jpg
IMG_20160904_083258.jpg
IMG_20160904_083310.jpg
IMG_20160904_083316.jpg
IMG_20160904_083322.jpg


Wyposażenie:

– siedzenia i boczki z alcantary,
– szyberdach,
– manualna klimatyzacja,
– jednostka sterująca audio Alpine UTE 72 ( dzięki temu system mam głośnomówiący),
– hamulce przód od M6,
– czujniki cofania,
– centralny z pilota,
– i inne podstawowe wyposażenie jakie miał Xedos,


Czas na plany.

Wymiana tarcz i klocków przód – mam już kupiony zestaw Mikody.

Naprawa za wysokich jałowych obrotów.Tutaj podejrzewam jakiś wężyk od podciśnienia lub trzeba zrobić kalbrację TPSu. Sprawdzenie błędów.

Rozprawienie się z wilgocią w bagażniku. Od czasu do czasu się ona pojawia. Zwłaszcza od czasu gdy mam garaż zawalony rupieciami a samochód stoi na dworze <glupek2>

Zrobienie porządku z LPG. Dostosować średnicę dysz, wykonać kalibrację no i ładniej poukładać cała instalację pod maską.

Ogarniecie sprawy [jakich?] kielichów. Zauważyłem, że mają lekki rdzawy nalot.

Ogólne porządki pod maską. Umycie silnika. Wymiana tej pianki przy dolocie. Założenie wszelkich plastikowych spinek do wygłuszenia.

Ogarniecie hamucy z tyłu. Być może zestaw z M6. Osłony już mam nowe od M6 i pomalowane.

W środku myślę nad zamianą lub obszyciem kierownicy i lewarka od zmiany biegów.

Zmiana car audio – głośniki i wygłuszenie drzwi. Parę razy już się za ten temat zabierałem.

Zmiana oświetlenia zegarów i przycisków. Coś z tym na pewno zrobię bo już część guzików mi nie świeci. Chcę zrobić też podświetlenie przycisków od sterowania szyb i lusterek.

Chodzi mi po głowie jeszcze zakup UKP ( uniwersalny komputer pokładowy) – miałem go w Golfie II ( oryginalne) i moim zdaniem przydatny. Po prostu lubię wiedzieć co i jak :) Taki jestem już.

Na tą chwilę to wszystko co mam do opowiedzenia o swoim aucie i przygodzie jaką z nim rozpocząłem.

Pozdrawiam wszystkich :)
Ostatnio edytowano 13 paź 2016, 19:34 przez Acha88, łącznie edytowano 1 raz
Forumowicz
 
Od: 18 paź 2015, 09:10
Posty: 42
Skąd: Grodzisk Wlkp.
Auto: Xedos 6 2.0 V6 KF

Postprzez Bartg » 13 paź 2016, 13:38

Witamy w dziale Nasze Mazdy :) Prosilbym dodac w nazwie tematu rocznik auta i bedzie tip top temat <ok>
Avatar użytkownika
Moderator
CUP 2011 miejsce 3
 
Od: 23 sty 2008, 22:25
Posty: 7809 (21/118)
Skąd: Łódź
Auto: Volvo V50 2.4 '04
EX Premacy FS Sportive '02
EX 323 CBA Z5 '98

Postprzez krzysek71 » 13 paź 2016, 23:02

Powodzenia w modach fajne X6 <spoko>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 cze 2010, 21:52
Posty: 805 (0/6)
Skąd: DOBRZYNIEWO DUŻE koło BIAŁEGOSTOKU
Auto: MAZDA 323F BA 95r 1,5 Z5 była jest MAZDA XEDOS CA 95r był KF jest KL lpg Koltec była jest MAZDA XEDOS 9 MT 2000r + lpg KME

Postprzez risto77 » 13 paź 2016, 23:34

No ładniutka :D Powodzenia w modach i trzymam kciuki.
PS. Fajny kolor ;)
Obrazek
Przedstawiciel Dolnego Śląska
 
Od: 5 gru 2013, 20:11
Posty: 2293 (201/63)
Skąd: stolyca zDolnego Śląska
Auto: Xedos 6 ®isto ©oncept, Mazda 323F 2,0 '01 ,
SIMSON SR 2 '59r ,
Suzuki GR650 '83r
Były: Trabant Polo, Fiat 125p, Xedos 6 KF '96
Bashan 250 – skradziony,
Colt '99 1,3,
TDM 850 '01

Postprzez gskarabeusz81 » 14 paź 2016, 00:06

Pogratulować wyboru!!! Pochwal się wnętrzem po reanimacji ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 mar 2011, 01:10
Posty: 60
Skąd: Mikołów
Auto: Xedos 6 CA KF 2.0 V6 automat

Postprzez Acha88 » 14 paź 2016, 10:09

Dzięki za dobre słowa :)

Sporo Mazda przeszła aby tak wyglądała. Jest też jeszcze sporo do zrobienia przy niej :) Liczę na Waszą pomoc przy ewentualnych problemach <oczko>

Co do wnętrza to po posprzątaniu zrobię kilka zdjęć ale ostrzegam, że kierownicę i lewarek mam mocno zmęczony...

Muszę chyba znaleźć kogoś kto mi to obszyje :)
Forumowicz
 
Od: 18 paź 2015, 09:10
Posty: 42
Skąd: Grodzisk Wlkp.
Auto: Xedos 6 2.0 V6 KF

Postprzez risto77 » 14 paź 2016, 16:05

Jeśli mogę coś podpowiedzieć:

viewtopic.php?f=103&t=183399
Obrazek
Przedstawiciel Dolnego Śląska
 
Od: 5 gru 2013, 20:11
Posty: 2293 (201/63)
Skąd: stolyca zDolnego Śląska
Auto: Xedos 6 ®isto ©oncept, Mazda 323F 2,0 '01 ,
SIMSON SR 2 '59r ,
Suzuki GR650 '83r
Były: Trabant Polo, Fiat 125p, Xedos 6 KF '96
Bashan 250 – skradziony,
Colt '99 1,3,
TDM 850 '01

Postprzez Acha88 » 16 paź 2016, 09:10

Tytuł: Mazda Xedos 6 CA KF 1993 2.0 V6 Acha88

risto77 napisał(a):Jeśli mogę coś podpowiedzieć:

viewtopic.php?f=103&t=183399


Dzięki za sugestię. Widziałem ten wątek już wcześniej. Kierownicy chyba bym tak nie zrobił. Wygląda to dobrze ale brakuje obszycia ramion. Tak by to wyglądało bardzo dobrze.

Dzięki Tobie wpadłem na pomysł samemu obszyć gałkę. Dzięki risto77 za pomysł. Materiały już są w drodze ;)

No i Mazda dostała nowe hamulce na przód :) Zestaw Mikoda. Zobaczymy ile będzie warty.

IMG_20161015_081537_HDR.jpg
IMG_20161015_093035_HDR.jpg
Forumowicz
 
Od: 18 paź 2015, 09:10
Posty: 42
Skąd: Grodzisk Wlkp.
Auto: Xedos 6 2.0 V6 KF

Postprzez Beny » 16 paź 2016, 09:35

Tak patrze i myślę ale igła jak na 93 r a pózniej doczytałem ze malowana.Fajnie ze doprowadzasz go do stanu który cieszy oko <spoko>
Zestaw mikody już od dawna był polecany i jak pamiętam pozytywne opinie zbierał.
Co do kierownicy,można już kupić pokrowce z ramionami,ale ja bym poszukał oryginalnej.
Jak szukałem do mojej dziewiątki była na olx za 40zł skórzana od X6 ale nie byłem pewien czy spasuje.Do 100zł można wyrwać jak sie trafi w niezłym stanie.
Gdybyś chciał mam poduszkę wz kierownicy z nowym logo do sprzedania ;)
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 16:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez Acha88 » 17 paź 2016, 21:48

Beny napisał(a):Tak patrze i myślę ale igła jak na 93 r a pózniej doczytałem ze malowana.Fajnie ze doprowadzasz go do stanu który cieszy oko <spoko>
Zestaw mikody już od dawna był polecany i jak pamiętam pozytywne opinie zbierał.
Co do kierownicy,można już kupić pokrowce z ramionami,ale ja bym poszukał oryginalnej.
Jak szukałem do mojej dziewiątki była na olx za 40zł skórzana od X6 ale nie byłem pewien czy spasuje.Do 100zł można wyrwać jak sie trafi w niezłym stanie.
Gdybyś chciał mam poduszkę wz kierownicy z nowym logo do sprzedania ;)


No gdyby bez malowania była w takim stanie to tak jakbym wygrał milion co najmniej <lol> Nie widziałem za wiele Xedosów ale chyba każdy cierpi na rdzę. Choć jak się patrzy na M6 to dopiero głowa boli ;) chyba że ktoś zdarzył porządnie zakonserwować.

Z tą Mikodą to chyba różnie jest. Zobaczymy :)

Dzięki za poduszkę będę pamiętać ale chyba bardziej kusi mnie kierownica od innego modelu. Tylko czy to będzie pasować :]
Ostatnio edytowano 18 paź 2016, 20:25 przez Acha88, łącznie edytowano 1 raz
Forumowicz
 
Od: 18 paź 2015, 09:10
Posty: 42
Skąd: Grodzisk Wlkp.
Auto: Xedos 6 2.0 V6 KF

Postprzez krzysek71 » 18 paź 2016, 16:12

Od M6 pasi
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 cze 2010, 21:52
Posty: 805 (0/6)
Skąd: DOBRZYNIEWO DUŻE koło BIAŁEGOSTOKU
Auto: MAZDA 323F BA 95r 1,5 Z5 była jest MAZDA XEDOS CA 95r był KF jest KL lpg Koltec była jest MAZDA XEDOS 9 MT 2000r + lpg KME

Postprzez Beny » 18 paź 2016, 17:02

Acha88 napisał(a): bardziej musi mnie kierownica od innego modelu. Tylko czy to będzie pasować :]
chodzą słuchy że jak świni siodło,ale kwestia gustu ;)
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 16:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez Acha88 » 18 paź 2016, 20:19

krzysek71 napisał(a):Od M6 pasi


Zgadza się ale taka mi się nie do końca podoba. Myślę o kierownicy od czegoś innego ;)
Forumowicz
 
Od: 18 paź 2015, 09:10
Posty: 42
Skąd: Grodzisk Wlkp.
Auto: Xedos 6 2.0 V6 KF

Postprzez Acha88 » 22 kwi 2017, 19:05

Witam wszystkich po długiej zimie.

Auto zimę w miarę przetrwało poza przytarciem parkingowym z przodu. Niestety winnego nie ma a samo obtarcie zauważyłem dość późno.

Samochód dostał nowe głośniki na przód od Hertza DSK165 oraz obszyłem w zaciszu domowym gałkę oraz podłokietnik skórką naturalną. Efekt może nie profesjonalny ale mnie zadowala.

8 kwietnia miałem przyjemność zawieść Młodą Parę na ich ślub oraz wesele. Można zobaczyć jak wyglądało auto poniżej.

IMG_20170408_210322 (1).jpg

IMG_20170408_125136.jpg



Mam tylko jeden problem. Mój układ chłodzenia się zapowietrzył dość mocno.
Stało się to najprawdopodobniej po niezłym przegonieniu Mazdy na autostradzie :]

W zeszłym roku przed wymianą chłodnicy i węża z dziurką dosłownie wielkości ukucia igłą, układ udało mi się odpowietrzyć zgodnie z instrukcją. Teraz przed włączeniem się wentylatora, płyn gwałtownie się gotuje.

Ogólnie to mam dość wysoko mam reduktor od gazu ( zamontowany przy kielichu od strony pasażera). Dziś jak odkręciłem wąż od reduktora to nawet płyn nie leciał. Opuściłem go najniżej jak to jest tylko możliwe. Za chwilę jak tylko deszcze przestanie padać pójdę spróbować go odpowietrzyć.

A wy gdzie macie zamontowany reduktor?

P.S. Korek sprawny. Naocznie widziałem jak podczas stygnięcia silnika płyn wraca. Odkręcając kapsel przy bloku, płyn jest może z 3 cm poniżej jego i podczas odkręcania słychać syk zaciąganego powietrza. Stąd wniosek, że układ jest szczelny.
Forumowicz
 
Od: 18 paź 2015, 09:10
Posty: 42
Skąd: Grodzisk Wlkp.
Auto: Xedos 6 2.0 V6 KF

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy Nasze Mazdy