Moje słupki – FOTORELACJA

Wszystko o modyfikacjach i budowie nagłośnień naszych aut.

Postprzez alberceek » 17 maja 2009, 15:17

Fotorelacja jakich wiele w necie. Przejrzałem ich wiele i z każdej coś wyniosłem, więc dodam i swoją. Może kogoś natchnie :)

Użyte narzędzia:
– nóż do tapet
– pilnik
– brzeszczot
– wkrętarka + kamyk do szlifowania i wiertło
– pistolet do klejenia (glue gun)
– pędzel
– nożyczki
– pewnie coś jeszcze, ale już nie pamiętam :)

Użyte materiały (koszty):
– 2 x kolano PCV fi 50 – ok 3zł
– klej do pistoletu i sam pistolet bo nie miałem, jakieś topexowe badziewko, ale zdało egzamin – ok 16zł
– skaj + klej tapicerski – ok 40zł z wysyłką
– żywica, utwardzacz, maty z włókna szklanego (NOVOL) – chyba ok 15zł dokładnie nie pamiętam, ale zdziwiło mnie, że takie śrubki zapłaciłem.
– klej typu superglue, kropelka czy inne ośmiorniczki – ok 3zł –>
– pończochy, tu z pomocą przyszła dziewczyna – teoretycznie 0zł :)

1. Głośniki wysokotonowe są z zestawu Tonsil Speed 1700. Mają dosyć duża średnicę, więc akurat po delikatnym podcięciu kołnierza w kolanku fi 50mm ciasno weszły, bez uszczelki w kołnierzu. Głośniki jak wiadomo są w rozmaitych rozmiarach, a inne poularne, dostępne średnice kolanek to fi 40, fi 32 (wszystkie sklepy wod-kan, markety budowlane). Można też oczywiście wykorzystać kawałki rury PCV. Pomysłów jak zrobić stelaż są dziesiątki, dla mnie ten był najłatwiejszy.

Obrazek
Obrazek

2. Kolejny etap to docięcie kolanka, żeby głośnik był pod odpowiednik kątem. Tu jest trochę zabawy z pilnikiem i brzeszczotem. Ja też użyłem wkrętarki z kamykiem szlifierskim, idzie znacznie szybciej. Metodą prób i błędów wyrzeźbiłem pierwsze kolano, a drugie wg wzoru. Jako coś się popsuje to tragedii nie ma. PCV jest tanie jak frytki. Polecam te najbardziej badziewne PCV bo jest łatwe w obróbce.

Obrazek

3. Gdy już docięte wg oczekiwań to glue gun do ręki i mocujemy. Dobrze zrobić jeszcze przed klejeniem przymiarkę "na sucho" w samochodzie. Po przyklejeniu wiercimy otwór na przewód głośnikowy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

4. Naciągamy na słupki pończochy lub rajstopy. Ja użyłem gumki recepturki, żeby w miarę równo przykleić pończochę do słupka klejem kropelka. W ten sposób pończocha się nie przesuwała podczas klejenia. Dałem też klej na brzegach słupka. Wszystko szybko schnie i dobrze się trzyma. Oczywista ale za razem ważna sprawa, przed każdym klejeniem odtłuszczamy powierzchnię (spirytus salicylowy, benzyna ekstrakcyjna itp...)

Obrazek

5. Następny krok to dosyć śmierdząca sprawa. Mieszamy w kubeczku żywicę z utwardzaczem i najlepiej pędzelkiem nasączamy pończochę. Proporcje żywica/utwardzacz trzeba samemu obadać, ja dałem mało utwardzacza i w efekcie wszystko długo schło.
Gdy pończocha już przesączona to nakładamy nieduże kawałki mat z włókna szklanego i dalej przesączmy żywicą z utwardzaczem. Jak już wszystko jest ładnie oklejone to zostawiamy do wyschnięcia. Należy to robić w dobrze wentylowanym pomieszczeniu a najlepiej na dworze, bo inaczej odlot gwarantowany.
Gdy wszystko wyschnie tworzy się bardzo twarda skorupa.

Obrazek

6. Teraz pozostaje próba estetycznego wykończenia. Ja zdecydowałem się na skaj, bo kolorem i fakturą był zdecydowanie najbardziej podobny do słupka. Do tego cena materiału bardzo atrakcyjna.
Ze względu na to, że u mnie jest dosyć duże wyprofilowanie "stelaża" pod głośnik materiał nie ułoży się równo bez marszczenia. Tu z pomocą przyszła mama, nacięła materiał w dwóch miejscach, zeszyła i gotowe. Ja z igłą i nitką nie bardzo się lubię.
Pozostało odtłuszczenie powierzchni rozprowadzenie kleju tapicerskiego i doklejenie skaju + kosmetyczne wykończenie brzegów i wycięcie otworu pod głośnik.
Zawinięty do środka otworu pod głośnik materiał, trochę zmniejszył fi, więc przed wciśnięciem głośnika, musiałem podgrzać PCV suszarką.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Była to moja pierwsza robota tego typu i oczywiście nie ustrzegłem się błędów. Olałem etap z szpachlowania przez co w niektórych miejscach widać nierówności po oklejeniu skajem, mimo iż szlifowałem skorupę i wydawało się, że jest gładko. Na szczęście nierówności są w takich miejscach, że po zamontowaniu w samochodzie są praktycznie niewidoczne.
Teraz czekam na redukcje mdf z 5x7 na 165mm i będą podłączać. Musze jeszcze poszukać kogoś z garażem pod prądem, bo chce wpiąć się z opalarką i wygłuszyć matami drzwi za jedną rozbiórką boczków. Maty już czekają.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 lip 2007, 13:44
Posty: 40 (0/1)
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 323F 1.5 BA 98r

Postprzez airbob » 18 maja 2009, 01:07

Na przyszłość
Zamiast pończochy, cienka bawełniana podkoszulka, nie będziesz musiał dawać maty szklanej i nic szlifować.
Jak pokryjesz materiałem cały słupek to nie będziesz musiał nic szpachlować, przejście samo się ładnie ułoży.
Maty na słoneczku podgrzej, też daje radę.
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 10:55
Posty: 1545 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez alberceek » 18 maja 2009, 11:50

airbob napisał(a):Na przyszłość
Zamiast pończochy, cienka bawełniana podkoszulka, nie będziesz musiał dawać maty szklanej i nic szlifować.
Jak pokryjesz materiałem cały słupek to nie będziesz musiał nic szpachlować, przejście samo się ładnie ułoży

Raczej zostane przy żywicy i włóknie, bez tego konstukcja będzie licha. Następnym razem poświęce jeszcze trochę więcej czasu i powalcze z wyszpachlowaniem, żeby było jak należy.


airbob napisał(a):Maty na słoneczku podgrzej, też daje radę.

W jakim celu grzejesz maty? One w temp. pokojowej są wystarczająco plastyczne i dobrze nasiąkają żywicą.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 lip 2007, 13:44
Posty: 40 (0/1)
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 323F 1.5 BA 98r

Postprzez airbob » 18 maja 2009, 13:02

Bawełniana podkoszulka, zamiast pończochy, nasączona żywicą daje wystarczającą wytrzymałość. Pancerne to to nie ma być przecież nie produkujesz pałki do walenia kogoś po głowie. Zastąpi to pończochę i włókno szklane a do tego daje gładką powierzchnię, ewentualnie lekko trzeba przeszlifować, ale to tylko kosmetyka. Cały słupek trzeba powlec tym materiałem i potraktować żywicą, wtedy nie będzie żadnych uskoków i potrzeby szpachlowania.
Na koniec, lepisz skaj.

"maty na słoneczku" myślałem o matach bitumicznych do drzwi
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 10:55
Posty: 1545 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez alberceek » 18 maja 2009, 13:16

airbob napisał(a):Bawełniana podkoszulka, zamiast pończochy, nasączona żywicą daje wystarczającą wytrzymałość. Pancerne to to nie ma być przecież nie produkujesz pałki do walenia kogoś po głowie. Zastąpi to pończochę i włókno szklane a do tego daje gładką powierzchnię, ewentualnie lekko trzeba przeszlifować, ale to tylko kosmetyka. Cały słupek trzeba powlec tym materiałem i potraktować żywicą, wtedy nie będzie żadnych uskoków i potrzeby szpachlowania.
Na koniec, lepisz skaj.


Czyli jak pisałem na początku, przepisów na to samo ciasto jest wiele...


airbob napisał(a):"maty na słoneczku" myślałem o matach bitumicznych do drzwi

rgr
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 lip 2007, 13:44
Posty: 40 (0/1)
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 323F 1.5 BA 98r

Postprzez bobek_7 » 25 maja 2009, 20:59

zamontowałeś na sztukę czy najpierw odsłuchałeś i ostawiłeś sobie scenę? na co skierowałeś tweetery?? jakie maty zamierzasz użyć?
Sprzedam części do mazdy 323F BA

www.mm-ais.pl – ZAPRASZAM
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2006, 21:34
Posty: 129
Skąd: LU
Auto: Mazda 3 MPS & Honda S2000

Postprzez alberceek » 25 maja 2009, 21:16

bobek_7 napisał(a):zamontowałeś na sztukę czy najpierw odsłuchałeś i ostawiłeś sobie scenę? na co skierowałeś tweetery??

ustawienie to kompromis między tym, aby tweeter był skierowany w stronę ucha, a zarazem nie wychodził poza obrys słupka od strony szyby czołowej. Nie lubię jak podczas skręcania coś przesłania widok. Średnica tweetera jest spora, więc podręcznikowo nie będzie.

bobek_7 napisał(a):jakie maty zamierzasz użyć?

app
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 lip 2007, 13:44
Posty: 40 (0/1)
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 323F 1.5 BA 98r

Postprzez Raadek » 28 maja 2009, 21:46

alberceek napisał(a):Czyli jak pisałem na początku, przepisów na to samo ciasto jest wiele...

Ważne żeby efekt końcowy był zjadliwy :)
NaturalSound -instalacje Car Audio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 paź 2006, 11:56
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Auto: SoundCombi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Moderator

Moderatorzy Tuning i modyfikacje