Nawigacje – opinie i porady

Wszystko o modyfikacjach i budowie nagłośnień naszych aut.

Postprzez Erix » 24 cze 2011, 11:58

nawidan napisał(a):Nie wiem czym się różni menu ale w aucie z 2003 mam soft 2004.mam ten upgrade w kompie.


nawidan a czy byłaby możliwość , żebyś przesłał mi na maila (jeżeli nie jest to duża waga pliku) , ewentualnie wysłać gdzieś na serwer, skąd mógłbym zassać to. Mam też jakiś upgrade:
nazwa pliku ISO: 'Mazda 6 – RX8 Navteq Firmware Update 2005_2006 Burn In DVD5'
po wypaleniu waga: 4,81MB
ilość katalogów: 1; plików łącznie z katalogami: 4
nazwy plików:
M1 – katalog (cfg, ker1.DAT, mapping.txt, sys1a.DAT, sys1b.DAT)
cfg, mvd.id, sh07.
Wyżej wymieniony upgrade przy wypaleniu na płytkę DVD+R SONY nie działa,

Pozdrawiam.
Dobry bajer pół sukcesu :)
Forumowicz
 
Od: 28 lip 2007, 15:46
Posty: 33
Skąd: Tilburg
Auto: Mazda 6 GY 2.0 CD

Postprzez rulo » 27 cze 2011, 10:10

Pawelek299 napisał(a):Chciałem zapytać czy wszystko jest w porządku jeżeli włączam światła i ekran nawigacji przygasa, tzn, jego kolory słabną i staje się taki jakby przyćmiony. Wcześniej gdy zapalałem światła jego kolory pozostawały takie same jak przed włączeniem. Nie wiem czy to jest normalne i wszyscy tak maja czy po porstu coś jest nie ta. Proszę o porade.


witam jestem nowy na forum i mam takie samo pytanie jak kolega,jak rozjaśnić ekran nawigacji w Mazdzie 6 jak są włączone światła ?

już nieaktualne,doszedłem sam wystarczy przytrzymać przycisk VOICE na pilocie od navi i pokaże się małe menu i tam zmieniamy
rulo
 

Postprzez Dzanus » 7 lip 2011, 20:36

Dodatkowo możesz ustawić jasność navi na full przy włączonych światłach poprzez podkręcenie jasności zegarów na maxa (trzeba pokonać niewielki opór na pokrętełku ). Tej opcji z VOICE nie znałem – muszę wypróbować
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 3 sie 2010, 12:54
Posty: 23
Skąd: Częstochowa
Auto: Kiedyś Mazda 6 Top Sport 143KM, 2006
Teraz Mazda 6 SkyPassion, 2.5l, 2015

Postprzez darco » 12 lip 2011, 22:12

Jakby kogoś interesowała fabryczna nawigacja do mazdy 3 (2003-2009) w rozsądnej cenie, to polecam się...
Początkujący
 
Od: 10 kwi 2011, 14:08
Posty: 26
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3 1.6 BK

Postprzez dzux » 17 lip 2011, 13:42

chciałbym sie zapytać jak podłączyć navi przez ten otwór w desce rozdzielczej? czy kable poprowadzić na zewnątrz?? i do czego to podłączyć , druga sprawa z tego co przeanalizowałem forum to navi pasuje i ładnie wygląda z 7 calowym ekranem i że oryginalne navi do mazdy 3 sa do bani :|

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Forumowicz
 
Od: 5 cze 2011, 21:38
Posty: 706 (1/8)
Skąd: lubuskie
Auto: BYŁA Mazda 3 2005 sedan 1.6 JEST Mazda 5 2006r 2.0 benzyna :)

Postprzez CheZZy » 21 lip 2011, 15:32

Panowie jaką polecacie nawigację(niefabryczną) do 400 zł ?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 paź 2006, 17:49
Posty: 453
Skąd: Kłodzko
Auto: MPV 2,0 benzyna 2000r., volvo v50

Postprzez Szaradek » 22 lip 2011, 01:24

Witajcie,
śledziłem ten wątek od samego początku (2007 rok), od kiedy kupiłem Madzię z jej nieużyteczną nawigacją. Jak widać skutecznych metod doprowadzenia przedliftowej nawigacji do stanu używalności w naszym kraju nie ma... Nosiłem się z zamiarem wymiany fabrycznej navi na jakąś 7" za niewielkie pieniądze. W końcu po latach, gdy spłaciłem leasing, zdecydowałem się na ten krok i podmieniłem na GoClever NAVIO 700 (ok 440 PLN). Może nie najlepszy ekran (przy oświetleniu słonecznym) ale bardzo dużo możliwości. Efekt jest całkiem niezły, rzeczona nawigacja pasowała prawie idealnie do wnętrza, w każdym razie nie musiałem niczego wycinać, może poza otworkami na przyciski, USB...) :) . Ale to nie koniec moich zmagań. Idąc za ciosem w niedalekiej przyszłości podejmę działania prowadzące do uruchomienia sterowania silniczkiem (cóż, sterowanie zostało w fabrycznym ekranie), podłączenia kamery cofania (już zakupiona), zintegrowania całości z fabrycznym audio, podpięciem do systemowego CAN etc. Całą przeróbkę staram się dokumentować zdjęciami.
Generalnie zachęcam odważnych do tego rodzaju zmian, aby nasze M6-ki były jeszcze wygodniejsze i funkcjonalne :)
Pozdrawiam!
Nawigacja i AUX w M6.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2011, 20:11
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
Auto: Mazda 3 2.0 SkyPASSION
165KM MT 2014 r.
Mazda 6 2.0 CiTD 136KM Sport Exclusive, 2004 r.

Postprzez dzux » 22 lip 2011, 16:20

Szaradek napisał(a):Całą przeróbkę staram się dokumentować zdjęciami.
Generalnie zachęcam odważnych do tego rodzaju zmian, aby nasze M6-ki były jeszcze wygodniejsze i funkcjonalne :)


Szaradek a powiedz czy podłączyłeś ja pod gniazdo zapalniczki??? czy znalazłeś jakieś inne wyjście??? mam nadzieje że fotki wstawisz w ten post :D z chęcią zobaczę jak sie ona prezentuje :)
aby nasze M6 i M3 :D były jeszcze wygodniejsze i funkcjonalne <faja>
Forumowicz
 
Od: 5 cze 2011, 21:38
Posty: 706 (1/8)
Skąd: lubuskie
Auto: BYŁA Mazda 3 2005 sedan 1.6 JEST Mazda 5 2006r 2.0 benzyna :)

Postprzez Szaradek » 22 lip 2011, 22:24

Dzux,
każda Mazda jest super :) Sam mam jeszcze 626 2.2i pod domem :)
A więc zdjęcia, chronologicznie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zasilanie podłączyłem do zapalniczki, bo nie miałem pod ręką schematu instalacji elektrycznej. 12V z zapalniczki zostało zmniejszone do 5V (stabilizator 7805 w obudowie wyrzuconego sterownika ekranu), 3-ci obrazek. Wyprowadzony port USB (po prawej stronie z boku – nie widać na zdjęciach, jedynie z wnętrza) pozwala mi obecnie ładować telefon, zasila też pendrive'a :)
Z lewej widać mikroprzyciski: od góry "Power", "Menu", "Reset".
To tyle na razie :)
Nawigacja i AUX w M6.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2011, 20:11
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
Auto: Mazda 3 2.0 SkyPASSION
165KM MT 2014 r.
Mazda 6 2.0 CiTD 136KM Sport Exclusive, 2004 r.

Postprzez pawik22 » 31 lip 2011, 20:53

Witam chciałbym również zamontować nawigację jak wyżej. Tylko nie wiem jak rozebrać i wyjąć oryginalną nawigację, która i tak na Polskę nie działa. Również nie wiem jak to podłączyć. Jak by był ktoś tak uprzejmy i odpisał krok po kroku jak wyjąć fabryczną nawigację i założyć np Goclewer . Również bym chciał do tego podłączyć kamerę cofania.Z góry dzięki
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2011, 11:18
Posty: 46
Skąd: mazowieckie
Auto: Mazda 1,8 benzyna-gaz

Postprzez ponury gonzales » 4 sie 2011, 07:44

Witam szanownych forumowiczów i mam prośbę o informację skąd można pobrać mapę sdal (głównie chodzi mi o Niemcy i Holandię) Przeszukałem chyba już wszystko i wszędzie są przekierowania do linków płatnych. Będę wdzięczny za pomoc.
ponury gonzales
 

Postprzez Szaradek » 13 sie 2011, 18:18

Drodzy forumowicze,
Kilka następnych wieczorów, niestety nie jeden po drugim (rodzina by mnie wyklęła), spędziłem na swoim głównym dążeniu: wyprowadzeniu z mazdowego audio wejścia AUX i podłączenia do niego np. nowo dodanej nawigacji. TAK, UDAŁO SIĘ! Mam dodatkowe wejście, wybierane przez ponowne kliknięcie CD :D Wyświetla się RSES (czyli zapewne Rear Seat Entertainment System, którego nie mam oczywiście, ale można podać dźwięk :) )
Ok, teraz historia przeróbek w skrócie:
1. Wyszukanie schematu odbiornika radiowego w moim modelu Mazdy – CR-YM4273K (Panasonic) z BOSE.
2. Znalezienie sposobu na aktywowanie wejścia AUX. Jest taki sposób bez konieczności dokupowania urządzenia za ok $60..$120 :) Podam na końcu <faja>
3. Kilka modyfikacji na płytce PCB odbiornika, niewielkie ale jednak wymagają umiejętności elektronicznych (lutownica, 2 rezystorki, drucik i trochę odwagi, żeby rozebrać radio :) )
4. Znalezienie odpowiedniej wtyczki do radiowego gniazda zmieniarki CD. Wydawało się trudne, ale właściwie pasuje tam typowa 16-pinowa wtyczka od innych odbiorników Panasonic CQ..., CR... Znalazłem ją w sklepie elektronicznym w stosie przejściówek do radioodbiorników samochodowych. Potrzebna banalna modyfikacja – usunięcie 2 plastikowych "skrzydełek".
5. Wyłączenie (odlutowanie) głośniczka w nawigacji.
6. Podłączenie nawigacji do wtyczki zmieniarki – podam na końcu <faja>
7. Rozwiązywanie problemów zakłóceń. I tu zaczęły się schody – problem wspólnej masy, dźwięk tak zakłócony, że niemożliwe jest słuchanie. Ale w końcu problem rozwiązany, dość prosto – transformator audio np. FGA-30 lub 35. Za około 50 PLN. WARTO! Teraz działa pięknie i mam dodatkowe wejście na przykładowo MP3, Ipod, komputer lub telefon do słuchania muzy :D
8. Skoro znowu rozkładałem GPS, to podłączyłem wtyk jack do kamery cofania i wyprowadziłem kabel do schowka.

W następnym poście rysunki i opisy techniczne! <czarodziej>
Nawigacja i AUX w M6.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2011, 20:11
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
Auto: Mazda 3 2.0 SkyPASSION
165KM MT 2014 r.
Mazda 6 2.0 CiTD 136KM Sport Exclusive, 2004 r.

Postprzez Szaradek » 15 sie 2011, 01:53

Dobra Mazdowicze, mam chwilę, to podam jakieś szczegóły techniczne przeróbek audio, aby uzyskać wejście typu AUX. Uwaga, dotyczy modelu radioodbiornika CR-YM427x. U mnie CR-YM4273K z BOSE.

Przeróbka wewnątrz radia polega na przylutowaniu dwóch drucików jak na zdjęciu:
Obrazek

Daje nam to lewy i prawy kanał dostępny do odtwarzania źródeł zewnętrznych, np. Ipod, MP3. Jednak te wejścia używać, gdy radio rozpoznaje FM1, FM2, AM, CD. TAPE w ogóle nie używa, jeśli nie podłączymy odpowiedniego magnetofonu lub jego emulatora za przynajmniej $60.
Po analizie schematu zauważyłem, że gniazdo CN702 z tyłu radioodbiornika (zewnętrzna zmieniarka CD lub inny system) ma wejścia AUX oraz linię sterującą AUX. Niestety dalsza analiza i próby wykazały, że dedykowanych różnicowych wejść AUX nie da się wykorzystać bez znajomości protokołu transmisji MBUS używanego w tym radiu, którego na razie nie rozpracowywałem. Trudno. Jednakże wysterowanie wejścia AUX2 (podanie napięcia przez rezystorek do pinu "i" aktywuje rozpoznanie przez odbiornik systemu RSES (Rear Set Entertainment System). Zdaje się, że jest używany w CX-7... Daje nam to dodatkowe urządzenie na panelu – kliknięcie przycisku CD przełącza nam CD na RSES i odwrotnie. Klawisz MODE na kierownicy też działa :)
Co nam to daje? Ano jest nowe urządzenie i jest... cicho a wzmacniacz czeka na sygnał! Wejścia AUX nie działają niestety, ale modyfikacja z powyższego zdjęcia pozwala nam odsłuchiwać wówczas nasze źródło dźwięku :) Mi to na tę chwilę wystarcza z nawiązką. Na amerykańskich forach czytałem o różnych sposobach np. podlutowuje się na płytce w miejscu gdzie idzie dźwięk i puszcza sobie czystą płytę CD (znaczy nagraną ciszę :| ). Mój sposób jest również wpięciem się na płytkę niejako, ale bezpiecznym, przed sumator dźwięku. Mamy jednak osobne urządzenie. Duużo wygodniej :)

Teraz opis złącza CN702 do zmieniarki, które wykorzystamy do naszych Ipod'ów, nawigacji, telefonów, laptopów itd. Zgodnie z dokumentacją mamy (widok od tyłu radia):
Obrazek

Nas interesują piny:
"a" – masa zasilania GND
"c" – wejście kanał prawy
"e" – wejście kanał lewy
"g" – ekran sygnału wejściowego, taka masa sygnałowa
"i" – sterowanie AUX2
"o" – napięcie ACC (występuje tam +12V przy załączonym kluczyku)

Jak już wspomniałem wcześniej, pojawiły się problemy z pętlą masy. Zakłócenia od nawigacji i silnika samochodu były szokująco duże. Nie dało się słuchać niczego. Porażka. Ale na to jest dobra metoda – transformator audio. Po podłączeniu jak na rysunku poniżej mamy czysty sygnał, piękny dźwięk i rozkosz swobodnego zarządzania tysiącami nagrań a nie przekładaniem płyt CD :)
Obrazek
Ostatnio edytowano 22 sie 2011, 00:10 przez Szaradek, łącznie edytowano 1 raz
Nawigacja i AUX w M6.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2011, 20:11
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
Auto: Mazda 3 2.0 SkyPASSION
165KM MT 2014 r.
Mazda 6 2.0 CiTD 136KM Sport Exclusive, 2004 r.

Postprzez Myjk » 15 sie 2011, 12:24

Brawo! Wiele osób czekało na patent z AUX w przedlificie!

BTW ta relacja pasowałaby lepiej tutaj –> viewtopic.php?p=1574935#p1574935 :)
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez airbob » 16 sie 2011, 22:44

Szaradek dobra robota.
Ja w swoim rozwiązaniu utknąłem na podobnym etapie. Gdyby udało się znaleźć gdzieś jakiś sygnał sterujący który się zmienia w momencie przełączenia radia w tryb RSES bylibyśmy w domu i można by było zrobić w pełni funkcjonalną przeróbkę.
Z pewnością zauważyłeś że w twoim rozwiązaniu jest tak, że jak przełączysz radio na jakiekolwiek inne źródło niż RSES np FM to w głośnikach robi się sieczka bo będą grały oba źródła na raz i jesteś zmuszony wyłączyć urządzenie nadające jako aux.

Proponowałbym jedną zmianę co do sposobu podania sygnału aux na audiokontroler.
W te zwory które zaznaczyłeś na fotce wstawiłbym rezystory 4k7.

Ja swoje rozwiązanie wykombinowałem trochę inaczej i wpiąłem się w selektor wejść który jest przed audiokontrolerem niestety tutaj też jest kilka niedogodności:
– nie można bezpośrednio skorzystać ze złącza z tyłu radia do wprowadzenia sygnału (ja podłączyłem dodatkowe gniazda czincz na kablach), chyba że się ścieżki pokrosuje. Jest też plus tego: nadal mamy możliwość bezproblemowego podpięcia xcl.
– nie mam jak zasterować układu selektora, by ten się przełączył na inne wejścia. Na razie jestem na etapie sterowania tego dodatkowym przełącznikiem (mało eleganckie, trzeba go gdzieś umieścić) i tu by znalezienie sygnału RSES (jeśli takowy gdziekolwiek jest dostępny w postaci 0/1) załatwiło by sprawę.

Szukamy RSES, oby się nie skończyło tak jak z remote.
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 09:55
Posty: 1544 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez Szaradek » 22 sie 2011, 00:22

Dzięki airbob!
Sposób realizacji mamy rzeczywiście podobny. Faktem jest niedogodność, jaką jest jednoczesne odtwarzanie sygnału z AUX-a z sygnałem wybranego wejścia innego niż RSES. Jednakże mi to nie przeszkadza, bo akurat podłączona tam nawigacja "mówi" mi w trakcie słuchania radia lub CD. Ale fakt jest faktem. Lepiej byłoby znaleźć wyprowadzenie sygnału aktywności RSES, ale takowego zdaje się nie ma... Jest wyjście AUX1 z procesora, dostępne na wyprowadzeniu "h" złącza CN702, jednak nie zauważyłem jego aktywacji po wymuszeniu włączenia RSES. Bez danych na magistrali MBUS się chyba nie uda. Ale jeszcze popatrzę na układ, może da się to jakoś wykombinować :)
Pozdrawiam!
Nawigacja i AUX w M6.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2011, 20:11
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
Auto: Mazda 3 2.0 SkyPASSION
165KM MT 2014 r.
Mazda 6 2.0 CiTD 136KM Sport Exclusive, 2004 r.

Postprzez Tachion81 » 10 wrz 2011, 13:35

Gratuluję Szaradek wyciągnięcia AUX w przedliftowcach! <spoko>
Aktualnie biję się z myślami <co?> czy w miejsce fabrycznej navi wstawić wstawić jak Ty navi z supermarketu (tanio i w miarę pewnie) czy jednak ekran dotykowy z wyjściem VGA i jakiś mały netbook do tego podpięty (drożej, mniej pewnie ale duuużo większe możliwości) Przed zabraniem się za realizację powstrzymują mnie chwilowo finanse (ten problem powoli, ale jednak, zanika) i bardziej problem poruszony przez Ciebie
Szaradek napisał(a): ... w niedalekiej przyszłości podejmę działania prowadzące do uruchomienia sterowania silniczkiem (cóż, sterowanie zostało w fabrycznym ekranie).....

Udało Ci się to jakoś rozwiązać? Jeżeli nie to w jaki sposób realizujesz otwieranie i zamykanie klapki? Jeżeli tak to wrzuć proszę na forum ciąg dalszy fotorelacji albo chociaż opis.
Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 11 sie 2011, 22:03
Posty: 16 (1/0)
Skąd: Trójmiasto
Auto: Mazda 6 GG
MZR-CD 2.0 136KM
'2005 przed FL

Mitsubishi Carisma
1.8 benzyna 125KM
'1999

Postprzez deep82 » 19 wrz 2011, 10:32

A może uda się pod fabryczną nawi podłączyć tuner DVB-T.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 paź 2010, 12:13
Posty: 62
Skąd: Częstochowa
Auto: Mazda 6

Postprzez Szaradek » 21 wrz 2011, 22:44

Nadal nie mam czasu na zabranie się za automatyczne podnoszenie i opuszczanie klapki. Mam jakąś koncepcję, ale brak czasu mnie przygniata :( Ale cierpliwości, damy radę :)
Jeszcze trochę tą Madzią pojeżdżę. Zabezpieczyłem właśnie solidnie rdzewiejące nadkola tylne i progi oraz spód autka, polakierowałem zarysowania i takie tam, więc parę lat mi jeszcze posłuży, przecież się nie psuje. Pobawię się więc jeszcze w tym temacie koniecznie!
Nawigacja i AUX w M6.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2011, 20:11
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
Auto: Mazda 3 2.0 SkyPASSION
165KM MT 2014 r.
Mazda 6 2.0 CiTD 136KM Sport Exclusive, 2004 r.

Postprzez kamyko79 » 1 paź 2011, 21:33

Witaj Szaradek,ostatnio przeglądałem stronkę na forum US i znalazłem radio do mazdy 6 z dużą ilością fotek,natrafiłem na fotkę gdzie pod radiem w miejscu gdzie powinien znajdować się odtwarzacz kaset lub Mini disc, jest gniazdo jak się nie mylę to CN 703 ma 15 pinów foto
http://mazda6.ru/m/download/file.php?id=24229&mode=view,
dla Ciebie to nie nowość bo radyjko już rozkręcałeś to wiesz,tam da się podłączyć wejście AUX IN bo na załączonych linkach widać jakąś płytkę z elementami elektroniki skoro jest tam tyle pinów to któryś jest odpowiedzialny za przełączenie się na kasetę po naciśnięciu przycisku MODE ,może ktoś inny się wypowie ,pozdrawiam wszystkich śledzących ten wątek :) link do tej fotki http://www.auctiva.com/hostedimages/sho ... 0&format=0 znalazłem też coś takiego ,może komuś to się bardzo przyda ;)
http://www.sylfex.com/products/AuxMod/
http://www.sylfex.com/products/AuxMod/b ... talled.jpg
http://www.sylfex.com/products/AuxMod/FAQ.shtml#12
http://www.sylfex.com/products/AuxMod/A ... _proto.jpg
http://www.sylfex.com/products/AuxMod/A ... asic_b.jpg
http://www.sylfex.com/products/AuxMod/history.shtml
http://www.sylfex.com/products/AuxMod/FAQ.shtml
http://www.sylfex.com/products/AuxMod/gallery.shtml
http://www.sylfex.com/products/AuxMod/AuxModInstall.pdf
....i jeszcze stronka z Rosyjskiego forum ;) http://mazda6.ru/m/viewtopic.php?f=105&t=44699&start=20


Szaradek napisał(a):Dobra Mazdowicze, mam chwilę, to podam jakieś szczegóły techniczne przeróbek audio, aby uzyskać wejście typu AUX. Uwaga, dotyczy modelu radioodbiornika CR-YM427x. U mnie CR-YM4273K z BOSE.

Przeróbka wewnątrz radia polega na przylutowaniu dwóch drucików jak na zdjęciu:
Obrazek

Daje nam to lewy i prawy kanał dostępny do odtwarzania źródeł zewnętrznych, np. Ipod, MP3. Jednak te wejścia używać, gdy radio rozpoznaje FM1, FM2, AM, CD. TAPE w ogóle nie używa, jeśli nie podłączymy odpowiedniego magnetofonu lub jego emulatora za przynajmniej $60.
Po analizie schematu zauważyłem, że gniazdo CN702 z tyłu radioodbiornika (zewnętrzna zmieniarka CD lub inny system) ma wejścia AUX oraz linię sterującą AUX. Niestety dalsza analiza i próby wykazały, że dedykowanych różnicowych wejść AUX nie da się wykorzystać bez znajomości protokołu transmisji MBUS używanego w tym radiu, którego na razie nie rozpracowywałem. Trudno. Jednakże wysterowanie wejścia AUX2 (podanie napięcia przez rezystorek do pinu "i" aktywuje rozpoznanie przez odbiornik systemu RSES (Rear Set Entertainment System). Zdaje się, że jest używany w CX-7... Daje nam to dodatkowe urządzenie na panelu – kliknięcie przycisku CD przełącza nam CD na RSES i odwrotnie. Klawisz MODE na kierownicy też działa :)
Co nam to daje? Ano jest nowe urządzenie i jest... cicho a wzmacniacz czeka na sygnał! Wejścia AUX nie działają niestety, ale modyfikacja z powyższego zdjęcia pozwala nam odsłuchiwać wówczas nasze źródło dźwięku :) Mi to na tę chwilę wystarcza z nawiązką. Na amerykańskich forach czytałem o różnych sposobach np. podlutowuje się na płytce w miejscu gdzie idzie dźwięk i puszcza sobie czystą płytę CD (znaczy nagraną ciszę :| ). Mój sposób jest również wpięciem się na płytkę niejako, ale bezpiecznym, przed sumator dźwięku. Mamy jednak osobne urządzenie. Duużo wygodniej :)

Teraz opis złącza CN702 do zmieniarki, które wykorzystamy do naszych Ipod'ów, nawigacji, telefonów, laptopów itd. Zgodnie z dokumentacją mamy (widok od tyłu radia):
Obrazek

Nas interesują piny:
"a" – masa zasilania GND
"c" – wejście kanał prawy
"e" – wejście kanał lewy
"g" – ekran sygnału wejściowego, taka masa sygnałowa
"i" – sterowanie AUX2
"o" – napięcie ACC (występuje tam +12V przy załączonym kluczyku)

Jak już wspomniałem wcześniej, pojawiły się problemy z pętlą masy. Zakłócenia od nawigacji i silnika samochodu były szokująco duże. Nie dało się słuchać niczego. Porażka. Ale na to jest dobra metoda – transformator audio. Po podłączeniu jak na rysunku poniżej mamy czysty sygnał, piękny dźwięk i rozkosz swobodnego zarządzania tysiącami nagrań a nie przekładaniem płyt CD :)
Obrazek
Ostatnio edytowano 2 paź 2011, 17:02 przez kamyko79, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 sie 2011, 07:08
Posty: 38
Skąd: Kwidzyn
Auto: M6 2.0 GG 121KM DIESEL
świeżo po wymianie sprzęgła oraz 2masy ;/

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy Tuning i modyfikacje