Subwoofer – dlaczego nie działa i czym go ewentualnie (wzmacniacz + subwoofer) zastąpić?

Wszystko o modyfikacjach i budowie nagłośnień naszych aut.

Postprzez kalski44 » 28 lis 2014, 11:15

Nie jestem audiofilem, ani nigdy nie interesowałem się tematyką CarAudio, mimo to, niedawno postanowiłem zrobić coś z nagłośnieniem mojej mazdy 3 BK, które w standardowym wydaniu było fatalne. Pierwszym rozwiązaniem, które przyszło mi do głowy było zamontowanie nagłośnienia, z wersji „bose” pozyskanego z jakiegoś „rozbitka”. Jak pomyślałem, tak uczyniłem… Niestety nie mogę uruchomić subwoofera, podpinałem go pod 2 wzmacniacze (akurat dysponowałem dwoma identycznymi), ale nie było żadnej reakcji, kupiłem inny głośnik (4ohmy – wyczytałem, że taki powinien być w tym subwooferze), który gra, ale baaardzo cicho. Gdy grają wszystkie głośniki, w ogóle go nie słychać, o tym, że działa można się przekonać, jedynie przykładając dłoń do membrany…

I tutaj, gdzie kończy się moja wiedza i pomysły, postanowiłem poprosić o pomoc osoby mające w car audio znacznie większe doświadczenie, czyli was .

Ma może ktoś jakiś pomysł, co może być przyczyną takiego karygodnego zachowania się tego subwooferka?

Jeśli nie, to pozostaje mi przyznać, się do przegranej bitwy, ale nie zamierzam składać broni, więc…
Jako alternatywne rozwiązanie rozważam zakup subwoofera, nie oryginalnego, ale nie zajmującego również połowy bagażnika, np. coś takiego:
http://allegro.pl/subwoofer-hertz-es-200-mazda-3-skrzynia-basowa-i4788599041.html

Ale przypuszczam, że oryginalny wzmacniacz tego nie pociągnie? (nie udało mi się nigdzie znaleźć informacji, jaką ma moc), a poza tym, koniec, końców, nie wiem, czy kanał subwoofera jest sprawny.
Jaki w zastępstwie 5 kanałowy (taki jest obecnie) wzmacniacz mogli byście polecić?
Obecnie rozważam
1. AUDIOMEDIA EX 1200.5
2. Kruger&matz KM1005
3. JBL GTO 5355
*Wszystkie udało mi się znaleźć w zbliżonych cenach.

Pewnie powiecie, że ten JBL jest najlepszy, ale biorąc pod uwagę, że raczej nie wykorzystam jego mocy i będzie chodził podpięty do standardowych głośników bose z tej mazdy (oprócz subwoofera), a dodatkowo będę musiał kombinować gdzie go schować, bo pod fotelem się raczej nie zmieści, to czy nadal jest to najlepszy wybór?

A może lepiej jakiś wzmacniacz 4 kanałowy(wyszło by taniej) i głośniki przednie połączyć równolegle z tylnymi do 2 kanałów, a 3 i 4 kanał zmostkować i podpiąć do subwoofera?

Może mogli byście też polecić też jakieś alternatywne głośniczki wysokotonowe (oryginalnie są 1” 4ohm).

Dodam, że zależy mi bardziej na jakości/komforcie słuchania, niż na tym, żeby było głośno, chciał bym też zrobić to wszystko przy możliwie niewielkich kosztach, chociaż oczywiście liczę się z tym, że za równowartość bułki jakości dźwięku nie poprawię :)
Początkujący
 
Od: 13 wrz 2014, 16:26
Posty: 25
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 3 BK 2.0D

Postprzez airbob » 28 lis 2014, 15:02

Głośniki bose są 2 ohm czy którykolwiek z podanych zamiennych wzmacniaczy podoła takiej impedancji ?

Czy te wzmacniacze bose które podpinałeś były z m3 czy jakieś inne ?
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 10:55
Posty: 1544 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez kalski44 » 28 lis 2014, 15:31

Według specyfikacji producentów, każdy z wymienionych przeze mnie wzmacniaczy umożliwia pracę, z głośnikami o impedancji 4 ohm lub 2 ohm, więc sądzę, że nie powinno być problemu, chociaż przyznaję, iż myślałem, że głośniki są 4 omowe (ale nie mierzyłem tego).

Wzmacniacze z którymi sprawdzałem, to oryginalny wzmacniacz z m3, oraz wzmacniacz z rx8, ale oznaczenie modelu było takie same, jak tego z m3...
Początkujący
 
Od: 13 wrz 2014, 16:26
Posty: 25
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 3 BK 2.0D

Postprzez airbob » 28 lis 2014, 16:02

No to przyznam że jestem zaskoczony że oznaczenia są takie same bo akurat wzmacniacz z rx8 ma bardzo nietypową architekturę. Muszę się mu jeszcze raz przyglądnąć. Jakie masz te oznaczenia ?
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 10:55
Posty: 1544 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez kalski44 » 28 lis 2014, 16:21

Oznaczenie tych wzmacniaczy to "KU060" Nie wiem, czy to akurat określa model, czy coś zupełnie innego, ale jest to największy napis na naklejce ;). Z resztą oba wzmacniacze wyglądają identycznie i działają też tak samo – czyli działa wszystko oprócz subwoofera ;)

Jedyny rozsądny powód,który mi przychodzi do głowy, dlaczego dwa różne głośniki nie działają z dwoma różnymi wzmacniaczami, to źle polutowane przewody do wtyczki, ale podłączałem wszystko wg. tego schematu:
Obrazek

I sprawdzałem już ze 100 razy, czy na pewno podłączenie jest zgodne ze schematem...

No chyba, że schemat jest nieprawidłowy. Czy ktoś mógł by potwierdzić, że subwoofer w maździe 3 jest podpięty do tych wyjść wzmacniacza?

Ewentualnie pierwszy uszkodzony głośnik zdążył zepsuć obydwa wzmacniacze i z nowym (sprawnym) głośnikiem też nie grają...
Początkujący
 
Od: 13 wrz 2014, 16:26
Posty: 25
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 3 BK 2.0D

Postprzez airbob » 29 lis 2014, 16:57

A więc tak KU60 to nie jest oznaczenie wzmacniacza, oznaczenie jest ta na naklejce w górnym lewym narożniku. Jam mam wzmacniacz z rx-8 o oznaczeniach F153 66 920A.
Tak jak już napisałem wzmacniacz z rx-8 nie nadaje się z tegoż powodu, że ten system nie ma suba i ni jak nie ma jak go podpiąć do tego wzmacniacza. Siedziałem nad tym chwilę i nie znalazłem aktywnego wolnego wyjścia.
Trzeba pamiętać że każdy z tych systemów oprócz podstawowych głośników ma jeszcze podpięty głośnik centralny oraz często mikrofon i sygnał prędkości. Na podanej rozpisce nie ma zaznaczonego miejsca wpięcia mikrofonu ani sygnału prędkości ale możliwe że tutaj tego nie ma.

Co do poprawności rozpiski ze zdjęcia nie wypowiem się ponieważ nie mam pewnej rozpiski którą bym sprawdził. Nie mam także wzmacniacza do m3 aby z nim poeksperymentować. Co do wejść sygnałowych i wyjść głośnikowych mogą one być poprawnie opisane ponieważ pokrywają się z innymi systemami.

Może problem tkwi w tym że sub z m3 (wzorem starszych systemów) ma swój osobny wzmacniacz zainstalowany w obudowie i trzeba go zasilić.
Ile masz pinów w kostce suba ?
Pod które piny we wzmacniaczu podpinasz suba ?
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 10:55
Posty: 1544 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez kalski44 » 30 lis 2014, 01:30

W takim razie ten mój wzmacniacz z rx8 ma oznaczenie FE88 66 920, tego z m3 niestety na razie nie mam jak sprawdzić, bo jest zamontowany w samochodzie i dopiero w następny weekend będę miał dostęp do garażu, żeby go wymontować.
Subwoofer ma tylko 2 piny, więc raczej nie ma tam dodatkowego wzmacniacza, jak wymieniałem głośnik, też nie zauważyłem, żeby było coś jeszcze wewnątrz obudowy.
Suba podpinam pod piny oznaczone na tym schemacie jako B(+) i G(–)
Początkujący
 
Od: 13 wrz 2014, 16:26
Posty: 25
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 3 BK 2.0D

Postprzez airbob » 30 lis 2014, 02:47

We wzmacniaczu z rx-8 na tych pinach jest centralny głośnik. Gra znacznie ciszej niż reszta głośników i dodatkowo ma odfiltrowane niskie częstotliwości. Może warto spróbować piny F i C które we wzmacniaczu z rx-8 nie grają ale możliwe że we wzmacniaczu z m3 tam jest sub.
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 10:55
Posty: 1544 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez kalski44 » 30 lis 2014, 16:30

Dzięki za sugestię :)
Niestety sprawdzić to będę mógł dopiero za kilka dni, ale dam znać, czy zadziałało :)
Początkujący
 
Od: 13 wrz 2014, 16:26
Posty: 25
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 3 BK 2.0D

Postprzez dyssek » 3 gru 2014, 10:53

Ja w swoim M3 z fabrycznym Bose przy kupnie auta miałem na krótko spięte radio bez wzmacniacza, na obudowie oryginalnego wzmacniacza miałem nr BP6L 66 920 zaryzykowałem i kupiłem wzmacniacz o RX8 o nr F151 66 920 i o dziwo działa...

nie mam porównania (bo nie słyszałem) do systemu bose w M3 gdzie nie było nic kombinowane ale nie ukrywam ze jakość dźwięku jakoś mnie nie przekonała... nie mówię że gra źle ale mam kolegę który ma M6 bez bose i mam wrażenie że tam gra czyściej niż u mnie z Bose, szczególnie w wysokich tonach...
i tu nie wiem czy to standard czy to wina tego kombinowania ze wzmacniaczem...
Początkujący
 
Od: 18 lis 2014, 17:10
Posty: 12
Auto: Mazda 3 2.0 Top

Postprzez kalski44 » 3 gru 2014, 11:09

Subwoofer też tobie działa z tym wzmacniaczem od rx8? Pod które piny we wzmacniaczu masz go wpiętego?
Jeśli chodzi o wysokie tony, to wydaje mi się, że winne mogą być głośniki, bo zdaje się, że te fabryczne, mimo, że bose, są raczej kiepskiej jakości – zaznaczam, że nie znam się na tym i powtarzam tylko zasłyszaną opinię, ale fakt, że mi też się one nie podobają i myślę nad wymianą tweeterów na jakieś inne.
Co do ogólnej jakości dźwięku, może i szału nie ma, ale w porównaniu do tego co gra w standardowym m3 bez bose, to jest przepaść* (nawet bez suba) :). Radia w m6 nie miałem okazji słuchać, ale może tam jest lepiej.

*Inna sprawa, że nagłośnienie zmieniałem niejako przy okazji, podczas wyciszania/wygłuszania auta, więc to też mogło się przyczynić do poprawy dźwięku.
Początkujący
 
Od: 13 wrz 2014, 16:26
Posty: 25
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 3 BK 2.0D

Postprzez dyssek » 3 gru 2014, 18:38

kalski44 napisał(a):Subwoofer też tobie działa z tym wzmacniaczem od rx8?


Tak, wszytko ok

kalski44 napisał(a):Pod które piny we wzmacniaczu masz go wpiętego?


Jeśli poprzedni właściciele nic nie kombinował to pod standardowe. Nie mam jak sprawdzić, bo aktualnie auto jest 200km ode mnie. Przed świętami będę mógł ogarnąć.

kalski44 napisał(a):Jeśli chodzi o wysokie tony, to wydaje mi się, że winne mogą być głośniki, bo zdaje się, że te fabryczne, mimo, że bose, są raczej kiepskiej jakości

kalski44 napisał(a):Co do ogólnej jakości dźwięku, może i szału nie ma, ale w porównaniu do tego co gra w standardowym m3 bez bose, to jest przepaść*


W święta będę się widział z kuzynem który jeździ M3 z Bose i porównam. Inaczej można gdybać.
Początkujący
 
Od: 18 lis 2014, 17:10
Posty: 12
Auto: Mazda 3 2.0 Top

Postprzez airbob » 4 gru 2014, 01:17

Nie chce mi się wierzyć że sub działa a na pewno nie jest to poprawna praca. W rx8 nie było suba. Jedyne co mi przychodzi do głowy to to że sub jest podpięty pod głośnik centralny. W takiej sytuacji coś tam gra ale nie basem bo ten kanał ma odfiltrowane niskie częstotliwości.

Do kalski44
Ten wzmacniacz o numerach FE88 66 920 to chyba nie będzie z rx8. Numery z jakimi się spotkałem z rx8 to F151 66 920 i F153 66 920A. Trzeba zadzwonić do serwisu i zapytać z czego to jest wzmacniacz, może to kwestia roczników. Ogólnie większość wzmacniaczy z mazdy końcówkę oznaczeń ma podobną 66 920 (nawet te nowsze na trzy wtyczki) a info z jakiego to auta jest, znajduje się w pierwszym członie oznaczenia.
Ten sub jak jest podłączony pod piny G i B wydaje jakieś dźwięki ? Powinien coś tam grać.
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 10:55
Posty: 1544 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez Mr_Bartek » 4 gru 2014, 01:24

66-920 jest z RX-8.

Obrazek
Avatar użytkownika
Koordynator Forum
Koordynator Witryny
 
Od: 7 kwi 2014, 13:44
Posty: 3181 (148/189)
Auto: Jest: Grey Fūjin '03
Było: Mazda6 Tamura '07

Postprzez airbob » 4 gru 2014, 01:39

Końcówka 66 920 wcale nie oznacza że wzmacniacz jest właśnie z rx8. Mam dwa wzmacniacze z m6 i to na trzy wtyczki których oznaczenie kończy się też na 66 920.
Swoją drogą na tym rysunku jest szkic samej obudowy wzmacniacza bez środka, może te oznaczenia dotyczą rodzaju obudowy (radiatora). To by się zgadzało bo w wielu modelach mazdy ta obudowa jest taka sama aczkolwiek występują pewne różnice. Różnice są w wycięciach i otworach wentylacyjnych pomiędzy wzmacniaczami na dwie i trzy wtyczki.
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 10:55
Posty: 1544 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez Mr_Bartek » 4 gru 2014, 01:59

Tutaj masz stronę z wszystkimi numerami części: http://japancars.ru/index.php?route=cat ... lk_id=6682

Zależnością tutaj jest typ tapicerki jak i rok produkcji, ale bardzo możliwe, że sam numer części przynależy do obudowy, a nie wzmacniacza.
Avatar użytkownika
Koordynator Forum
Koordynator Witryny
 
Od: 7 kwi 2014, 13:44
Posty: 3181 (148/189)
Auto: Jest: Grey Fūjin '03
Było: Mazda6 Tamura '07

Postprzez airbob » 4 gru 2014, 02:16

Z tego wynika że FE88 66 920 jest jednak od rx8 od 01.09.2005 –
Zastanawiające że są dwa wzmacniacze montowane w tym okresie bo jest jeszcze FE87-66-920.
Z rozpiski wynika że montowane są w zależności od tapicerki.
Tak sobie kombinuję (na siłę) że może konstrukcyjnie nie będą się różnić, tylko mogą mieć inny program korekcji w zależności czy jest skóra czy szmata.
W tych wzmacniaczach siedzi procesor odpowiadający za obróbkę sygnału na poszczególne głośniki. Sygnał może być opóźniany i mieć zmienianą charakterystykę częstotliwościową i to wszystko jeszcze może być korygowane na podstawie mikrofonu podłączanego do wzmacniacza.
Np w mx5 jest jeszcze podawany sygnał o tym czy dach jest zamknięty czy otwarty.

Widzę że w przypadku m6 w też są wzmacniacze o różnych oznaczeniach w zależności od tapicerki.
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 10:55
Posty: 1544 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez kalski44 » 7 gru 2014, 12:28

Jestem już po testach obydwu wzmacniaczy w różnych proponowanych przez was konfiguracjach.
Subwoofer podpięty do wzmacniacza z rx8 gra jeszcze słabiej niż niż z wzmacniaczem od m3. Podpięty do pinów C i F nie gra w ogóle.
Po przeanalzowaniu sytuacji stwierdzam, że sub podłączony do pinów B i G wzmacniacza z m3 gra całkiem poprawnie, tylko zdecydowanie za cicho. Czy to może być kwestia tego, że zepsuty oryginalny głośnik zastąpilem głośnikiem 4 ohmowym (byłem przekonany, że taki właśnie powinien być)? Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie powiedzieć mi jaką prawidłowo impedancję powinien mieć ten głośnik? Te w drzwiach rzeczywiście mają 2 ohmy...
Czy różnica miedzy 2 i 4 ohmowym głośnikiem może być tak duża, że 4 ohmowego właściwie nie słychać, bo jest całkowicie zagłuszany przez pozostale głośniki z zestawu?
Początkujący
 
Od: 13 wrz 2014, 16:26
Posty: 25
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 3 BK 2.0D

Postprzez airbob » 7 gru 2014, 14:36

Pewnie że 2 i 4 ohm ma znaczenie. Jaki tam był głośnik to nie wiem ale bose stosuje nawet głośniki 1 ohm. Standardowy zabieg bose iść w dół z impedancją głośnika, zamiast budowy przetwornicy podbijającej napięcie zasilania na końcówce mocy, jest taniej i z założenia mniej awaryjnie aczkolwiek wzrastają wymagania co do jakości końcówki mocy.
Miałeś podać oznaczenia tego wzmacniacza z m3.
Pytanie jeszcze czy przypadkiem twoje oczekiwania co do pracy tego suba nie są wygórowane, to nie zrobi trzęsienia ziemi ani nawet namiastki tego, po prostu jest i tyle.
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 10:55
Posty: 1544 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez kalski44 » 7 gru 2014, 16:46

Oznaczenia tego wzmacniacza z m3 to "BR9A 66 920 A"
Wiem, że różnica między 2 i 4 ohmy będzie, tylko zastanawiam sie, czy aż tak duża. Nachylając sie i trzymając głowę 15-20cm od subwoofera słyszę tylko bas z głośnika w drzwiach pasażera, a subwoofera właściwie wcale. O tym, że pracuje można się przekonać dopiero przykładając rękę do membrany...
Początkujący
 
Od: 13 wrz 2014, 16:26
Posty: 25
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 3 BK 2.0D

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

Moderator

Moderatorzy Tuning i modyfikacje