Etat czy własna działalność?

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez Barthek » 26 sie 2016, 19:55

Czytając to wszystko przechodzi jedno na myśl...w realiach naszego prawa podatkowego zastanawiamy się co się bardziej opłaci i jak ominąć podatki, które powinny być na takim poziomie aby nikomu nie przyszło do głowy kombinowanie. Tyczy się to rowniez zusów,srusów itd, których koszty powinny być o wiele niższe. Temat szeroki jak ocean, który powinien być zwięzły i prosty dla normalnego obywatela.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 lis 2007, 10:41
Posty: 1508 (0/1)
Skąd: Praszka
Auto: Mazda Xedos 6 CA KF '99 Back to Black

Postprzez JohnnyB » 26 sie 2016, 20:16

Podatków nie da się ominąć, przynajmniej nie na dłuższą metę.
Pracodawcy opłaca się zatrudniać na kontrakt, mniejsze koszty, pracownik na kontrakcie zarabia więcej, ale także więcej ryzykuje.

Zanim zacząłbym modernizować sam system podatkowy, chciałbym aby były narzędzia które pozwalają mniejszym przedsiębiorcom egzekwować płatności w terminie i faktycznie chiałbym aby urząd skarobowy był partnerem do rozmów, a nie organem egzekwowania prawa......wtedy byłoby i po prostu spokojniej.

Potem zająłbym się obciązeniami na firmach.....zwłaszcza wtedy kiedy firma ma gorszy okres......
..::Born To Rise Hell::..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 lip 2009, 20:27
Posty: 2539 (46/87)
Skąd: gdzieś w mazowieckim......
Auto: Ford Edge '18 3.5v6 SEL

Postprzez nemi » 26 sie 2016, 22:18

JohnnyB napisał(a):Jeśli cierpisz na jakieś przewlekłe choroby i miałeś w planach jakieś zabiegi....rób je teraz, później już będziesz najzdrowszym w rodzinie

?
Czemu? Nie płacisz w ogóle składek na NFZ?
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 13:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez danrok » 27 sie 2016, 09:00

Barthek napisał(a):Czytając to wszystko przechodzi jedno na myśl...w realiach naszego prawa podatkowego zastanawiamy się co się bardziej opłaci i jak ominąć podatki, które powinny być na takim poziomie aby nikomu nie przyszło do głowy kombinowanie. Tyczy się to rowniez zusów,srusów itd, których koszty powinny być o wiele niższe. Temat szeroki jak ocean, który powinien być zwięzły i prosty dla normalnego obywatela.


Mysle ze ludzie nie maja problemu z płaceniem podatków, spójrz na kraje gdzie podatki są dużo wyższe jak Dania, Szwecja itd. Ale co dostajesz za to wzamian u nas? Właśnie dzisiaj chciałem się zapisać na zabieg prostowania przegrody w nosie – we Wrocławiu termin za 2 lata, w Oławie za pół roku. To jest normalne? Przy składkach odprowadzanych na poziomie 1500zł miesięcznie? Dla mnie przynajmniej jest to główny powód dla którego wolę przejść na działalność. Na etacie żyje mi się dobrze, ale nie mogę znieść myśli, że płacę naprawdę grubą kasę, która idzie w błoto.

Dodatkowo podatki – wszędzie się je płaci, ale wiele krajów pozwala na odliczanie różnych rzeczy od podatku. Dlaczego osoba która siedzi biurko w biurko ze mną odlicza sobie samochód/paliwo/sprzęt od podatku bo jest na kontrakt, a ja na UoP dostając mniej kasy nie mogę tego odliczyć?

Podsumowując, tak, jest to przykre :) ale mamy w Polsce taki mindset żeby kombinować, zamiast wyjść na ulicę i to zmienić :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 lip 2015, 16:10
Posty: 379 (2/5)
Skąd: Austin, Texas
Auto: Jest: Mazda CX-5 2019, Toyota Camry 2019

Była: Opel Astra 5 1.4 Turbo 125KM.
Była: Mazda 3 BK Y6 2006r.

Postprzez brii » 27 sie 2016, 10:20

danrok napisał(a):Mysle ze ludzie nie maja problemu z płaceniem podatków, spójrz na kraje gdzie podatki są dużo wyższe jak Dania, Szwecja itd. Ale co dostajesz za to wzamian u nas?

Dokładnie tak – u nas podatki są stosunkowo niskie, ale efektywność gospodarowania pieniędzmi z budżetu jest słaba i w tym ból. Inna sprawa, że ludzie będą narzekać bo takie już mamy podejście do życia. Wiele osób kombinuje tylko dla zasady i zmniejszenie podatków nawet do 1% tego nie zmieni ;)

danrok napisał(a):Wszystko chyba rozbiło się o to, że zmienił formę zatrudnienia w tej samej firmie i miał odpowiednio wysokie wpływy na konto.

Mało prawdopodobne, raczej przedstawił adekwatne zabezpieczenie albo wykupił ekstra ubezpieczenie.

JohnnyB napisał(a):pracownik na kontrakcie zarabia więcej, ale także więcej ryzykuje.

Ano – szeroko pojęte ryzyko prowadzenia działalności spada na pracownika, pracując na etacie ma się to wszystko w pompie. Do tego dochodzą dodatkowe obowiązki związane z prowadzeniem działalności które mogą spaść na prowadzącego w dowolnym momencie, zazwyczaj wtedy kiedy jest najmniej czasu i kupa rzeczy do zrobienia, albo akurat wtedy kiedy chce się wyjechać wypocząć i ma się wszystko klepnięte ;)

nemi napisał(a):Czemu? Nie płacisz w ogóle składek na NFZ?

Ja płacę nawet podwójne składki, niektórzy płacą składki x5 ale to i tak nic nie zmienia. Problemem jest to, że zazwyczaj przy takiej formie zatrudnienia odpadają urlopy chorobowe, bo sam ich sobie nie udzielisz a kontrahent (już nie pracodawca) ma między pośladkami to, że ktoś w innej firmie choruje.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez danrok » 28 sie 2016, 09:53

brii napisał(a):Mało prawdopodobne, raczej przedstawił adekwatne zabezpieczenie albo wykupił ekstra ubezpieczenie.


A to możliwe :)

A wiecie może czy da się jakoś w działalności jednoosobowej oddzielić majątek prywatny od firmowego, albo ewentualnie jakąś inną formę prowadzenia działalności trzeba założyć? Mam swoje mieszkanie i nie chciałbym nim odpowiadać, gdyby coś się stało...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 lip 2015, 16:10
Posty: 379 (2/5)
Skąd: Austin, Texas
Auto: Jest: Mazda CX-5 2019, Toyota Camry 2019

Była: Opel Astra 5 1.4 Turbo 125KM.
Była: Mazda 3 BK Y6 2006r.

Postprzez brii » 28 sie 2016, 14:53

Albo sp. z o.o. (ale to i tak nie chroni przed wszystkim) albo wszystko przekazać na współmałżonka i rozdzielność majątkowa.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez talk_about85 » 28 sie 2016, 17:37

A co myslicie o przejsciu z ZUSu na KRUS? Pare osob mi to radzilo juz pare lat temu.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2010, 22:59
Posty: 1123 (0/12)
Skąd: Gorlice
Auto: Mazda3 BK HB 1.6 MZ-CD 2007

Postprzez brii » 28 sie 2016, 18:53

Jak jesteś rolnikiem to jasne, że warto :) Ale jeśli szukasz tylko oszczędności to może to po kilku, kilkunastu latach wyjść bokiem <oczy>
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez talk_about85 » 28 sie 2016, 20:57

Wiadomo ze chodzi o oszczednosci. W sumie tez za chwile bede mial zagwozdke co zrobic z nieuzytkami rolnymi ktore bede dziedziczyl. Moze by cos sadzic ale co?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2010, 22:59
Posty: 1123 (0/12)
Skąd: Gorlice
Auto: Mazda3 BK HB 1.6 MZ-CD 2007

Postprzez Neonixos666 » 28 sie 2016, 21:00

talk_about85 napisał(a):Moze by cos sadzic ale co?


Wierzbę energetyczną i sprzedawaj do elektrowni i ciepłowni :P
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 wrz 2009, 23:21
Posty: 9462 (52/235)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez danrok » 29 sie 2016, 13:56

No dobra, dowiedziałem się chyba wszystkiego w firmie i wychodzi na to, że finansowo na pewno lepiej byłoby mi przejść na działalność. Jest pewne ryzyko, ale nie ze strony pracodawcy, ale ZUSów, Srusów i skarbówek że się przywalą. Chociaż podobno ryzyko małe, wie ktoś coś na ten temat?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 lip 2015, 16:10
Posty: 379 (2/5)
Skąd: Austin, Texas
Auto: Jest: Mazda CX-5 2019, Toyota Camry 2019

Była: Opel Astra 5 1.4 Turbo 125KM.
Była: Mazda 3 BK Y6 2006r.

Postprzez brii » 29 sie 2016, 15:18

Ryzyko nie jest małe bo nasze prawo to dziura na dziurze popędzana kulawą interpretacją którą zmienia interpretacja zależnie od kierunku wiatru. Szansa na trafienie jest niewielka, bo na pierwszy ogień idą firmy które nie są korpo a mają większe obroty albo handlują tym co na daną chwilę jest "towarem wrażliwym".
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez danrok » 29 sie 2016, 19:02

Piszesz, że nie jest małe, ale z drugiej strony że na pierwszy ogień idą inne firmy. Ja właściwie prowadziłbym działalność pracując u tego samego pracodawcy (konsultant IT) i pewnie wliczałbym paliwo na fakturę. Tyle, nic więcej. Chociaż tak jak czytam fora itd to i tak czuję się jakbym był "na celowniku" i musiał się bać.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 lip 2015, 16:10
Posty: 379 (2/5)
Skąd: Austin, Texas
Auto: Jest: Mazda CX-5 2019, Toyota Camry 2019

Była: Opel Astra 5 1.4 Turbo 125KM.
Była: Mazda 3 BK Y6 2006r.

Postprzez JohnnyB » 29 sie 2016, 19:20

nie masz czego.
Zaczynasz, nie kombinujesz, będziesz na liniowym a nie na ryczałcie, czy KP.
Więc nie ma się czego obawiać.
..::Born To Rise Hell::..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 lip 2009, 20:27
Posty: 2539 (46/87)
Skąd: gdzieś w mazowieckim......
Auto: Ford Edge '18 3.5v6 SEL

Postprzez brii » 29 sie 2016, 19:34

danrok napisał(a):Ja właściwie prowadziłbym działalność pracując u tego samego pracodawcy (konsultant IT) i pewnie wliczałbym paliwo na fakturę. Tyle, nic więcej. Chociaż tak jak czytam fora itd to i tak czuję się jakbym był "na celowniku" i musiał się bać.

Jeśli tak będziesz podchodził do tematu to nie masz się czego bać. Jak przyjdą to obejrzą papiery, sprawdzą czy suma się zgadzają (też trzeba ich pilnować bo potrafią się walnąć przy sumowaniu ;)) sprawdzą przebieg, zastanowią się czy całe zaksięgowane paliwo dotyczyło tylko działalności i pójdą.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez danrok » 29 sie 2016, 20:46

OK, super dzięki! Właśnie planuję liniowy podatek, bez kombinacji :)

Dzięki wielkie Panowie, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce w końcu!
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 lip 2015, 16:10
Posty: 379 (2/5)
Skąd: Austin, Texas
Auto: Jest: Mazda CX-5 2019, Toyota Camry 2019

Była: Opel Astra 5 1.4 Turbo 125KM.
Była: Mazda 3 BK Y6 2006r.

Postprzez talk_about85 » 25 wrz 2016, 22:59

Neonixos666 napisał(a):
talk_about85 napisał(a):Moze by cos sadzic ale co?


Wierzbę energetyczną i sprzedawaj do elektrowni i ciepłowni :P


To jest pomysl tegiej glowy :D.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2010, 22:59
Posty: 1123 (0/12)
Skąd: Gorlice
Auto: Mazda3 BK HB 1.6 MZ-CD 2007

Postprzez danrok » 27 wrz 2016, 18:41

A słuchajcie, bo już podjąłem decyzje, ze działalność – jako programista raczej jest to lepsza opcja, bo robię projekty dla różnych innych podmiotów i jest to dla mnie wygodniejsze, ale mam znowu jakiś problem ...

Jestem współwłaściwielem w 1/6 mieszkania mojej Mamy które ona wynajęła i zgłasza do US umowę najmu. Z tego powodu ja musze wykazywać to jako przychód firmowy w odpowiedniej wysokości (1/6 wpływu z tytułu najmu) czy wystarczy jak odprowadzę podatek ryczałtem i tyle?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 lip 2015, 16:10
Posty: 379 (2/5)
Skąd: Austin, Texas
Auto: Jest: Mazda CX-5 2019, Toyota Camry 2019

Była: Opel Astra 5 1.4 Turbo 125KM.
Była: Mazda 3 BK Y6 2006r.

Postprzez brii » 28 wrz 2016, 08:14

Jeśli zgłosiłeś, że opodatkowujesz najem na zasadach ryczałtu to odprowadzasz dalej podatek zryczałtowany.
Jeżeli nie zgłosiłeś i nie prowadzisz najmu w ramach działalności to opodatkowujesz na zasadach ogólnych.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park