Budowa domu / instalacje domowe-wentylacja mechaniczna / rekuperacja.

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez Myjk » 23 maja 2018, 11:33

Ja już przedwczoraj miałem mieć okna, niestety miesiąc temu złamałem rękę, nie obrobiłem otworów i przesunąłem montaż na 20 czerwca. Jak przyjdą okna (aha, będzie w końcu VEKA 82, z roletami na parterze), to dalej OC, elektryka, tynki, WM, podłogówka, wylewki i koniec na ten rok. Ocieplenie i wykończenie na następny sezon.

Teraz jeszcze zmieniłem auto bo Mazda w końcu po 10 latach zaczęła strzelać fochy (jakby ktoś miał chętnego to jest do wzięcia, blacha oczywiście do roboty, ale silnik zdrowy, bo tylko 180tkm nie kręcony hehe). Nie udało się kupić czystego elektryka, bo nie spełniał warunku auta rodzinnego, więc jest elektryczna hybryda -- w sensie z możliwością podpięcia pod druta z zasięgiem 30km z samych aku, a potem ew. na benzynie -- Mitsubishi Outlander PHEV. ;) Ale wyprowadzenie do ładowania w nowym garażu z pewnością muszę zrobić no i dzięki spadkowi cen paneli PV będzie też trzeba wykorzystać słoneczko* zarówno do grzania domu jak i ładowania auta.

Z fajniejszych rzeczy, których po Mazdzie z Webasto na pilota, nie mogło zabraknąć w nowym aucie, to grzanie i chłodzenie (!) kabiny z poziomu smartfona. :P hehe Jak auto podpięte do druta, to nie korzysta z baterii, tylko z prądu, nie ograniczając zasięgu na bateriach. No i koszt, 10 zł/100km przy jeździe na samym prądzie, w trybie kapelusza. :D Ponieważ mam trasy maks 50-60km to w przeliczeniu wychodzi mi 2L paliwa na 100km w trybie kapelusza (w sensie prędkości normalne, tylko bez pałowania przy przyśpieszeniu, bo te elektryki jednak słabe, po 80kW na każdą oś).

Wczoraj jeszcze zamontowałem BOX z v-tech, który unieruchamia kompletnie ICE (silnik spalinowy) dzięki czemu ten nie załącza się do grzania kabiny póki temp. nie spadnie poniżej 5sC i jeździ się tylko na bateriach do całkowitego ich wyczerpania. Dopiero wtedy się spalinowiec załącza. Powoduje to znaczną oszczędność zarówno na silniku jak i na paliwie. Dodatkowo BOX odblokowuje pełną pojemność baterii, więc teoretycznie można na samych aku przejechać 40-50km.

*) Swoją drogą ceny paneli PV lecą na łeb na szyję -- już dzisiaj opłaca się mniejsze domy grzać panelami z drutami w podłodze, a za 2-3 lata to już powinien być standard (dlatego jeszcze bardziej warto brać system grzewczy oparty na prądzie). Już dzisiaj mógłby być standard dla wszystkich, gdyby UE dopuściła chiny z panelami -- teraz chronią "naszych" producentów paneli żeby nie splajtowali. Także jak ktoś zaczyna planowanie budowy teraz to proponuję temat przebadać, bo IMHO warto tak grzać dom. Inwestycja w druty w podłodze i panele na dachu jest na poziomie wodnej podłogówki i paliwa stałego/PC a rachunki miesięczne można sprowadzić nawet do zera przy odpowiednim zaplanowaniu domu i instalacji.
Pozdor Myjk
Forumowicz

Od: 26 paź 2007, 07:01
Auto: M6'07 GG CR A+

PostTen post został usunięty przez chmielu_KL 20 cze 2018, 10:05.