Kupno działki rekreacyjnej

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez bajer0 » 22 kwi 2013, 20:38

Heja.


Rozglądam się z żonką za działką rekreacyjną.

Chcielibyśmy na niej postawić jakąś małą "altankę" (do 25metrów w podstawie spokojnie wystarczy + poddasze użytkowe), podciągnąć prąd i wodę. Przeznaczenie typowo weekendowe.


Podobno do takich celów wystarczy nawet działka rolna (t.z. przepisy pozwalają na budowę altanki, elektrownia podłączy prąd a wodociągi wodę.

Jakie macie doświadczenia w temacie takich działek? Szukać rolnych,leśnych, koniecznie rekreacyjnych? Jak z mediami (do jakiej odległości od słupa są w stanie podłączyć działkę?) Wszelka wiedza w tej tematyce mile widziana.

Pozdrawiam serdecznie
Rafał
"W niebie Cię czeka nagroda, wielka nagroda tylko grzeszyć się nie waż, bądź nam posłuszny to pójdziesz do nieba
W niebie Cię czeka niewyobrażalne, totalne i spektakularne, męczeństwo Twoje nie poszło na marne
W niebie Cię czeka religii sens taki, że masz być jak te pokraki bez myśli, Bóg Ojciec o wszystkim i tak za Ciebie pomyśli
Do nieba pójdziesz za czyny prawe, a nie za zabawę, religia daje niewolę, ale daje i strawę"
Kult – Park23
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sie 2004, 12:11
Posty: 1134 (0/3)
Skąd: Lodz
Auto: 626 GF FS `98

Postprzez Radex » 22 kwi 2013, 20:47

nie kupuj w ciemno i nie wierz sprzedawcom i agencjom bo często mydlą oczy że "można wybudować domek" a potem okazuje się inaczej! musisz najpierw sprawdzić w gminie czy plan zagospodarowania pozwala na takie coś.
bodajże plany są zmieniane co kilka (5?) lat

http://czytaj.tooba.pl/Domek-letniskowy ... -nad-rzeka
http://www.indepro.pl/informator,35135, ... 0,C,c.html
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2007, 22:24
Posty: 8982 (46/30)
Skąd: Zawiercie
Auto: Bunia

Postprzez nemi » 23 kwi 2013, 08:14

Ja mam działkę rolną w szczerym polu, bez planów zagospodarowania i generalnie z niczym nie ma problemu, chociaż zamiast "altany" stoi przyczepa kempingowa. O ile przepisy się nie zmieniły bez pozwolenia można postawić budynek 5 x 5 metrów. Ja planuję postawić mniejszy i w sumie nigdzie nie planowałem tego zgłaszać... Aż sprawdzę, czy drewutnia wymaga jakiegoś zgłoszenia w urzędzie dzielnicy.

bajer0 napisał(a):elektrownia podłączy prąd a wodociągi wodę.

Koszty prawdopodobnie będą porażające na skalę inwestycji... Pewnie taniej byłoby zrobić dziurę w ziemi na wodę + agregat (nie będzie comiesięcznych kosztów za przesył chociażby, nawet jak nie zużyjesz ani kWh). W zimie pewnie nie będziesz tego ogrzewał, więc jeszcze będziesz się martwić o rury :P. Lepiej mieć własne ujęcie + własny prąd, o ile tego wszystkiego nie będzie praktycznie w granicy działki.

Może lepiej skorzystać z niskich cen nieruchomości i po prostu kupić domek, w którym będziesz mieszkał na co dzień i nie będziesz się musiał w weekend ruszać z posesji, żeby posiedzieć na tarasie?
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 13:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez bajer0 » 26 kwi 2013, 07:15

nemi napisał(a):Może lepiej skorzystać z niskich cen nieruchomości i po prostu kupić domek, w którym będziesz mieszkał na co dzień i nie będziesz się musiał w weekend ruszać z posesji, żeby posiedzieć na tarasie?


Niestety takie niskie ceny nieruchomości to w okolicy Łodzi 400-500tys. Dzialke rekreacyjna mozna kupic za ~20tys.
Dodatkowo kupolismy dwa lata temu mieszkanie w kredycie z doplatami "Rodzina na swoim".
"W niebie Cię czeka nagroda, wielka nagroda tylko grzeszyć się nie waż, bądź nam posłuszny to pójdziesz do nieba
W niebie Cię czeka niewyobrażalne, totalne i spektakularne, męczeństwo Twoje nie poszło na marne
W niebie Cię czeka religii sens taki, że masz być jak te pokraki bez myśli, Bóg Ojciec o wszystkim i tak za Ciebie pomyśli
Do nieba pójdziesz za czyny prawe, a nie za zabawę, religia daje niewolę, ale daje i strawę"
Kult – Park23
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sie 2004, 12:11
Posty: 1134 (0/3)
Skąd: Lodz
Auto: 626 GF FS `98

Postprzez Tommasino » 26 kwi 2013, 21:58

Ja mam z narzeczoną działkę w pobliskim Głownie. Niby to tylko R.O.D ale 25x25 wcale mało nie jest. Opłaty roczne z 300zł a za samą działkę trzeba dać +– 20 tyś. Polecam na urlopy o wekendowe wypady
Skrajnie Uprzedzony Kolega
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 sty 2011, 16:01
Posty: 1341 (4/9)
Auto: Czerwone

Postprzez Waluś » 29 maja 2013, 21:18

O to ja opowiem wam bajkę :)
Możesz kupić działkę rolną, i podłączyć do niej media (prąd, woda, kanalizacja, gaz) – prowadzenie "gospodarstwa tez wymaga uzbrojenia :)
Co do budynków/ budowli. Na działce nie można niczego budować bez pozwolenia (teoretycznie) myk polega na tym, że altany, obiekty małej architektury czy budynki gospodarcze! nie wymagają pozwolenai na budowę – ALE – wymagają dokonania zgłoszenia! w wydziale architektury, to ważne. Zgłoszenia dokonuje się na zasadzie wypełnienia kwitu (co gdzie i ile metrów – i tu mamy te bajeczne 25m2 i 35m3 powierzchni zabudowy – ale zabudowy! zależnie od przeznaczenia , budynek tzw tymczasowy czyli nie może stać na trwałym fundamencie – i tu uwaga do cwaniaków – wylanie betonowej płyty (posadzki) pod blaszany garaż eliminuje go z klasyfikacji jako obiekt tymczasowy) narysowania nawet odręcznie na mapie ewidencyjnej (takiej za 30 zł) i opłaceniu opłaty skarbowej. Potem nadzór budowlany ma 14 lub 30 dni na ewentualną odmowę. Jeśli takiej nie ma – budujesz i masz :)
Z przyczepami bywa różnie. Zależy od nadzoru. Póki stoi na kołach jest ok, ale kiedy zdejmiesz koła to już obiekt budowlany – zgłoszenie :P
Przyłącza – każda działka rolna może mieć media. Wyjątek stanowią działki leśne bądź przeznaczone pod zalesianie. Trzeba czytać co zapisane jest w planie zagospodarowania i księgach wieczystych. O ile jest jakiś kawałek drogi zapisany w planie prąd można podciągnąć. PGE umywa ręce. Stawia skrzynke na drodze i ma w d.. co dalej od tej skrzynki. Wodociąg też można podciągnąć, las można przecież nawadniać, ale kanalizacja czy szmbo w żadnym wypadku. Na terenach leśnych nie może powstawać ściek :) Żadne media nie mogą być powiązane z twoim budynkiem gospodarczym bo wtedy jest to budynek, a więc projekt i pozwolenie na budowę.
Informacyjnie co do stawiania blaszaków pod garaż. Zawsze w zgłoszeniu piszemy budynek gospodarczy – nigdy garaż. Garaż musi spełniać określone warunki techniczne i wymaga się nań pozwolenie na budowę, nawet na zbity z desek czy kawałek blaszaka, który nie przekracza dozwolonej powierzchni 25m2
Trzeba czytać i kombinować. I jak pisano wyżej nie słuchać właścicieli tylko sprawdzać u źródła – gmina, wydział architektury, nadzór budowlany właściwe dla miejsca zakupu posesji. Nie daj się wpędzić w krzaki, bo mamy u siebie w firmie kilku takich orłów co pokupowali za grosze od miejscowych działki po 3 ary, a teraz płacą zajebi...e kary za to, że postawili domki holenderskie w "lesie" hehe
i jeszcze coś mi się przypomniało. Sprawdź czy przez twoja przyszłą działkę nie przebiega wg planu zagospodarowania np droga. Bo podział działek mógł być wykonany zanim powstał projekt zagospodarowania. Jeśli okaże się pote że masz przez działkę drogę, to mimo że ta droga pewnie nigdy nie powstanie to nic na działce nie wybudujesz, a jeśli przebiega np przez część działki to każdy obiekt lokalizowany na planowanej drodze wymaga decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę.
Polecam lekturę – Art. 29 – Prawo budowlane – co można budować bez pozwolenia na budowę i Art. 30 co wymaga zgłoszenia.
Fotorelacje z napraw 626 GD
Gdzie zaczyna się pasja, tam kończy się ekonomia...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lis 2003, 19:48
Posty: 5112 (0/4)
Skąd: Włodawa
Auto: GJ SH01, a rekreacyjnie niebieskie 1300 ccm na dwóch kołach

Postprzez Radex » 30 maja 2013, 16:29

Waluś napisał(a): myk polega na tym, że altany, obiekty małej architektury czy budynki gospodarcze! nie wymagają pozwolenai na budowę

zależy jak mówi plan zagospodarowania. czasem jeśli są to jakieś tereny leśne/rolne to nie można tam NIC postawić, chyba że namiot :P
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2007, 22:24
Posty: 8982 (46/30)
Skąd: Zawiercie
Auto: Bunia

Postprzez marek » 30 maja 2013, 17:32

Poczytajcie sobie o "legendzie" trwałego związania budynku z gruntem. Legenda tego pojęcia kraży po necie i wprowadza wiele osób w błąd, gdyż cały plan nie wykonania fundamentów burzy pojęcie budynków tymczasowych.

"Interpretacja prawna GUNB z dnia 07.05.2013r. „w sprawie budowy obiektów letniskowych”. Dostępna na stronie GUNB.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi budowy obiektów letniskowych przedstawiamy następujące stanowisko.

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243. poz. 1623 z późn. zm.), w zależności od tego, jak dany obiekt letniskowy zostanie zakwalifikowany, przewiduje różne konsekwencje prawne związane z jego realizacją. Należy wskazać, że zgodnie z generalną zasadą zawartą w art. 28 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z wyjątkiem robót budowlanych zwolnionych z tego obowiązku na podstawie art. 29-31 ww. ustawy. Przepisy te zawierają zamknięty katalog budów i robót budowlanych, których wykonywanie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – wymagają one tylko zgłoszenia, bądź są zwolnione z obu tych obowiązków.

Obiekty letniskowe, które są trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadają fundamenty i dach, w świetle art. 3 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane, należy uznać za budynki. Domki letniskowe, zgodnie z Załącznikiem do ustawy Prawo budowlane, zostały zaliczone do III Kategorii – tj. innych niewielkich budynków. Budowa domków letniskowych, stosownie do art. 28 ust. 1 ww. ustawy, wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ponieważ nie została wymieniona w art. 29-31 ww. ustawy.

Natomiast za tymczasowe obiekty budowlane należy uznać te obiekty letniskowe, które są przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od ich trwałości technicznej, przewidziane do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki albo są nietrwale związane z gruntem, jak np. barakowozy, czy obiekty kontenerowe (zob. art. 3 pkt 5 ustawy – Prawo budowlane). Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 12 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane, budowa tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia
w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, lecz jedynie dokonania zgłoszenia.

Trzeba zaznaczyć, że przepis art. 29 ust. 1 pkt 12 w zw. z art .30 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane odnosi się wyłącznie do tymczasowych obiektów spełniających łącznie następujące przesłanki: po pierwsze – nietrwałego związania z gruntem, po drugie – przeniesienia w inne miejsce lub rozebrania przed upływem 120 dni. W związku z powyższym, tymczasowe obiekty budowlane niemieszczące się we wskazanym zakresie będą wymagały uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Ponadto w przypadku, gdy termin przewidziany do rozbiórki lub przeniesienia tymczasowego obiektu budowlanego niezwiązanego trwale z gruntem ma być dłuższy niż 120 dni, wówczas do budowy takiego obiektu również konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Nie ma natomiast znaczenia sposób posadowienia na nieruchomości tymczasowego obiektu budowlanego niezwiązanego trwale z gruntem. Może on być zatem posadowiony na bloczkach, kółkach, czy podpórkach.

Ponadto informujemy, że przepisy ustawy – Prawo budowlane nie definiują pojęcia „trwałego związania z gruntem”. Jednakże Naczelny Sąd Administracyjny wielokrotnie wypowiadał się, że cecha "trwałego związania z gruntem" sprowadza się do posadowienia obiektu na tyle trwale, by zapewnić mu stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć lub spowodować przesunięcie, czy przemieszczenie na inne miejsce (zob. wyrok NSA z dnia 23 marca 2011r., sygn. akt: II OSK 514/10 oraz z dnia 4 marca 2011 r., sygn. akt: II OSK 427/10). NSA zwracał również uwagę na fakt, że dla przyjęcia trwałego związania z gruntem nie ma znaczenia okoliczność posiadania przez obiekt fundamentów, czy wielkość zagłębienia w gruncie. Istotne jest, czy posadowienie jest na tyle trwałe, że opiera się czynnikom mogącym zniszczyć ustawioną na nim konstrukcję (zob. wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2006 r., sygn. akt: II OSK 923/05). "
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 lis 2003, 01:08
Posty: 2402 (0/14)
Skąd: nad Bałtykiem
Auto: FR+Django+Rail

Postprzez bajer0 » 30 maja 2013, 17:59

Heh, dzieki wam wiem już, że nic nie wiem :)

Kupiliśmy działkę w zasadzie rolną o powierzchni ok 1160m2.
Większa część działki to łąka (według wypisu z rejestru gruntów pastwiska) oraz na początku działki kawałek lasu. Obecnie jesteśmy na etapie grodzenia działki. Wokół nas są same takie działeczki po ok tysiąc metrów, po przeciwnej stronie drogi były już dawno ogrodzone, na jednej stoi nawet domek letniskowy. W rzędzie za nimi są działki z domami całorocznymi (budowlane).
W drodze jest przyłącze do prądu, działka obok nas (w tym samym pasie) ma być już w tym roku podłączana). Ja dokumenty o przyłączenie już zgłosiłem do elektrowni. Dokonałem również zgłoszenia:
-budowy oczka wodnego o powierzchni do 30m2
-budowy budynku gospodarczego o powierzchni 12m2 (na narzędzia)

Co do oczka nie było odmowy, zaś na budynek gospodarczy dostałem pismo, w którym nakazują mi dostarczyć ostateczne warunku zabudowy (nie posiadam ich jeszcze).

Dodam, że dla tego rejonu nie ma ustanowionego planu zagospodarowania przestrzennego.
Jak tylko podpiszę umowę z elektrownią wystąpię o warunki zabudowy.

Chciałbym chwilowo postawić jakiś wychodek. Myśleliśmy o TOITOIu, ale wychodzi to dość drogo (opłata miesięczna ok 160-200zł). Pozwolenia na szambo nie mamy, dziura w ziemi i sławojka to też słabe rozwiązanie.
Kupiłem toaletę turystyczną (coś takiego: http://image.ceneo.pl/data/products/16303346/i-thetford-toaleta-turystyczna-porta-potti-qube-165-xg.jpg ) oczywiście potrzebuję to jeszcze jakoś zabudować. Na toi toia nie potrzeba pozwolenia ani zgłoszeń. Jak rozumiem, na taką drewnianą budkę o wymiarach zbliżonych do wymiarów toi-toia z taką właśnie turystyczną toaletą chyba też nie potrzebuję pozwolenia? W zasadzie czym się takie dwa obiekty różnią? Mój będzie drewniany, zaś toitoi jest plastikowy? Mój również nie będzie związany z gruntem, będzie łatwy do przetransportowania, nie będzie posiadał doprowadzonych żadnych instalacji itp.
"W niebie Cię czeka nagroda, wielka nagroda tylko grzeszyć się nie waż, bądź nam posłuszny to pójdziesz do nieba
W niebie Cię czeka niewyobrażalne, totalne i spektakularne, męczeństwo Twoje nie poszło na marne
W niebie Cię czeka religii sens taki, że masz być jak te pokraki bez myśli, Bóg Ojciec o wszystkim i tak za Ciebie pomyśli
Do nieba pójdziesz za czyny prawe, a nie za zabawę, religia daje niewolę, ale daje i strawę"
Kult – Park23
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sie 2004, 12:11
Posty: 1134 (0/3)
Skąd: Lodz
Auto: 626 GF FS `98

Postprzez Mazdek3 » 7 maja 2015, 09:30

Ja rozważam zakup działki na Pojezierzu Dobrzyńskim. Ciekawy, przyszłościowy teren, dużo natury, jeziora, klimacik wypoczynku i rekreacji. Z Warszawy to ponad godzinka drogi, więc wsiadasz w furę i zaraz jesteś. Nie są wcale drogie z tego co się orientowałem. Jak ktoś zainteresowany bliżej polecam Moje Miejsce. Można poszukać w googlach.
Początkujący
 
Od: 21 maja 2009, 15:02
Posty: 7

PostTen post został usunięty przez Justyśka 28 wrz 2015, 20:23.
Powód: Spam

Postprzez marcinpomoc » 5 gru 2015, 21:37

Nie wydaje ci się że godzina jazdy to trochę daleko ? Jeżeli miał bym tak często jeździć to chyba bym zrezygnował z takiej rekreacji.
marcinpomoc
 

Postprzez encepence » 19 gru 2016, 00:10

Chcielibyśmy ogrodzić działkę na samym początku, zanim rozpoczniemy budowę. Z trzech stron będzie ogrodzona ogrodzeniem panelowym. Po tych trzech stronach zostaną posadzone iglaki. Przód chcemy zostawić i dać na początek ogrodzenie budowlane zwykłą siatkę najtańszą. Czy to dobry pomysł? Chodzi o to że znajomi odradzają bo mówią, że podczas budowy wszystko się zniszczy i czas na ogrodzenie będzie jak już wszystko będzie wybudowane.
Sęk w tym, że pierwszy rok nie będzie budowy, a będzie stał blaszak, wychodek i ewentualnie jakaś altanka, ogólnie działka będzie służyła jako rekreacyjna. Wolałbym aby na wstępie już była ogrodzona, bo i tak docelowo z 3 stron będzie ogrodzenie panelowe plus iglaki, a iglaki już by sobie zarastały pomalutku.Co myślicie?
encepence
 

Postprzez mudol » 19 gru 2016, 22:05

marcinpomoc napisał(a):Nie wydaje ci się że godzina jazdy to trochę daleko ? Jeżeli miał bym tak często jeździć to chyba bym zrezygnował z takiej rekreacji.


Jak planujesz jechać tylko na dzień to rzeczywiście nie tak blisko, ale jeśli masz w planach domeczek to lepiej ciutke dalej niż bliżej, przynajmniej pewnik, ze na noc zostaniesz a nie, że blisko to do domu bo kapcie stygną ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 lut 2015, 20:54
Posty: 149 (1/3)
Skąd: Poznań
Auto: mazda 6 2.0 pb 2005 lift 147km lpg

Postprzez Pigeusz » 9 maja 2017, 19:08

Czy ktoś z Was ma doświadczenie z przekształcaniem takiej małej działki rekreacyjnej zakwalifikowanej jako rolna, na budowlaną? Jak to dzisiaj wygląda, da się jeszcze, czy jakieś przepisy powprowadzali, że już ciężko to zrobić?
Ostatnio edytowano 8 cze 2017, 08:46 przez Pigeusz, łącznie edytowano 7 razy
Pigeusz
 

Postprzez oluska » 15 maja 2017, 21:32

najpierw PZP potem po warunki zabudowy do gminy
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 lut 2017, 19:57
Posty: 91 (1/2)
Skąd: LKR
Auto: Mazda 2
HB 2015
PB 1.5 90KM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park