Mazdowicze i książki

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez Radex » 23 kwi 2013, 12:32

No ale widzisz... tak już jest że ludzie zmieniają czasem niektóre zasady po swojemu bo "tak im pasuje" a potem się przyjmuje że tak jest i już :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2007, 23:24
Posty: 8982 (46/30)
Skąd: Zawiercie
Auto: Bunia

Postprzez nemi » 23 kwi 2013, 12:39

Gajdzin napisał(a):Ja, w moich książkach, musiałbym używać wielkiej litery do Kobiet, Piwa, Muzyki, Sera Żółtego, Perkusji i jeszcze paru tuzinów innych rzeczowników :D Dlatego nie zgadzam się z cytowanym przed chwilą magazynem motoryzacyjnym, bo gdybyśmy przyjęli takie uzasadnienia, to zapanowałby chaos

Akurat marki samochodów to superwyjątkowy temat. Prasa moto nie pisze "Auto", tylko "auto", tak samo jak prasa muzyczna nie pisze "Muzyka", tylko "muzyka" (podobnie będzie z serem żółtym, a nawet perkusją, która jednak powinna być pisana wielką literą, przynajmniej jeśli chodzi o zestawy z dwoma bębnami basowymi ;)). Po prostu w prasie moto Mercedes E63 AMG jest tym samym, co East of Nowhere dla prasy muzycznej, nawet jeśli to sprzeczne z ortografią. Nie chodzi wszak o zwykły rzeczownik.
Poza tym żaden bałagan się nie (z)robi, jeśli branżowe pismo o serach będzie pisało "Ser", ale napisze "aromatyczny Ser przewożony był renault laguną", a czasopismo moto "aromatyczny ser przewożony był Renault Laguną". Ale nigdy bym tej zasady nie przeniósł do książek – wszystko ma swoje miejsce :).
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez Gajdzin » 23 kwi 2013, 12:57

Podoba mi się Twoja argumentacja i wycofuję wszystkie zastrzeżenia :)

No, może poza faktem, że dobry zestaw (np. Pearl Masters) z jednym bębnem basowym, ale podwójną stopką (np. Pearl Eliminator Demon Chain) i zacnym werblem (np. Ludwig Black Beauty), też zasługuje na wielką literę :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 mar 2013, 22:17
Posty: 174 (21/3)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 2013 2.5 SKYACTIV-G 192KM 6AT i-ELOOP SkyPassion. Zamówiona: CX-60 2023 PHEV Homura.

Postprzez Siw-y » 24 kwi 2013, 00:10

nemi napisał(a):Generalnie to nawet nie dużą, a wielką literą <lol>

W tej chwili obie formy są poprawne :P
Obrazek
¼ – 16,851s
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 paź 2006, 13:36
Posty: 9625 (2/41)
Skąd: Warszawa
Auto: présidentiel

Postprzez Gajdzin » 24 kwi 2013, 00:44

Hurra! To super, bo ja nie mogę się nauczyć, że to jest z wielkiej, a nie dużej... :)

Jak dobrze być pisarzem i mieć panią redaktor, która jest odpowiedzialna za poprawianie moich wszystkich byków. Ech, gdzie ona była, kiedy zdawałem maturę?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 mar 2013, 22:17
Posty: 174 (21/3)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 2013 2.5 SKYACTIV-G 192KM 6AT i-ELOOP SkyPassion. Zamówiona: CX-60 2023 PHEV Homura.

Postprzez YaRQ » 24 kwi 2013, 01:24

Gajdzin napisał(a):Hurra! To super, bo ja nie mogę się nauczyć, że to jest z wielkiej, a nie dużej... :)

Jak dobrze być pisarzem i mieć panią redaktor, która jest odpowiedzialna za poprawianie moich wszystkich byków. Ech, gdzie ona była, kiedy zdawałem maturę?

no litości...;] tam nie ma "z", zdania zaczynamy "Wielką literą", z resztą... na tym forum to szkoda aferę o cokolwiek robić, a już z pewnością o ortografię :D Skoro "Klub" zrobił oficjalne naklejki "Dziecko w Maździe" z błędem <lol> Na szczęście klubowiczem nie jestem/nie byłem, w tamtym czasie, więc się pod tym nie podpisywałem ;)
Zawsze czytając jakieś głupie/niepoprawne wpisy można sobie tym humor poprawić hahaha
To tak na marginesie offtopa ciągnąc;] ...a książki polecam WKiŁ "Mazda..." i wybieramy model, który darzymy sentymentem <lol>
/ Jaro, pozdr.
Kupię osłone silnika (skrzyni) od lewej strony (l. koła)! i prawy przedni chlapacz do Xed6!
323 BestGeneration[*]

Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 mar 2008, 14:40
Posty: 366
Skąd: PL -> SBI
Auto: JMZ 323 BGT
JMZ X6 V6

Postprzez Gajdzin » 24 kwi 2013, 01:37

YaRQ napisał(a): no litości...;] tam nie ma "z", zdania zaczynamy "Wielką literą"


No widzisz? Pisarz bez redaktora nie umie jednego zdania sklecić poprawnie. Przydałby się jakiś software'owy redaktor do wpisów na forum :D

Co powiedziawszy idę spać, bo wczoraj postawiłem ostatnią kropkę po ostatnim zdaniu ostatniego rozdziału mojej ostatniej książki i jestem PADNIĘTY... 537324 znaków ze spacjami. Teraz zaczynam Wielkie Czytanie, czyli przejście przez tekst z lupą, z poprawkami co drugi akapit. A w przyszłym tygodniu – do redakcji. Czyli – usuwanie makaronizmów, którymi walę na lewo i prawo. Niestety, ten autor tak ma. Efekt mówienia na co dzień i myślenia po angielsku od dobrych 20 lat. Mówiąc szczerze, dużo poprawniej piszę po angielsku – może powinienem w ogóle w tym języku, a potem dawać tłumaczowi?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 mar 2013, 22:17
Posty: 174 (21/3)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 2013 2.5 SKYACTIV-G 192KM 6AT i-ELOOP SkyPassion. Zamówiona: CX-60 2023 PHEV Homura.

Postprzez YaRQ » 24 kwi 2013, 01:43

Szacun :D Ja nie potrafiłem wypracowania na polski sklecić, myśli (choć pewnie niemądrych;D) cała masa, a przelać to na papier ciężko:/ ale ortografia jak najbardziej, z dyktand same dobre oceny :D
Z korektorami to sam wiem jak jest... do czynienia mam niemal na co dzień;] uparci ludzie, ale można sie czegoś czasami nauczyć ;)
/ Jaro, pozdr.
Kupię osłone silnika (skrzyni) od lewej strony (l. koła)! i prawy przedni chlapacz do Xed6!
323 BestGeneration[*]

Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 mar 2008, 14:40
Posty: 366
Skąd: PL -> SBI
Auto: JMZ 323 BGT
JMZ X6 V6

Postprzez Siw-y » 24 kwi 2013, 07:54

Gajdzin napisał(a):postawiłem ostatnią kropkę

A da radę taką surowiznę przeczytać, czy trzeba czekać na "ofiszial"? :)
Obrazek
¼ – 16,851s
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 paź 2006, 13:36
Posty: 9625 (2/41)
Skąd: Warszawa
Auto: présidentiel

Postprzez nemi » 24 kwi 2013, 08:11

Gajdzin napisał(a):Co powiedziawszy idę spać, bo wczoraj postawiłem ostatnią kropkę po ostatnim zdaniu ostatniego rozdziału mojej ostatniej książki i jestem PADNIĘTY... 537324 znaków ze spacjami.

Hmmm, aż jestem ciekaw ile ja jako autor stawiam znaków dziennie...
[minęły 2 minuty]
Sprawdziłem jeden z moich utworów: 84599 znaków, 88727 bajtów. Ale ja nie piszę prozy i zajęło mi to znacznie więcej czasu niż 1 dzień :D.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez Gajdzin » 24 kwi 2013, 08:39

Siw-y napisał(a):A da radę taką surowiznę przeczytać, czy trzeba czekać na "ofiszial"? :)

Strasznie mi przykro, ale nie wolno mi... Zapisy umowy autorskiej ze Znakiem <czytaj>

Chociaż jak zajrzę trochę głębiej w otchłań mojej włochatej duszy, to stwierdzam, że pewnie nie chciałbym tego zrobić, nawet gdyby mi wolno było :( Dlaczego? Z tej samej przyczyny, z której zespoły niechętnie zapraszają fanów na swoje próby czy udostępniają MP3 surowych wersji nowych numerów, zarejestrowanych dopiero na próbie. To jest... kuchnia naszego zawodu. Moja mama też nie lubi, jak jej się ktoś plącze po kuchni i sięga łyżką do niegotowego jeszcze sosu :)

Może wynika to ze świadomości, że ktoś czytający niedogotowany tekst musiałby być zawodowym redaktorem, żeby go umieć docenić. Ja tego na przykład nie umiem – czytając coś z rozlicznymi niedociągnięciami skupiam się podświadomie właśnie na tych niedociągnięciach; umyka mi potencjał tekstu, który być może wymaga tylko jednej z sesji z dobrym redaktorem, żeby stać się całkiem przyzwoitym. Moja pani redaktor to umie – widzi ten potencjał (albo jego brak) natychmiast.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 mar 2013, 22:17
Posty: 174 (21/3)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 2013 2.5 SKYACTIV-G 192KM 6AT i-ELOOP SkyPassion. Zamówiona: CX-60 2023 PHEV Homura.

Postprzez Siw-y » 24 kwi 2013, 11:41

Szkoda, chciałem później porównać z egzemplarzem sklepowym :)
Ale jak się nie da to trudno :)
Chociaż po tym co napisałeś może to i lepiej ;)
Obrazek
¼ – 16,851s
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 paź 2006, 13:36
Posty: 9625 (2/41)
Skąd: Warszawa
Auto: présidentiel

Postprzez aneta.f » 24 kwi 2013, 11:48

Ja zaraz skoczę na jakieś zakupy książkowe bo nie mam co czytać, w mojej bibliotece same starocie, które już czytałam a dziś mam nadmiar wolnego czasu i coś by się przydało
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 paź 2012, 11:30
Posty: 822 (34/7)
Skąd: Tu i tam
Auto: Citroen C5 2.0 16V

Postprzez Pankuba » 24 kwi 2013, 14:23

Gajdzin napisał(a):Kiedy pisałem moją pierwszą książkę, próbowałem przekonać panią redaktor, że nazwy samochodów pisze się z dużej litery. Przecież tak jest we wszystkich czasopismach motoryzacyjnych. Niestety, była nieugięta. Sprawdziła jeszcze u dwóch pań korektor – niestety, miała rację. To wszystkie czasopisma motoryzacyjne piszą nieprawidłowo.

Jeśli piszesz o konkretnym egzemplarzu samochodu, to zaczynasz od małej litery. Dla przykładu: "Dzisiaj naprawili mi mazdę."
Natomiast opisując samochód jako reprezentujący markę/model, używasz wielkiej litery. Czyli jeśli czasopismo przeprowadzi test i opisze właściwości auta, to MZ taka pisownia powinna być poprawna: "W naszym teście Mazda 6 spisała się nadspodziewanie dobrze".

Przy okazji: Wczoraj mieliśmy Międzynarodowy Dzień Książki.
Przy okazji 2: Starzeję się chyba, bo czytam reportaże traktujące o tematach dzisiaj raczej mało popularnych. ;)
Ostatnio: "Wojna futbolowa" Kapuścińskiego. W kolejce czeka: "W rajskiej dolinie wśród zielska" Hugo-Badera.
Obrazek
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2008, 16:44
Posty: 550 (0/1)
Skąd: Łódź
Auto: M6 GG '05 141 KM

Postprzez Grzyby » 1 maja 2013, 01:03

A ja właśnie zakupiłem wersję elektroniczną (trafiłem na promocję, 3 sztuki za 42zł) całą (dotychczasową) serię E. Dębskiego MOHERFUCKER, czyli:
– HELL-P
– MOHERFUCKER
– RUSSIAN IMPOSSIBLE

Zapowiada się ciekawie, więc do wyrka z wiernym kindlem w dłoni :P
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 23:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez malutka » 1 maja 2013, 01:16

Mariusz a jaki to gatunek? Bo tytuły brzmią ciekawie <czarodziej>
Obrazek
good girls go to heaven bad girls go everywhere...
bad girl ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2006, 12:20
Posty: 5102 (265/152)
Skąd: Warszawa
Auto: マツダ MX-6 2.0 FS '92

Postprzez Sabat » 1 maja 2013, 09:07

Jestem właśnie po Młocie na Czarownicę i Słudze Bożym Piekary całkiem przyjemnie spędzony czas.
Teraz w trakcie Ołowianego Świtu, dla fanów Stalkera fajna pozycja :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 wrz 2006, 14:11
Posty: 1329 (20/14)
Skąd: Szczecin
Auto: Mazda6 GG 2.0 MZR-CD 2004

Postprzez Grzyby » 1 maja 2013, 10:45

malutka napisał(a):jaki to gatunek?

W sumie ciężko określić.
Niby jest klasyfikowane jako fantazy/fantastyka ale akcja dzieje się we współczesnych realiach, nawet gdzieś z jajem jest trochę polityki.

Tutaj masz "opis" pierwszego tomu HELL-P z virtualo
Święte miejsca niekoniecznie muszą służyć temu, do czego je powołano. Tam, gdzie rodzą się silne emocje, mogą również grasować odpryski potwornego Cthulhu — guimony.

Kamil Stochard z ABW, z zamiłowania kontestator, przy tym uwikłany w nieszablonowe związki miłosne, zostaje oddelegowany do pomocy amerykańskiemu koledze i wkrótce, z osłupieniem i ekstremalnym niedowierzaniem, wysłuchuje opowieści fachowca od guimonów i ich likwidacji. Godzi się jednak na współpracę — raz, bo w pracy i tak trzeba coś robić, dwa, bo przekonują go przywiezione przez urodzonego w PRL-u agenta zabawki, a dokładniej mówiąc — pistolet „Desert Eagle” do prywatnego użytku.

Amerykański agent, jeden z kilku mistrzów eksterminacji guimonów, wprowadza Kamila w tajniki walki z nieludzkimi przeciwnikami. Największym problemem jest ich wygląd. Maskują się, zwykle przybierając postać osób wiekowych i niedołężnych. Do staruszków wszak trudno strzelać, a jeszcze trudniej chlastać ich białą bronią. Niestety, nie ma innego sposobu na zniszczenie pociotków straszliwego Cthulhu, który ciągle żyje na dnie Pacyfiku w mieście cyklopów R'lyeh i tylko czeka na okazję, żeby się uwolnić.

Para coraz bardziej zaprzyjaźnionych likwidatorów przemierza więc współczesną Polskę w poszukiwaniu miejsc, w których guimonom najłatwiej sycić się emocjami. Odwiedzają Toruń, Wadowice, wszędzie tropiąc Fn'thala, potężnego kardynała przerażającego bóstwa. Niebawem jednak ich problemem staną się również zwyczajne polskie bandziory, które planują na Stochardzie zemstę za dawne krzywdy.
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 23:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez Gajdzin » 3 maja 2013, 23:00

Pozdrawiam wszystkich na tym wątku i żegnam się, ponieważ opuszczam to forum ze względu na brak zgody na jego reguły gry, a w szczególności politykę osobników, którzy zwą się niesłusznie moderatorami :) Szczegóły tutaj: http://www.mazdaspeed.pl/forum/viewforum.php?f=96

Niemniej bardzo mi było miło Was poznać i zachęcam wszystkich do przeczytania mojej następnej książki, której tekst wysłałem do Znaku... 10 minut temu! Rok pracy i jedno kliknięcie Send... :D Niestety nie wiem jeszcze, jaki będzie tytuł, mam kilka pomysłów, ale premiera 11 września a detale zawsze na mojej stronie http://www.marcin.bruczkowski.com i http://www.facebook.com/MarcinBruczkowskiAutor

Chyba nie muszę dodawać, że w tej książce mój protagonista jeździ Mazdą :)

Do zobaczenia na innych forach mazdowych (albo perkusyjnych)!
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 mar 2013, 22:17
Posty: 174 (21/3)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 2013 2.5 SKYACTIV-G 192KM 6AT i-ELOOP SkyPassion. Zamówiona: CX-60 2023 PHEV Homura.

Postprzez Sabat » 20 maja 2013, 10:18

Jeździ Toyotą Coroną ;P
a 323f się tylko przemyka.
Szkoda że znikasz z tego forum :( wczoraj skończyłem "Bezsenność w Tokio" :D Gorąco polecam.
Po przeczytaniu syn mi wyrwał i zaczął wieczorem czytać. Po 24 go pogoniłem spać.
Teraz czeka na mnie reszta. A na najnowszą się skuszę i dorzucę tą cegiełkę 2zł do nowej 6 ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 wrz 2006, 14:11
Posty: 1329 (20/14)
Skąd: Szczecin
Auto: Mazda6 GG 2.0 MZR-CD 2004

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park