Fotoradary – kolejna ofensywa

Pogaduchy motoryzacyjne.

Postprzez rafal_ldz » 10 gru 2008, 17:18

http://moto.wp.pl/kat,55194,wid,1065412 ... caid=171e0

" Funkcjonariusze drogówki zapowiadają, że z większą stanowczością będą ścigali motocyklistów, którzy wyginają rejestracje w taki sposób, by były one nieczytelne. Za wygięcie tablic grozi mandat w wysokości 500 zł" to rozumiem :)

"Kary znacznie wzrosną: za przekroczenie prędkości o 50 km/godz. grozi 1 tys. zł." – to też :)


"Karani będą wszyscy kierowcy, którzy nawet o 5 km/godz przekroczą prędkość." – ale to : <boje się> czy oni wiedzą z jaką dokładnością jest podawany pomiar w prędkościomierzu i jaki wpływ ma na to np. zmiana wielkości kół/opon

Dziwię się tym, gdyż ostatnio jakiś Pan Policjant w jednym z programów motoryzacyjnych wypowiadał się, że wzrosło bezpieczeństwo na odcinkach, gdzie są fotoradary – czyli można rozumieć, że bezpieczeństwo wzrosło, bo ludzie bali się mandatów, a więc zwalniali, zaczęli wolniej jeździć to jest mniej mandatów, jest mniej mandatów jest mniej pieniędzy, pieniędzy ma być więcej, musi być więcej mandatów, aby było więcej mandatów muszą ukręcić nowego bata :|
Navigare_necesse_est,_vivere_non_est_necesse...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 kwi 2008, 20:59
Posty: 78
Skąd: Łódź/Szczecin
Auto: 626 GW 2.0 DiTD
Punto II 1.2 8V

Postprzez Dortann » 10 gru 2008, 17:32

Fotoradary wcale nie pomagają na bezpieczeństwo na drogach a jedynie mają na celu zarabiać. Ciekawi mnie kto na tym wszystkim zarabia, oprócz ZURADu, bo takie parcie na durne ustawy musi się skądś brać.
Madzia i Misiek to zgrana para.
Forumowicz
 
Od: 27 maja 2007, 16:03
Posty: 237
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 diesel kombi

Postprzez waldez » 10 gru 2008, 19:02

rafal_ldz napisał(a):"Karani będą wszyscy kierowcy, którzy nawet o 5 km/godz przekroczą prędkość."

Mam znajomego, który się zajmuje wysyłką zdjęć z fotoradarów. Mówi że mają tego tyle, że jak jest gdzieś 5 czy 7 km/h wiecej to nawet nie wysyłają bo by na kopertach zbankrutowali
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2008, 20:55
Posty: 599
Skąd: Włocławek
Auto: 323c BA 1,5 16v DOHC 95r

Postprzez magicadm » 10 gru 2008, 23:13

waldez napisał(a):Mam znajomego, który się zajmuje wysyłką zdjęć z fotoradarów. Mówi że mają tego tyle, że jak jest gdzieś 5 czy 7 km/h wiecej to nawet nie wysyłają bo by na kopertach zbankrutowali

A znajomy nie powiedział, że to obsługa "kalibruje" fotoradar – tak by np: robił zdjęcia dla tych +20km/h w górę?
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez qlesh » 10 gru 2008, 23:37

rafal_ldz napisał(a):Dziwię się tym, gdyż ostatnio jakiś Pan Policjant w jednym z programów motoryzacyjnych wypowiadał się, że wzrosło bezpieczeństwo na odcinkach, gdzie są fotoradary – czyli można rozumieć, że bezpieczeństwo wzrosło, bo ludzie bali się mandatów, a więc zwalniali, zaczęli wolniej jeździć to jest mniej mandatów, jest mniej mandatów jest mniej pieniędzy, pieniędzy ma być więcej, musi być więcej mandatów, aby było więcej mandatów muszą ukręcić nowego bata


Hehe i bardzo dobrze. Nauczą wreszcie.. małymi kroczkami, a do celu. Nie można dotrzeć do kierowców przez rozum, to dotrą przez portfel :) I w końcu za nasze pieniądze nasadzą tyle fotoradarów, że każdy zrozumie, że rozpędzanie się do 140/h i hamowanie po 500m do 60km/h na jednopasmowych drogach z poboczem, z przejściami dla pieszych, z licznymi drogami podporządkowanymi nie ma sensu.
Świetny przykład pokazano dziś w "uwaga pirat" :D
Noś odblaski i żyj When I go driving I stay in my lane but getting cut off it makes me insane I open the glove box reach inside I'm gonna wreck this fucker's ride...Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 lut 2005, 03:28
Posty: 1628 (0/1)
Skąd: Tychy
Auto: matyczna ośmiobiegowa

Postprzez Adaś » 10 gru 2008, 23:41

Ja bym z chęcią stosował się do przepisów, gdybym mógł sobie autostradą dojechać z Warszawy do Gdańska lub Wrocławia 130km/h na tempomacie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2004, 16:11
Posty: 5866 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: 323F BA Japan Muscle V6

Postprzez magicadm » 10 gru 2008, 23:48

Adaś napisał(a):Ja bym z chęcią stosował się do przepisów, gdybym mógł sobie autostradą dojechać z Warszawy do Gdańska lub Wrocławia 130km/h na tempomacie.

Wzruszjące wyznanie :D
A teraz jak sobie radzisz ?

Chcesz być szybciej na miejscu – wstań wcześniej

PS
Założę się, że nawet po nielicznych autostradach nie jedziesz przepisowe 130km/h wiec daruj sobie :P
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez Adaś » 11 gru 2008, 01:12

magicadm napisał(a):A teraz jak sobie radzisz ?

Jakos sobie radzę, ale nie pokonuję tej drogi w 3 godziny co umożliwiły by mi autostrady :)

magicadm nie zawsze można wyjechać skoro świt ;)

magicadm napisał(a):Założę się, że nawet po nielicznych autostradach nie jedziesz przepisowe 130km/h wiec daruj sobie

jeszcze nie miałem chyba w ogóle okazji <lol>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2004, 16:11
Posty: 5866 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: 323F BA Japan Muscle V6

Postprzez Udesky » 11 gru 2008, 01:18

Dortann napisał(a):Fotoradary wcale nie pomagają na bezpieczeństwo na drogach

A co mają nam powiedzieć, najłatwiej wcisnąć że wszystkiemu winni są kierowcy, prędkość i brawura, że mamy najgorsze statystyki w europie, a przepraszam bardzo jakie drogi mają na zachodzie? :|
Niech nie pitolą, że to nie wina dróg bo każdy wie jak się jedzie po autobanie, gdzie są choć by 2 pasy w jedną stronę, a jak się jedzie po naszych pięknych, zatłoczonych drogach z tirami na każdym zakręcie.
Bo jak wytłumaczyć fakt, że ja jadąc przez Niemcy nad morze, drogę o 150km dłuższa pokonuje krócej o średnio 30 min., a co więcej trasa ta jest znacznie mniej stresująca, a niżeli jadąc przez Polskę, a moja prędkość bo autobanie wcale nie jest wysoka bo max. 150, średnia prędkość, jaką wskazuje mi komputer to ok 110km/h, na trasie Wrocław – Rewal.
Kto z nas nie tracił zimnej krwi ciągnąc się za tirem, czy jadąc spokojnie widząc jak ktoś go wyprzedza na trzeciego i wcina się w lukę którą my pozostawiamy sobie aby w razie czego bezpiecznie zahamować.
Aby nie było ostatnio słyszałem jak Niemcy jadąc po swoich autobanah do pracy, potrafią sobie oglądać film na DVD czy czytając gazetę za kierownicą. Co więcej znajomy ostatnio mi opowiadał jak jechał z Niemcem, który jest prezesem jakieś firmy w Polsce i codziennie wraca do Niemiec i może nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że koleś zapina z prędkościami nie mniejszymi niż 140km/h i w czasie jazdy pisze SMS na dwie komórki, oczywiście każdy inną ręką, a do tego jeszcze jest w stanie odebrać trzecią. Więc nie tylko my mamy ułańską fantazję.

Oczywiście nie mówię, że my kierowcy nie jesteśmy bez winy, bo kultura "drogowa" u niektórych z nas pozostawia wiele do życzenia, nie mówiąc już o wyobraźni.

Reasumując, czy ktoś kiedyś próbował jechać w trasie z dozwoloną prędkością? Było by to bardzo męczące, bo ile można jechać na przykład przez Polskę? 2 dni hahaha

Ehh, ale się rozpisałem. <lol>
164KM@343NM by Mirass (Dynosoft)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 lis 2005, 23:30
Posty: 1150
Skąd: SCI w ZGY
Auto: Z5FBA->O1TDI

Postprzez rafal_ldz » 11 gru 2008, 02:25

ale karanie kierowców o przekroczenie prędkości o 5km/h to nie przesada ;) ile wynosi dopuszczalny błąd wskazań prędkościomierzy? 5% ? w niektórych autach wystarczy lekko musnąć pedał gazu np. po wjechaniu w dziurę, aby prędkość o tyle wzrosła? dla mnie to jest zwykłe wyciąganie pieniędzy z naszych portfeli, które ida do jednego wora <killer> i nic z tego nie mamy:( wybudują autostrady, postawią bramki i jeździć będą w większości tiry i handlowcy, bo jazda po autostradzie będzie traktowana, jak luksus, a nie norma....nawet jeśli je wybudują to i tak będą co roku je łatać, jak ma to już miejsce, a drogi krajowe, jak dziurawe były, tak są:(
Navigare_necesse_est,_vivere_non_est_necesse...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 kwi 2008, 20:59
Posty: 78
Skąd: Łódź/Szczecin
Auto: 626 GW 2.0 DiTD
Punto II 1.2 8V

Postprzez Akar.Zaephyr » 11 gru 2008, 05:23

Mnie tam cieszy fakt że teraz barany jeżdżące więcej niż 50km/h w stosunku do dozwolonej prędkości odczują to jeszcze bardziej :)
Ileż to razy na trasie widziałem kretynów którzy grzali jakby im śmierć była obca. Dużo. Zbyt dużo.

Ostatnio na trasie Kraków-Warszawa miałem niewątpliwą przyjemność zobaczyć żółte Porsche Boxster. Jadąc 90km/h zostałem wyprzedzony na podwójnej ciągłej, gość grzał może 140km/h.
Paręnaście kilometrów dalej stał na poboczu a za nim czarny VW drogówki :D Co ciekawe, pętał się tam pan z kamerą więc podejrzewam że to Uwaga Pirat :) Oby niedługo to pokazali.

Wracając do tematu, szkoda tylko że nie pisze czy za przekroczenie prędkości o 50+ dostanie się jeszcze punkty. Same pieniądze dadzą po kieszeni raczej tylko tym biedniejszym, bogatsi będą na to lali i dalej zapierniczali. Osobiście zwiększyłbym mandat na 1000 + 20pkt.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 paź 2014, 14:54
Posty: 792 (3/6)
Auto: Były: Mazda 323F BA, Mazda MX5 NA
Honda NC700SDE
Jest: Hultaj Jonek Hajbryd

Postprzez Prusiak » 11 gru 2008, 08:55

Dortann napisał(a):Fotoradary wcale nie pomagają na bezpieczeństwo na drogach a jedynie mają na celu zarabiać.

No tutaj kolego jednak racji nie masz. Tam gdzie sa fotoradary jednak ludzie zwalniaja...
Od lat wierny tylko japończykom...
Forumowicz
 
Od: 6 wrz 2008, 01:35
Posty: 113

Postprzez Czacha » 11 gru 2008, 09:03

Wszyscy jeździcie w mieście max. 50 km/h? Nawet na wylotowej drodze z kilkoma domami na krzyż ale w "obszarze zabudowanym"? Może nie mieszkam w wielkiej metropolii, ale gdyby każdy jechał tyle, na ile pozwalają przepisy, to korki byłyby co najmniej 2x większe niż są obecnie. A za takim wzorowym kierowcą zaraz tworzy się sznur samochodów, w którym znajdzie się kilku "kamikadze" muszących za wszelką cenę wyprzedzić. Miałem owego czasu taką sytuację, że wyprzedziłem na trasie TIRa jadącego powiedzmy 80 km/h, wkrótce zaczął sie obszar zabudowany, więc zwolniłem do około 60 km/h a ten idiota trąbi na mnie, że wyprzedzałem a teraz blokuję :|
Jeżeli chcą ścigać piratów drogowych jestem jak najbardziej za! Ale jeżeli wszystkie ograniczenia mają być respektowane co do kilometra, to niech będą one logiczne. Rozumiem 50 km/h w centrum miasta. Ale na trasach wylotowych, gdzie obszar zabudowany rozpoznaje się tylko po tabliczce, jest to bzdura. Albo wioski w stylu długa, prosta droga z widokiem na kilka kilometrów, obok niej trzy domki, żywej duszy na chodniku, ale 50 km/h trzeba jechać. Jeżeli pojazd jadący w takim przypadku nawet o 10 km/h więcej jest zagrożeniem, które trzeba eliminować, to albo ja jestem głupi, albo...
Ale taki nasz kraj – takiego kierowcę najłatwiej ukarać – 50 zł. do 50 zł. i sumka się uzbiera... A ci, co powodują realne zagrożenie, jak jeździli tak dalej będą jeździć... I jak tu potem ma być dobrze?
Wyłącz światła – włącz myślenie
Nareszcie zamontowane dzienne <jupi> ....... Moja Madzia :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 kwi 2007, 23:30
Posty: 312
Skąd: Rybnik
Auto: 323C (BA) 1.5i 16V '97

Postprzez sołtys » 11 gru 2008, 09:07

Prusiak napisał(a):Dortann napisał:
Fotoradary wcale nie pomagają na bezpieczeństwo na drogach a jedynie mają na celu zarabiać.

No tutaj kolego jednak racji nie masz. Tam gdzie sa fotoradary jednak ludzie zwalniaja...



dokładnie na trasie którą jeżdze do pracy stoją dwa maszty oba zaraz koło przejścia dla pieszych przy podstawokach, i uważam że spełniają swoją rolę w 100% wszyscy jadą tam 50.
Forumowicz
 
Od: 20 lip 2005, 16:56
Posty: 1241
Skąd: Polanka Wielka
Auto: Focus I TDCi

Postprzez magicadm » 11 gru 2008, 11:32

A ja proponuję zmienić temat z ofensywa na defensywa :)
W końcu są po to by chronić przed idiotami. To "kierofcy" "zaczynają"
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez Blase » 11 gru 2008, 11:45

Dla ciekawostki podam że w jednym z miast w pobliżu Bristolu (Swindon bodajże ale nie jestem pewien) władze debatują nad rezygnacją z wydawania środków publicznych na fotoradary, z racji tego że nie przyniosły one poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Wniosek z tego taki że albo fotoradary to tylko sposób na nabijanie kasy na kierowcach i pracują tam porządni ludzie którym na sercu leży bezpieczeństwo, albo jakiś lobbysta "namówił" ich żeby pieniążki poszły na coś innego :)

Karanie kierowców za przekroczenie o 5km/h dozwolonej prędkości to moim zdaniem bzdura, nie wszystkie drogi są równe jak stół, a wystarczy niewielkie nachylenie żeby mieć te pięć więcej... Trzeba by jeździć z nosem w liczniku, a na przedni zderzak zamontować pług na wypadek gdyby coś nie zdążyło uciec z drogi...

Z resztą się zgadzam, a najbardziej z
Adaś napisał(a):gdybym mógł sobie autostradą dojechać z Warszawy do Gdańska lub Wrocławia 130km/h na tempomacie.

Piękne gdybanie :D :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 2 lis 2007, 23:49
Posty: 116 (0/1)
Skąd: Tychy/Bristol
Auto: Mazda 6 2,3 Hatchback '07

Postprzez Dortann » 11 gru 2008, 12:02

sołtys napisał(a):
Prusiak napisał(a):Dortann napisał:
Fotoradary wcale nie pomagają na bezpieczeństwo na drogach a jedynie mają na celu zarabiać.

No tutaj kolego jednak racji nie masz. Tam gdzie sa fotoradary jednak ludzie zwalniaja...



dokładnie na trasie którą jeżdze do pracy stoją dwa maszty oba zaraz koło przejścia dla pieszych przy podstawokach, i uważam że spełniają swoją rolę w 100% wszyscy jadą tam 50.


To teraz moja nieco rozszerzona opinia.
Fotoradarów w Polsce już jest dość sporo. Nie często są one jednak ustawiane w miejscach, gdzie mogłyby uratować komuś życie, częściej są one stawiane w miejscach, gdzie mogą zarobić. Doskonałym przykładem na to jest jeden z nowszych fotoradarów niedaleko mnie na Trasie Toruńskiej na ograniczeniu do 80 km/h. Pieszych tutaj brak, droga szeroka a kierowcy jak deptali >100 km/h tak teraz na moment zwalniają i potem dalej jazda. Moim zdaniem bezpieczeństwo tego odcinka spadło.
Fotoradary w Polsce są kalibrowane zazwyczaj na >20km/h powyżej limitu z powodu nieopłacalności wystawiania mandatów na niższe wykroczenia. No właśnie – nieopłacalności, czyli nie po to są one montowane by zwiększały bezpieczeństwo.
Są oczywiście chlubne wyjątki, gdzie fotoradar stoi koło przejścia dla pieszych ale to raczej rarytas.
No i dodam jeszcze, że znakomita większość tych fotoradarów jest pusta i stali bywalcy odcinków lub słuchacze radyjka doskonale wiedzą, na które fotoradary uważać. Skutkiem tego na stacjonarne fotoradary łapią się raczej gapy niż piraci.
Madzia i Misiek to zgrana para.
Forumowicz
 
Od: 27 maja 2007, 16:03
Posty: 237
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 diesel kombi

Postprzez magicadm » 11 gru 2008, 12:32

Dortann napisał(a):Doskonałym przykładem na to jest jeden z nowszych fotoradarów niedaleko mnie na Trasie Toruńskiej na ograniczeniu do 80 km/h.

Wystarczyło go "przemeldować" 3km wcześniej na 40-tki przy przystankach autobusowych. Tutaj by nie nadążyli wymieniać dysków z fotami :)
...i byłby faktycznie przydatny
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez Grzyby » 11 gru 2008, 13:25

Udesky napisał(a):Reasumując, czy ktoś kiedyś próbował jechać w trasie z dozwoloną prędkością?

Ja. Bardzo często.

Udesky napisał(a):Było by to bardzo męczące

wręcz przeciwnie, jazda jest wtedy o wiele mniej stresująca i "nie nerwowa". Ale żeby się o tym przekonać trzeba choć raz spróbować :)


Mnie te fotoradary nie przeszkadzają.
Inna sprawa to, że często ich lokalizacja wydaje się być czysto przypadkowa i bezsensowna.
A temat bezsensownych ograniczeń to już zupełnie inna bajka.
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 23:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez mcbeth » 11 gru 2008, 14:23

Uważam, że co innego jechać w 'strefie zamieszkania 30km/h' 80km/h a co innego na ekspresówce 2x2 160km/h. Nie powinno sie zrównywać tych dwóch sytuacji. A przepisy tak robią. :(

Abstrahując od układu odniesienia ;)
W Norwegii większość dróg to 80km/h. Fotoradary zdarzają się też poza oznaczonymi ograniczeniami, w miasteczkach w centrum niekiedy 30km/h na przelotówce. Przekroczenie o każdy 1km/h = 100NOK.
Byłem tam >2 tyg, przejechałem 6tys. km. Policję widziałem 1 raz :) .
2B || !(2B) ? by mcbeth
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 lut 2007, 14:29
Posty: 817
Skąd: 3miasto
Auto: M6 GG1 MZR-CD 143KM '07 Active+ / Legacy 2.0R 165KM AT S-AWD '07

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości

Moderator

Moderatorzy Moto