Na co zwrócić uwagę przy odbiorze nowego auta z salonu?

Pogaduchy motoryzacyjne.

Postprzez Marlena » 19 kwi 2014, 11:49

No to się wpakowałam :| a miało być tak pięknie, pierwsze nowe auto a wydaje się że nie obejdzie się bez problemów... w sumie jaką mam gwarancje że jeśli ściągną mi takie auto z innego salonu nie będzie dokładnie tej samej sytuacji? bo jak wspomniał kolega widział że takie praktyki są nagminne... Mam takie ciśnienie że już dziś byłam w salonie ale zamknięte więc uzbroję się w cierpliwość i wstrzymam się z wizytą w salonie do wtorku no i będę czekać na odpowiedź Mazdy Polska. Swoją drogą to nie bardzo zależy mi na upuście/rabacie (w przypadku Mazdy to czarny humor) na ten samochód o ile w ogóle salon poczuje się do winy ale na nowym samochodzie, taki jak zamawiałam <płacze> to sobie zrobiłam "prezent" urodzinowy :( salon zachował się "nieładnie" wykorzystując fakt/wiedzę że samochód nie zostanie od razu odebrany...
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 8 lis 2013, 20:51
Posty: 26 (2/0)
Skąd: GDYNIA
Auto: Mazda 3 SkyEnergy 2.0 165KM Hatchback Soul Red

Postprzez trulek777 » 19 kwi 2014, 18:46

Marlena! Wyluzuj ździebko,nieźle podkręciło Cię kilku kolegów z Szanownego Towarzystwa Forumowego. Bez paniki.Chyba logicznym jest, że sprzedaż auta nieco "zdeptanego"przez oglądaczy nie jest intencją i nie jest w interesie salonu. Niedawno byłem w podobnej sytuacji,też obawiałem się o auto, które stało w salonie kilka dni zanim została załatwiona "papierologia",w dodatku na wyposażeniu była biała tapicerka skórzana. Uprzedziłem dilera, iż moim życzeniem jest aby auto było niedostępne wewnątrz, a jeśli już ktoś chce kuknąć do środka to w obecności pracownika salonu. I tak było, gdyż mój kolega wystąpił w roli potencjalnego klienta.Życzę dużo radości i spokoju przy odbiorze wyczekiwanej Mazdy.
Początkujący
 
Od: 17 lis 2013, 13:04
Posty: 10
Skąd: Okolice Iławy
Auto: Mazda 3,165 KM, HB, SkyPassion, Soul Red

Postprzez Wojtek » 19 kwi 2014, 19:22

trulek777 napisał(a):nieźle podkręciło Cię kilku kolegów z Szanownego Towarzystwa Forumowego.

hm... jestem ciekawy jak kolega by reagował gdyby zastał taką sytuację...
Marlena napisał(a):jak zjawiłam się niespodziewanie w salonie okazało się że mój samochód stoi na ekspozycji i nawet nie byłam w stanie się do niego dopchać :(

oraz:
Marlena napisał(a):Nie jestem pedantem ale jak widziałam rodzinkę z dziećmi trzaskającą drzwiami (brakowało jeszcze przymiarek psa do bagażnika :| )

Przyznam, że ja bym udusił gołymi rękoma, a dopiero później zadawał pytania...

Reasumując...
Marlena, dowiedz sie konkretnie czy to Twoje auto i zrób dokumentacje sytuacji...
Mam nadzieję, że to nie ono tam stało, a podobne... <głaszcze>
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez Li Mu Bai » 19 kwi 2014, 19:28

Kolega miał identyczną sytuację odbierając miesiąc temu nową skode. Jako że wybrał wersję full wypas, to zanim ją odebrał,to stała w salonie i przyciagala gapiów. Była jednak zamknięta dla oglądajacych, a tylko pokazuwana przy pracownikach salonu. Czyli, normalna praktyka różnych marek
Forumowicz
 
Od: 29 cze 2013, 16:38
Posty: 293 (14/16)
Skąd: Kraków
Auto: Mazda 3 BP skyX Enso

Postprzez Marlena » 19 kwi 2014, 19:56

Co do faktu czy to aby na pewno był mój egzemplarz to mam pewność bo to jedyny hatchback i dlatego go wstawili, tak tłumaczył mi sprzedawca i faktycznie na placu były same sedany. Kolega ma rację, że trochę się nakręciłam ale to dlatego że uważam że obowiązują jakieś zasady i dla mnie naturalnym jest że jeśli coś nawet jest tylko zarezerwowane dla kogoś to nikt inny nie może robić do tego "przymiarek", no chyba że właściciel wyrazi zgodę a mnie nawet nie zapytano... Mam duży niesmak po zastanej sytuacji. Obawiam się jednak że sama Mazda nie będzie widziała w tym nic niewłaściwego i moja "dokumentacja" tylko ich rozbawi. Jak już Was tak męczę :D pomijając zasady że tak nie powinno być... warto jest się szarpać z salonem? Czy pojazd przez powiedzmy 14 dni na ekspozycji może realnie dostać w kość? Nie ukrywam że pali mi się do tego auta :D

p.s. jednak z motocyklami mniej zachodu a różnica "tylko" dwóch kół ;)
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 8 lis 2013, 20:51
Posty: 26 (2/0)
Skąd: GDYNIA
Auto: Mazda 3 SkyEnergy 2.0 165KM Hatchback Soul Red

Postprzez marwol » 19 kwi 2014, 21:08

Tak jak pisałem – weź rzeczoznawce samochodowego. Niech dokładnie sprawdzi lakier i tapicerke. Czy nie zniszczona i tyle. Jak ok to ok :)

Tapatalk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 sie 2013, 20:19
Posty: 422 (2/4)
Skąd: Białystok
Auto: Mazda3 MPS BK '08

Postprzez maryousz » 19 kwi 2014, 22:23

Sprawdź w takim przypadku progi i plasitiki czy nie są porysowane przez klientów podczas wsiadania oraz dokładnie tapicerkę z naciskiem na czarne świecące plastiki.
Jeżeli zakładałaś mechaniczną blokadę skrzyni biegów, dokładnie obejrzyj stan tunelu i klapę schowka i jego okolicę – mi gamonie to porysowali przy montażu. Jeżeli brałaś inne felgi (a nawet jak tego nie robiłaś) obejrzyj dokładnie miejsca gdzie znajdują się śruby mocujące kół – u mnie przy zmianie na zimowe koła serwisowe ciule poobdzierali kluczem ,zapewne pneumatycznym, te strefy.

Ja potrzebowałem około 1,5 godziny aby wszystko w miarę dokładnie sprawdzić bo mechanik ze mnie żaden

Oto moja checklist-a jakby co:
Samochod musi byc umyty (slynna sprawa w nivette) i w dobrze oswietlonym miejscu (najlepiej swiatlo dzienne)

Wygląd zewnętrzny:
– czy nie ma rys/mikrorys/wgniecen na lakierze, czy nie jest szorstki i nie ma kropek,
– sprawdzić spasownie elelementów; szczeliny między nimi.
– sprawdzić zatyczki w zderzakach
– sprawdzić grubość lakieru miernikiem (80-120)
– wycieraczki (ponoc często teraz przymarzaja w trakcie transportu i się już nie nadaja po oderwaniu)
– sprawdzic szyby (numer seryjny/czy te same daty)
– stan podwozia i miejsc dla podnośników
– czy drzwi zamykają się jednakowo (spadnięcie z lawety powoduje przestawienie słupka)
– wydech nie może mieć śladów korozji
– poprosic o podniesienie samochodu i przyjrzec sie spodowi

Komora silnika:
– nr silnika i nadwozia(to jest po stronie pasażera pod dywanikiem)
– sprawdzić płyny: stan oleju, płynu hamulcowego i płynu spryskiwaczy
– sprawdzić czy nie ma zbytnich śladów odkręcania i przykręcania różnych elementów w komorze silnika czyli czy pojazd nie służył jako tak zwany dawca dla serwisu
– czy klapa maski silnika po zamknieciu nie rusza sie

Wnętrze:
– lakier na progach czy nie jest porysowany
– lakier wewnatrz drzwi przednich i tylnych (przy zamku zwlaszcza)
– czy nie ma uszkodzeń w tapicerce (fotele i wykładzina pod dywanikami) tapicerka na dachu i słoneczniki
– sprawdzić stan tunelu po montażu blokady skrzyni biegów/spasowanie elementów
– czy nie ma rys na desce rozdzielczej
– demontowalne elementy (plastiki)
– wszystko musi dzialac (radio/nawigacja, klimatyzacja, klakson, spryskiwacze, lusterka.)

– podlaczyc pendrive i ładowarke

– stan licznika <10 km

– czy szyby otwieraja sie jednakowo szybko po stronie kierowcy i pasazera

Bagażnik:

– obejrzeć stan tapicerki i klapy wewnątrz; zawiasy itp.

– sprawdzić obecność trójkąta i gaśnicy(homologacja) oraz ucho do holowania i zestaw naprawczy.

Podsumowanie:

1. Sprawdzić stan felg oraz czy opony nie są starsze niż 2 lata i z tego samego rocznika

2. Zrobić runde po placu.

Formalności:

– instrukcja

– karta pojazdu

– dwa komplety kluczyków

– komplet kluczy do bearlocka

– faktura za auto

– polisa OC AC


Sprawdź czy są wszystkie dodatkowe elementy, które zamówiłaś
maryousz
 

Postprzez Marlena » 19 kwi 2014, 22:57

Dziękuje maryousz za szczegółowy opis rzeczy jakie należy sprawdzić, już drukuje :) na pewno przyda mi się bo ja sprawdziłabym tylko czy auto nie poniszczone i czy się kula ;) ale bez rzeczoznawcy chyba się nie obejdzie w moim przypadku :| w ogóle dziękuje kolegom którzy się udzielają, jednak jak trwoga to do Boga tj. na forum :D a w moim przypadku każda opinia jest cenna bo jestem zielona w temacie :| a teraz na pewno bardziej zorientowana i zobowiązana :) wiedzy nigdy za dużo :)
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 8 lis 2013, 20:51
Posty: 26 (2/0)
Skąd: GDYNIA
Auto: Mazda 3 SkyEnergy 2.0 165KM Hatchback Soul Red

Postprzez kkrajewski » 19 kwi 2014, 23:03

A mi się wydaje, że najlepsza opcja, to opłacenie mechanika (niezależnego). Sam nie znam się w ogóle na samochodach i jestem w podobnej sytuacji. Odbiór samochodu, z osobą która jest fachowcem w tym temacie, sprawi że będę spokojniejszy ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 lut 2014, 10:23
Posty: 71 (4/0)
Auto: Mazda 3 BM Skypassion
2.0 165KM
Hatchback
OFF-WHITE

Postprzez marwol » 20 kwi 2014, 18:41

Nie mechanik,a rzeczoznawca :)

Tapatalk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 sie 2013, 20:19
Posty: 422 (2/4)
Skąd: Białystok
Auto: Mazda3 MPS BK '08

Postprzez maryousz » 20 kwi 2014, 20:14

ta. albo fantastyczna czworke. przestancie chrzanic jakby nyla mowa o zakupie wozu na gieldzie. kupic lub pozyczyc miernik lakieru i sprawdzic wg np. mojej listy. rozumiem ze to auto za 70-80 tys. ale wciaz nie jestesmy na gieldzie lub w komisie...
maryousz
 

Postprzez trulek777 » 20 kwi 2014, 21:56

Ciężko wzdycham przy lekturze tego tematu....a gdzież podział się dreszczyk emocji i radość związana z półrocznym wyczekiwaniem na wybrankę/sorry za zwrot/. Odbiór auta w grupie "ekspertów" wyposażonych w przyrządy pomiarowe i lupę porównałbym do komisyjnego odbioru przyszłej żony wystawionej za szybą salonu. Trudno, nikt nie obiecywał, że w życiu będzie łatwo i z górki, jakieś tam ryzyko trzeba ponieść. A cóż tam mała ryska na progu, nie pierwsza i zapewne nie ostatnia. Na marginesie; dziś, czyli po ok.10 dniach od odbioru Madzi z salonu odbyłem dłuższą jazdę na 400 km trasie. Fantazja!!!Warto było czekać,bulić kasę do bólu,gęba się śmieje,a serce raduje!!I o to chodzi.Dużo radości Marlenko.
Początkujący
 
Od: 17 lis 2013, 13:04
Posty: 10
Skąd: Okolice Iławy
Auto: Mazda 3,165 KM, HB, SkyPassion, Soul Red

Postprzez marwol » 21 kwi 2014, 07:20

Kurcze. Kobieta zamówiła auto, salon dał je na wystawe. Właścicielka się tyd faktem martwi. Sama nie jest w stanie ocenic czy auto jest ok. A Ty radzisz mechanika. Po co? Żeby stan oleju sprawdził? Zastanów się też nad miernikiem lakieru. Myślisz że kobieta z ulicy wie jak obsługiwac miernik? Dlatego jesli pojawiaja sie watpliwosci, a auto kosztuje czasem oszczednosci życia, warto czasem w rzeczoznawce zainwestowac :)

Tapatalk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 sie 2013, 20:19
Posty: 422 (2/4)
Skąd: Białystok
Auto: Mazda3 MPS BK '08

Postprzez maryousz » 21 kwi 2014, 09:41

chcesz ublizyc kolezance twierdzac ze nie bedzie potrafila przystawic sondy pomiarowej do blachy?:)
maryousz
 

Postprzez Marlena » 21 kwi 2014, 11:53

W moim przypadku zakres podjętych działań będzie odwrotnie proporcjonalny do "zaufania" jakie mam do salonu/sprzedawcy. Sytuacja jest dla mnie przykra i wpływa to na odbiór marki ale mam nadzieje, że samo auto zrekompensuje z nawiązką wszystkie niedogodności i nie będzie wiele okazji do spotkań z salonem czy serwisem :D Rozmawiałam z rzeczoznawcą i jak tylko usłyszał że chodzi o Mazdę to stwierdził, że to niestety salon bez podejścia proklienckiego (tego akurat doświadczyłam na sobie), który próbuję uniknąć ponoszenia wszelkich "dodatkowych" kosztów. Miałam w planach zabezpieczenie podwozia i znalazłam firmę, zresztą polecana na forum, która wykonuje swoje usługi rzetelnie ale za poradą rzeczoznawcy będę zmuszona zdecydować się na tą usługę w serwisie (lepszy rydz niż nic), bo nie chciałabym później problemów z gwarancją ze strony Mazdy w razie "W". Póki co jutro porozmawiam z sprzedawcą i poproszę o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji więc będę znać ich stanowisko ale najchętniej wzięłabym auto z tego ziemskiego padołu <płacze>. A co do miernika lakieru to jego obsługa nie jest mi obca ale na pozostałych elementach z pewnością bym poległa, a jak wiadomo wszem i wobec "liczy się wnętrze" ;)
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 8 lis 2013, 20:51
Posty: 26 (2/0)
Skąd: GDYNIA
Auto: Mazda 3 SkyEnergy 2.0 165KM Hatchback Soul Red

Postprzez Marlena » 23 kwi 2014, 22:17

Kończąc wątek jaki zaczęłam "pochwalę się", że otrzymałam odpowiedź od Mazdy Polska:

"Na wstępie chciałem Pani podziękować za wybranie samochodu marki Mazda.
Pragnąc rozwiać Pani wątpliwości zapewniam, że całkowicie normalną praktyką jest sprzedaż samochodów, które wcześniej pełniły funkcje ekspozycyjne.
Takie auto sprzedawane jest zawsze jako nowe i pełnowartościowe – bardzo duża część samochodów, które trafiają do klientów stanowią samochody ekspozycyjne.
Naturalnie, jeżeli w momencie odbioru samochodu stwierdzi Pani jakiekolwiek usterki spowodowane ekspozycją samochodu w salonie jesteśmy otwarci na rozmowy."

Zaznaczyłam, że zależało mi na zupełnie "dziewiczym" aucie i że wszystko odbyło się bez mojej zgody, ale idąc tropem rozumowania...nie ma potrzeby pytać jeśli nie robi się nic niestosownego (zdaniem Mazdy).

Pozostaje mi odbiór auta ale ze specjalista i mam nadzieje, że na tym skończą się schody związane z wyczekiwanym autem...
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 8 lis 2013, 20:51
Posty: 26 (2/0)
Skąd: GDYNIA
Auto: Mazda 3 SkyEnergy 2.0 165KM Hatchback Soul Red

Postprzez loockas » 23 kwi 2014, 23:09

Marlena napisał(a):Pragnąc rozwiać Pani wątpliwości zapewniam, że całkowicie normalną praktyką jest sprzedaż samochodów, które wcześniej pełniły funkcje ekspozycyjne.


Ale jak rozumiem, to auto nie było z ekspozycji? Auto zostało zamówione i trafiło na produkcję. Następnie przed Twoim odbiorem zostało wstawione na salon jako ekspozycyjne...? Dla mnie to diametralnie zmienia postać rzeczy. Inna sytuacja by była, gdybyś przyszła do salonu i chcąc mieć auto "od razu" zdecydowała się na egzemplarz z ekspozycji. Natomiast to auto zostało zamówione i wyprodukowane dla Ciebie... Nie znam się na praktykach dealerów, ale szczerze mówiąc w życiu nie wpadłbym, że coś takiego się praktykuje :/

Szymon... gdzie jesteś? Ty się znasz na tym :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Szymon » 23 kwi 2014, 23:19

Czytałem dzisiaj ten temat i mi się szeroko oczy otwierały ze zdziwienia. Pomijam, że salon zrobił po chamsku udostępniając Twój samochód.. To odpowiedź z MMP jest dziwna. Albo nie zrozumieli, albo nie chcieli zrozumieć.
Mieliśmy tylko raz sytuację, gdy sprzedany samochód stał w salonie jako pokazowy. Z pełną zgodą klienta, otoczony słupkami z taśmą i zamknięty. Była to premiera tego modelu, gdy Mercedes wysłał do salonów za mało tych samochodów..
Szlag by mnie trafił gdyby mi ktoś moje wymarzone auto macał za moimi plecami. Tym bardziej bym się wk... gdyby starano się umniejszyć wagę tego problemu..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 mar 2008, 00:01
Posty: 6451 (358/159)
Skąd: Tarnowskie Dziury
Auto: '13 Lexus IS250 III
'16 Scenic w Longu
'02 Mini Cooper
'04 Mazda Rx-8/4

Postprzez Wojtek » 23 kwi 2014, 23:21

Marlena napisał(a):Takie auto sprzedawane jest zawsze jako nowe i pełnowartościowe – bardzo duża część samochodów, które trafiają do klientów stanowią samochody ekspozycyjne.

Tak jak prawi loockas... nie zamawiałaś auta z wystawy, które to auta są sporo tańsze niż zamawiane przez klientów... :|
czyli odpowiedź dyplomatyczna... odpowiedź bez odpowiedzi
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez loockas » 23 kwi 2014, 23:24

Sorry, za określenie, ale kupując nowe auto to ja chciałbym pierwszy pierdnąć w fotel... :)

Jak widać po wypowiedzi Szymona, to nie jest "normalna" sytuacja więc ja bym się stawiał... Oczywiście nie zaproponują Ci innego samochodu, ale ja bym walczył chociaż o rabat.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości

Moderator

Moderatorzy Moto