Prośba o pomoc w ocenie zasadności naprawy klimatyzacji.

Pogaduchy motoryzacyjne.

Postprzez Ranita92 » 17 cze 2018, 19:46

Cześć,
jestem od 2 miesięcy posiadaczką Mazdy2, ale niekoniecznie szczęśliwą :) Piszę do Was z takim zapytaniem (nie wiem czy to dobry dział, jeśli nie to przenieście) – oddałam Magdalenę do mechanika bo z silnika szły dziwne odgłosy. Diagnoza była taka, że kompresor klimatyzacji do wymiany. Mechanik krzyknął mi zawrotną kwotę więc zebrałam zaskórniaki i za kilka dni wróciłam, żeby mi to zrobili. Po jakimś czasie dostaję telefon, że w sumie jak się przyjrzeli to trzeba jeszcze zrobić chłodnicę klimatyzacji oraz sprzęgło klimatyzacji co oczywiście zwiększa koszta naprawy. Wyszłam z siebie i stanęłam obok. Wiem, że jestem kobietą i technicznym zerem, ale czy to możliwe, żeby nagle okazało się po drugim rozkręceniu, że coś jeszcze jest do roboty czy po prostu chcą mnie naciągnąć? A na koniec jeszcze usłyszałam, że w sumie to nie wiadomo czy coś jeszcze nie będzie do roboty, bo po wymianie tych części o których wspomniałam to za tydzień do kontroli... <glupek2>
Początkujący
 
Od: 17 cze 2018, 19:37
Posty: 3
Auto: Mazda 2, 1.4., 2008

Postprzez Neonixos666 » 17 cze 2018, 21:44

Zwykle jest tak że diagnoza jest ogólna a dopiero po rozkręceniu wyskakują dodatkowe rzeczy. Klimatyzacja przed awarią działała?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 wrz 2009, 23:21
Posty: 9463 (52/235)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez stachan » 18 cze 2018, 17:36

Ranita92 wydaje się, że sprzęgło jest częścią kompresora – jeśli jest nowy kompresor, to i sprzęgło powinno być w komplecie. Tak według mnie, choć specjalistą nie jestem, jednak przerabiałem duży maraton z klimatyzacją w poprzednim aucie. Bardziej zrozumiałe jest dla mnie ruszanie z wymianą chłodnicy, choć w aucie 10-letnim to też wydaje się być... niecodzienne. Jedyne, co można potwierdzić, to tę kontrolę po tygodniu – po naprawie czynnik powinien być z dodatkiem fluorowanym, aby dokonać oceny szczelności w świetle lampy UV.
W jakim mieście czynisz remont?
Obrazek
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
Koordynator Finansów
Koordynator Konkursów
 
Od: 21 wrz 2006, 16:09
Posty: 5603 (328/453)
Skąd: Katowice
Auto: Mazda6 GH 2.0 LF-DE

Postprzez Ranita92 » 19 cze 2018, 23:07

Tak, klimatyzacja normalnie działała – miałam robiony serwis klimy jakiś miesiąc temu i klima miała chodzić cały czas przez 2 tyg. Mechanicy swoją drogą podejrzewają, że auto długo stało nieużywane. W każdym razie dopiero po jakiś 3 tyg od pierwszego serwisu klimy (nabicie gazem, dodanie czynnika itp bo po kupnie oczywiście nie działała) spod maski zaczęło się wydobywać te dziwne skrzypienie. Więc do mechanika znowu (innego) i przy rozkręceniu pierwszym diagnoza z tym kompresorem. Przy drugim rozkręceniu doszła chłodnica i sprzęgło.
Teraz naprawiam we Wrocławiu, a pierwszy serwis klimy był w mojej rodzinnej miejscowości. Póki co zrobili ten kompresor. Nie wiem, czy porywać się na robienie chłodnicy... Z chęcią przeczekałabym do kolejnego sezonu. A jak mi jednak walnie ta chłodnica to klima znów nie będzie działać, nie? Inne części klimy się wtedy też psują na skutek tej jednej ewentualnie niedziałającej?
Początkujący
 
Od: 17 cze 2018, 19:37
Posty: 3
Auto: Mazda 2, 1.4., 2008

Postprzez Neonixos666 » 19 cze 2018, 23:16

Ogólnie to po naprawie sprężarki sprawdź szczelność układu w zakładzie który zajmuje się klimatyzacjami. Jeśli pokażą Ci że ciśnienie ucieka dziurawą chłodnicą to wymienisz ją a jeśli wszystko będzie szczelne to napełnij układ i jeździj dalej. Bynajmniej ja bym tak zrobił bo niby na jakiej podstawie stwierdzili czy chłodnica jest do wymiany? Na oko?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 wrz 2009, 23:21
Posty: 9463 (52/235)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez Ranita92 » 20 cze 2018, 00:20

No cóż, tego to nie wiem jak doszli do takich wniosków :) Ale chyba tak właśnie zrobię jak piszesz. Jak coś będzie nie tak po wymianie sprężarki to będzie chociaż wiadomo co może być przyczyną. :) Dzięki za pomoc :)
Początkujący
 
Od: 17 cze 2018, 19:37
Posty: 3
Auto: Mazda 2, 1.4., 2008

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

Moderator

Moderatorzy Moto