Mazda stworzyła benzynowy silnik Diesla...

Pogaduchy motoryzacyjne.

Postprzez stachan » 9 sie 2017, 09:14

Na dobry początek dnia :)

Większość producentów skupia się obecnie na technologiach związanych z wdrożeniem pojazdów o napędzie elektrycznym. Nie oznacza to jednak, że dni samochodów z silnikami spalinowymi są już policzone.
Broni nie składają Japończycy, a ściślej – Mazda. W ramach przedstawionej właśnie strategii zrównoważonego rozwoju "Sustainable Zoom-Zoom 2030" producent zapowiedział m.in. wprowadzenie do produkcji nowej generacji silników SKYACTIV-X. Mają to być pierwsze na świecie benzynowe jednostki napędowe z zapłonem samoczynnym!
Nowe silniki w oczywisty sposób łączyć mają zalety jednostek benzynowych i wysokoprężnych. Zdaniem japońskich konstruktorów opracowane przez nich rozwiązanie pozwala poprawić osiągi (maksymalny moment obrotowy i zużycie paliwa) o 10 do 30 proc. w stosunku do stosowanych obecnie motorów z serii SKYACTIV-G. Nowa rodzina silników trafić ma do modeli produkcyjnych już w 2019 roku.
Inżynierowie Mazdy niechętnie mówią o zastosowanych rozwiązaniach technicznych. Wiadomo jedynie, że motory z serii SKYACTIV-X korzystać mają z kompresora i autorskiego systemu o nazwie Spark Controlled Compression Ignition, co sugeruje obecność klasycznych świec zapłonowych. Układ zarządzać ma procesem spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrze i – w ściśle określonych warunkach – dezaktywować działanie świec przestawiając motor w tryb samozapłonu. W efekcie silnik charakteryzować ma się najlepszymi cechami jednostek wysokoprężnych (wysoki moment obrotowy, niskie spalanie) i benzynowych (szeroki zakres użytecznych prędkości obrotowych).
Idea połączenia tych dwóch motoryzacyjnych światów przyświeca konstruktorom Mazdy już od dłuższego czasu. Oferowana obecnie przez producenta rodzina benzynowych silników SKYACTIV-G, jako pierwsza na świecie osiągnęła stopień sprężania 14:1. Wymagało to od konstruktorów ogromu pracy – począwszy od zmiany kształtu denka tłoka, na opracowaniu zupełnie nowego układu wydechowego kończąc.
Japończycy nie zapominają też o rozwoju pojazdów elektrycznych. Pierwszy produkcyjny model Mazdy z takim układem napędowym pojawić ma się w salonach najpóźniej za dwa lata.


pobrany plik.png
zdjęcie ilustracyjne


źródło
Obrazek
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
Koordynator Finansów
Koordynator Konkursów
 
Od: 21 wrz 2006, 17:09
Posty: 5603 (328/453)
Skąd: Katowice
Auto: Mazda6 GH 2.0 LF-DE

Postprzez brii » 9 sie 2017, 10:40

Jaki marketingowy bełkot... Cały czas ściemniają z tym stopniem sprężania (myląc go pewnie celowo ze stopniem rozprężania) i do tego mają czelność pisać, że nie zapominają o rozwoju pojazdów elektrycznych. Skumali się w tym temacie z Toyotą która obudziła się z ręką w nocniku – doskonały duet firm które zaspały na pociąg który już odjechał ;) Po co w ogóle przekleja się na forum teksty dla prasy opracowane przez dział reklamy? Przecież to kompletnie nic wartościowego nie wnosi, wręcz przeciwnie.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez Norreca » 9 sie 2017, 11:16

Ty sie robisz stary i marudny :P i w kolko to samo... <glupek2>

rozumiem twoj entuzjazm do elektrykow ale nie podzielam wirzenia ze szybko sie to zmieni... za duzo problemow z kazdej strony jest aby te auta byly popularne :)

a co do przespania to uwazam iz nie mialo to miejsca... po to wlasnie z Toyota sie spykali aby miec juz bagaz doswiadczenia od nich... a ze ida inna droga rozwoju firmy niz Ty bys chcial to inna sprawa... ocenimy za 20 lat, jak beda same elektryki wszedzie i zakazy poruszania sie spalinowymi autami... hahaha hahaha hahaha

a marketing wszedzie taki sam, glosne hasla, :P Mazda nie jest jedyna spokojnie
Obrazek
Klubowicz
 
Od: 10 sty 2013, 13:17
Posty: 1915 (84/101)
Skąd: Wiesbaden / Bydgoszcz
Auto: Była:
Mazda 3 BK Y6 ‘07 1.6
Mazda 3 BL R2 '10 2.2
Mazda MX-5 NC '08 2.0
Jest:
MPS BL3 '13 2.3

Postprzez brii » 9 sie 2017, 11:37

Tutaj chodzi mi tylko o marketingowe pierniczenie – niby post o cudownych nowych dieslach benzynowych a ludzie od PR piszę, że niby dają radę w innych dziedzinach ;)

Norreca napisał(a):po to wlasnie z Toyota sie spykali aby miec juz bagaz doswiadczenia od nich

Toyota dopiero w tym roku powołała dywizję EV, wcześniej zarzekali się, że to nie ma sensu i oni nigdy w to nie pójdą – doświadczeń mają od groma :P Jeśli chcą brać doświadczenia ze swoich hybryd to ok, mają przynajmniej doskonale obadane rozwiązania które nie są dobrym wzorem i będą wiedzieć czego nie robić ;)

Norreca napisał(a):a co do przespania to uwazam iz nie mialo to miejsca...

Inni rozwijają te technologie od przynajmniej 2011 – jednak 6 lat badań i doświadczeń to trochę jest. Wielu producentów ma już gotowe pojazdy które sprzedają, niekiedy nawet w którejś generacji a oni dopiero ruszają. Ewidentnie zaspali.
Ostatnio edytowano 9 sie 2017, 11:40 przez brii, łącznie edytowano 1 raz
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez Norreca » 9 sie 2017, 11:40

brii napisał(a):Tutaj chodzi mi tylko o marketingowe pierniczenie – niby post o cudownych nowych dieslach benzynowych a ludzie od PR piszę, że niby dają radę w innych dziedzinach ;)


jakby marketing w jakiejkolwiek branzy mial cokolwiek wspolnego z rzeczywistoscia ;)
Obrazek
Klubowicz
 
Od: 10 sty 2013, 13:17
Posty: 1915 (84/101)
Skąd: Wiesbaden / Bydgoszcz
Auto: Była:
Mazda 3 BK Y6 ‘07 1.6
Mazda 3 BL R2 '10 2.2
Mazda MX-5 NC '08 2.0
Jest:
MPS BL3 '13 2.3

Postprzez brii » 9 sie 2017, 11:41

No nie ma, więc nie rozumiem po co te wklejki na forum :]
Trzeba tego posta oznaczyć jako SPAM/SEO i tyle – już to robię ;)
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez Norreca » 9 sie 2017, 11:41

brii napisał(a):No nie ma, więc nie rozumiem po co te wklejki na forum :]


zeby cos sie dzialo <klotnia> <rotfl>
Obrazek
Klubowicz
 
Od: 10 sty 2013, 13:17
Posty: 1915 (84/101)
Skąd: Wiesbaden / Bydgoszcz
Auto: Była:
Mazda 3 BK Y6 ‘07 1.6
Mazda 3 BL R2 '10 2.2
Mazda MX-5 NC '08 2.0
Jest:
MPS BL3 '13 2.3

Postprzez Neonixos666 » 9 sie 2017, 19:04

Pomysł mi się podoba, połączenie zalet diesla i benzyny może nie będzie jakimś wielkim krokiem ku wykluczeniu silników spalinowych ale chciałbym przejechać się samochodem wyposażonym w taki motor. Obawiam się że o ile da się taki silnik zbudować to trzeba będzie również dostosować do niego paliwo.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 wrz 2009, 00:21
Posty: 9468 (52/237)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez stachan » 10 sie 2017, 06:14

Informacja o planach wprowadzenia na rynek takiego silnika została potwierdzona przez MMC w dniu wczorajszym w oficjalnych kanałach informacyjnych. Cały program nosi nazwę "Sustainable Zoom-Zoom 2030" i jest założeniem długoterminowej wizji rozwoju nowych technologii. Firma zapowiada wprowadzenie silnika SKYACTIVE-X już w 2019 roku – poczekamy, zobaczymy...

Auta elektryczne, to raczej marzenia ściętej głowy, które czynią (obecnie) środowisku więcej szkody niż pożytku. O wadach i zaletach hybryd również można długo dyskutować. Mazda próbuje czegoś innego – dajmy jej szansę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
Koordynator Finansów
Koordynator Konkursów
 
Od: 21 wrz 2006, 17:09
Posty: 5603 (328/453)
Skąd: Katowice
Auto: Mazda6 GH 2.0 LF-DE

Postprzez brii » 10 sie 2017, 12:40

stachan napisał(a):które czynią (obecnie) środowisku więcej szkody niż pożytku

Powtarzasz tylko głupoty za interią/onetem czy masz jakieś podstawy? Przy użyciu współczesnych technologii wpływ produkcji ogniw litowych na środowisko jest niewielki. To jak je wytwarzano w Chinach 10 lat temu nie ma nic wspólnego z tym jak wytwarza się je teraz.

stachan napisał(a):Cały program nosi nazwę "Sustainable Zoom-Zoom 2030" i jest założeniem długoterminowej wizji rozwoju nowych technologii. Firma zapowiada wprowadzenie silnika SKYACTIVE-X już w 2019 roku – poczekamy, zobaczymy...

Ja tam im życzę powodzenia, wpieniłem się bo Twoja pierwsza wklejka jest tak namolnym marketingiem, że powinna się znaleźć w dziale Ogłoszenia ;)
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez Norreca » 10 sie 2017, 13:03

brii napisał(a):
stachan napisał(a):które czynią (obecnie) środowisku więcej szkody niż pożytku

Powtarzasz tylko głupoty za interią/onetem czy masz jakieś podstawy? Przy użyciu współczesnych technologii wpływ produkcji ogniw litowych na środowisko jest niewielki. To jak je wytwarzano w Chinach 10 lat temu nie ma nic wspólnego z tym jak wytwarza się je teraz.


czekalem.... i sie nie zawiodlem <rotfl> <rotfl> <rotfl>

tak przy okazji ost czytalem w .de artykul iz wyprodukowanie baterii dla jednego auta jest rowne poruszaniu sie auta spalinowego przez 8 lat (jesli chodzi o zanieczyszczenia) ale juz nie wspominali jak sie ma wyprodukowanie wszystkich elementow potrzebnych do tego auta aby mialo naped spalinowy :P
Obrazek
Klubowicz
 
Od: 10 sty 2013, 13:17
Posty: 1915 (84/101)
Skąd: Wiesbaden / Bydgoszcz
Auto: Była:
Mazda 3 BK Y6 ‘07 1.6
Mazda 3 BL R2 '10 2.2
Mazda MX-5 NC '08 2.0
Jest:
MPS BL3 '13 2.3

Postprzez stachan » 10 sie 2017, 13:06

Norreca napisał(a):czekalem.... i sie nie zawiodlem


Ja również <diabełek>

brii napisał(a):Powtarzasz tylko głupoty za interią/onetem czy masz jakieś podstawy?


Chodziło mi o straty dla środowiska w procesie wytworzenia energii elektrycznej :)

brii napisał(a):wpieniłem się bo Twoja pierwsza wklejka jest tak namolnym marketingiem, że powinna się znaleźć w dziale Ogłoszenia


Przecież napisałem:

stachan napisał(a):Na dobry początek dnia


Ja tam lubię przy porannej kawie poczytać dobre słowo o Maździe ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
Koordynator Finansów
Koordynator Konkursów
 
Od: 21 wrz 2006, 17:09
Posty: 5603 (328/453)
Skąd: Katowice
Auto: Mazda6 GH 2.0 LF-DE

Postprzez brii » 10 sie 2017, 13:31

stachan napisał(a):Chodziło mi o straty dla środowiska w procesie wytworzenia energii elektrycznej

No jak się tak przejmujesz środowiskiem to odłącz sobie prąd ;)
Tak serio – więcej szkodzi Ci syf pod nosem niż gdzieś daleko, z resztą kiedyś temat produkcji elektryczności i syfienia był wałkowany a energię można wytwarzać nie tylko z kopalin.

stachan napisał(a):tak przy okazji ost czytalem w .de artykul iz wyprodukowanie baterii dla jednego auta jest rowne poruszaniu sie auta spalinowego przez 8 lat (jesli chodzi o zanieczyszczenia) ale juz nie wspominali jak sie ma wyprodukowanie wszystkich elementow potrzebnych do tego auta aby mialo naped spalinowy

Zależy o jakim samochodzie mowa – wyprodukowanie akumulatora ~120kWh to rzeczywiście jak 8 lat jeżdżenia, ale wyprodukowanie 60kWh to już tylko połowa z tego a czas eksploatacji takich akumulatorów to minimum 25 lat. Prawie nikt nie zaznacza tego, że taki akumulator po tym jak pojemność mu spadnie do 70-80% znamionowej nie kończy swojego żywota i jest eksploatowany dalej. Potem podlega recyklingowi, dzięki czemu produkcja kolejnych emituje znacznie mniej zanieczyszczeń. Inna sprawa, że produkty uboczne (zanieczyszczenia) podczas wytwarzania akumulatora są przechwytywane i unieszkodliwiane bądź wykorzystywane w innych procesach, podczas gdy spaliny wyemitowane trafiają do naszych płuc i nic więcej się z nimi nie robi...

stachan napisał(a):Ja tam lubię przy porannej kawie poczytać dobre słowo o Maździe ;)

Też chętnie bym takowe poczytał ale nie z ust marketingowców, bo to nie dobre słowa tylko reklama. Nie raz czytało się dobre słowa pisane przez tamtych panów o nowych, wspaniałych zabezpieczeniach korozyjnych, dla mnie już wystarczająco dużo razy zaaplikowali ściemę :P
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez Norreca » 10 sie 2017, 13:37

brii napisał(a):Też chętnie bym takowe poczytał ale nie z ust marketingowców, bo to nie dobre słowa tylko reklama. Nie raz czytało się dobre słowa pisane przez tamtych panów o nowych, wspaniałych zabezpieczeniach korozyjnych, dla mnie już wystarczająco dużo razy zaaplikowali ściemę :P


teraz to spadlo mniemanie o Tobie :P sam zachowales sie jak marketingowiec... czepiasz sie jak populista problemu z lat poczatkowych mazdy co od dobrych lat nie ma miejsca... spokojnie mozna powiedziec iz od 2008 lub wczesniej nie ma problemu rdzy.... oczywiscie sa przypadki jednostkowe jak ludzie nie dbaja od poczatku o lakier ale to w kazdej marce jest tak samo.

brii napisał(a):
stachan napisał(a):Chodziło mi o straty dla środowiska w procesie wytworzenia energii elektrycznej

No jak się tak przejmujesz środowiskiem to odłącz sobie prąd ;)
Tak serio – więcej szkodzi Ci syf pod nosem niż gdzieś daleko, z resztą kiedyś temat produkcji elektryczności i syfienia był wałkowany a energię można wytwarzać nie tylko z kopalin.


nie zaczynajmy tego tematu bo to jest utopia w polskich realiach, dziekuje. ;)
Obrazek
Klubowicz
 
Od: 10 sty 2013, 13:17
Posty: 1915 (84/101)
Skąd: Wiesbaden / Bydgoszcz
Auto: Była:
Mazda 3 BK Y6 ‘07 1.6
Mazda 3 BL R2 '10 2.2
Mazda MX-5 NC '08 2.0
Jest:
MPS BL3 '13 2.3

Postprzez brii » 10 sie 2017, 13:42

Norreca napisał(a):czepiasz sie jak populista problemu z lat poczatkowych mazdy co od dobrych lat nie ma miejsca...

Sarkazmu nie łapiesz? Przykro mi – miałem Cię za bystrzejszego ;)

Norreca napisał(a):od 2008 lub wczesniej nie ma problemu rdzy....

Pojawił się za to problem płowiejących lakierów i schodzącego klaru ;)

Norreca napisał(a):nie zaczynajmy tego tematu bo to jest utopia w polskich realiach, dziekuje.

<czytaj>
brii napisał(a):z resztą kiedyś temat produkcji elektryczności i syfienia był wałkowany
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez Norreca » 10 sie 2017, 13:49

brii napisał(a):
Norreca napisał(a):czepiasz sie jak populista problemu z lat poczatkowych mazdy co od dobrych lat nie ma miejsca...

Sarkazmu nie łapiesz? Przykro mi – miałem Cię za bystrzejszego.


tego tez sie spodziewalem, lapie i jak widac w mojej wypowiedzi (jest ona okreslona ironicznie, poprzez jeden znaczek)


a co do baterii to wiadomo iz w artukluach nigdy nie ma calej prawdy... :)


brii napisał(a):
Norreca napisał(a):od 2008 lub wczesniej nie ma problemu rdzy....

Pojawił się za to problem płowiejących lakierów i schodzącego klaru ;)


ej ale to juz nowy problem.. to nie fair ;) :>
Obrazek
Klubowicz
 
Od: 10 sty 2013, 13:17
Posty: 1915 (84/101)
Skąd: Wiesbaden / Bydgoszcz
Auto: Była:
Mazda 3 BK Y6 ‘07 1.6
Mazda 3 BL R2 '10 2.2
Mazda MX-5 NC '08 2.0
Jest:
MPS BL3 '13 2.3

Postprzez brii » 10 sie 2017, 13:54

Norreca napisał(a):tego tez sie spodziewalem, lapie i jak widac w mojej wypowiedzi (jest ona okreslona ironicznie, poprzez jeden znaczek)

Sorx, w robocie nie mam grafiki w przeglądarce (wszystko textowo) i nie widziałem.

Norreca napisał(a):ej ale to juz nowy problem.. to nie fair

;) :P
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez Grzyby » 11 sie 2017, 09:59

brii napisał(a):podczas gdy spaliny wyemitowane trafiają do naszych płuc i nic więcej się z nimi nie robi...

Jak to nie?
Utylizują się w ziemi :P
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 23:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez pablobies » 25 sie 2017, 09:15

Co raz więcej szczegółów technicznych Skyactiv-X. CIekawy artykuł http://www.roadandtrack.com/car-culture ... as-engine/
Początkujący
 
Od: 24 lut 2010, 00:09
Posty: 4
Auto: Mazda 6 GH 1,8 2009 rok

Postprzez brii » 25 sie 2017, 14:38

I to jest coś sensownego, nie to co bełkot z pierwszego postu :)
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości

Moderator

Moderatorzy Moto