Na dobry początek dnia...

Pogaduchy motoryzacyjne.

Postprzez stachan » 4 sty 2017, 10:01

zajawka.jpg


Jak miło rozpocząć dzień dobrą kawą i tak sympatyczną lekturą <serduszka>

mazda6_artykuł_interia.jpg


źródełko
Obrazek
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
Koordynator Finansów
Koordynator Konkursów
 
Od: 21 wrz 2006, 17:09
Posty: 5603 (328/453)
Skąd: Katowice
Auto: Mazda6 GH 2.0 LF-DE

Postprzez Bartg » 4 sty 2017, 10:05

W poliftowej szóstce brakuje na razie najważniejszej informacji z punktu widzenia klienta- czy poprawili system bezkluczykowy w kontekście kradzieży.
Avatar użytkownika
Moderator
CUP 2011 miejsce 3
 
Od: 23 sty 2008, 22:25
Posty: 7809 (21/118)
Skąd: Łódź
Auto: Volvo V50 2.4 '04
EX Premacy FS Sportive '02
EX 323 CBA Z5 '98

Postprzez ravo » 4 sty 2017, 17:44

Myślisz, że to coś zmienia ?
italian boy
Avatar użytkownika
Zarząd – Vice Prezes
 
Od: 26 gru 2003, 13:24
Posty: 16249 (6/216)
Skąd: Wroc.love by night
Auto: Trophy & F1 R26

Postprzez jaketherake » 8 sty 2017, 19:13

Czyżby jednak udało im się dokonać przełomu w silnikach benzynowych ?
http://asia.nikkei.com/Japan-Update/Maz ... ency-by-30

Byłoby miło :)
Forumowicz
 
Od: 9 lut 2012, 20:01
Posty: 456 (15/2)
Skąd: Mazowieckie
Auto: M3 2.0 BK AC+ '08

Postprzez stachan » 14 mar 2017, 09:48

Do poczytania przy porannej kawie... :)

karambol.png


źródełko
Obrazek
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
Koordynator Finansów
Koordynator Konkursów
 
Od: 21 wrz 2006, 17:09
Posty: 5603 (328/453)
Skąd: Katowice
Auto: Mazda6 GH 2.0 LF-DE

Postprzez Akar.Zaephyr » 14 mar 2017, 10:58

W pełni zgadzam się z artykułem.

Austriacy mają na to świetne rozwiązanie – w miejscach, gdzie mgła występuje częściej niż zwykle, prawy skrajny pas ma domalowane białe półkola (niestety, nijak nie mogę znaleźć zdjęcia które by to pokazywało :( ) co 50m (bodajże). Ustawiony jest również znak, określający dopuszczalne prędkości w przypadku gdy widać 3, 2 lub 1 z tych domalowanych półkoli, im mniej ich widać we mgle, tym mniejsza dozwolona prędkość.

Dopisałbym parę innych przykładów ale generalnie zasada jest jedna – gdziekolwiek bym nie pojechał (Austria, Hiszpania, Włochy), wszędzie bardzo widać różnicę w umiejętności jazdy między Polakami a zachodnią Europą. Niestety, jeździmy słabo i albo nie potrafimy płynnie, kulturalnie i zgodnie z przepisami prowadzić pojazdów, albo celowo jeździmy jak chamy zgodnie z zasadą "ja jestem najważniejszy". Jeździmy coraz lepiej, ale w dalszym ciągu sporo nam brakuje do zaschodnich sąsiadów.

EDIT: Udało mi się znaleźć przykład austriackich oznaczeń :) Zdjęcie załączone.
Załączniki
Hinweisschilder_Nebel.jpg
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 paź 2014, 14:54
Posty: 792 (3/6)
Auto: Były: Mazda 323F BA, Mazda MX5 NA
Honda NC700SDE
Jest: Hultaj Jonek Hajbryd

Postprzez nemi » 14 mar 2017, 11:41

W Austrii po polsku apelują do nas, że trzeba jeździć prawą stroną jak się wjeżdża od strony Czech. To dopiero upokorzenie. Niestety kultura jazdy jest u nas kiepska – niby widziałem już poprawę, ale znów się pojawiała kupa królów drogi...
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez Akar.Zaephyr » 14 mar 2017, 11:59

Mnie najbardziej uderzyła różnica, gdy wracałem w zeszłym roku z Żonką z Austrii, przez Czechy.

Dzwine to – Polacy w Austrii i Czechach jeżdżą tak jak lokalni, całkiem dobrze, kulturalnie.
Wystarczy jednak przekroczyć granicę i zaczyna się cryk – trzy pasy do dyspozycji, partyzanci mkną środkowym, lewym się wyprzedzają, prawy pusty a TIRy dopiero 3km dalej. Przynajmniej można w takich sytuacjach wyprzedzać prawym pasem.

W Austrii jest zupełnie inaczej – póki wolny, jeździ się prawym pasem, wyprzedza środkowym, w dalszym ciągu do dyspozycji jest lewy którym mogą jechać "jeszcze szybsi". Co się dzieje gdy zmieniasz pas na środkowy w celu wyprzedzenia, a porusza się nim Austriak szybciej od Ciebie? Austriak zmienia pas na skrajny lewy – wszyscy jadą dalej, jest płynnie, przyjemnie.

W Polsce? Panisko jedzie środkowym więc jak zmienisz mu przed maskę to długie, trąbienie, gestykulacja, wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, hamowanie przed maską. Lewy pas? Wolny. ALE ON MA PIERWSZEŃSTWO WIĘC (brzydki czasownik na S). Paranoja, wściekłe małpy. Oczywiście, nie wszyscy są tak bucowaci, ale edukacyjna wycieczka za zachodnią granicę przydałaby się absolutnie każdemu.

Wracając do tematu – niestety, ten sam brak umiejętności jazdy widać w warunkach mgły.
Kto śledzi kanał "Polskie drogi" na Youtube, ten pewnie widział niedawne kompilacje wyprzedzania we mgle (seria "WyprzedzaczPL") – ba, niektórzy idioci nie potrafią wyprzedzać, bez stwarzania zagrożenia, nawet w idealnych warunkach drogowych, co dopiero we mgle przy widoczności 100m.

Życzę tylko Wam wszystkim, i sobie samemu, żebyśmy nigdy na takiego idiotę nie trafili.
Uczmy się z artykułu załączonego przez stachana czy kanału Polskie drogi, a nie z wypadku. Jeśli My będziemy jeździć lepiej, to zawsze o jedno niebezpieczeństwo mniej na drodze :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 paź 2014, 14:54
Posty: 792 (3/6)
Auto: Były: Mazda 323F BA, Mazda MX5 NA
Honda NC700SDE
Jest: Hultaj Jonek Hajbryd

Postprzez zigu18 » 14 mar 2017, 15:58

To ja dorzucę jeszcze przykład często spotykany ale z naszych autostrad.. Prawym pasem jedzie kolumna tirów, wyprzedzasz je jadąc 120/130 km/h i nagle w lusterkach widzisz białe berligo, fabie itp. mrugająca długimi, żeby się usuwać z drogi, bo on pędzi 170/180 a reszta ma na pobocze uciekać..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 lis 2012, 18:35
Posty: 360 (4/3)
Auto: Mazda 6
GG 2002 sedan
2.0 benzyna BRC

Postprzez hak64 » 14 mar 2017, 16:23

Fajnie się czytało, bo rzeczywiście rzeczowy artykuł. Problem niezachowania ostrozności podczas wyprzedzania dotyczy jednak każdych warunków – nie tylko mgły. Sama definicja wyprzedzania: "Art.2 ust. 28) wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;" mówi jednoznacznie, że manewr wyprzedzania dotyczy jednego pojazdu (uczestnika ruchu). Co prawda po zakończeniu manewru można podjąć kolejne wyprzedzanie – bez zjeżdżania na prawy pas – ale będzie to znów wyprzedzanie jednego pojazdu. Przestrzegam więc przed formułowaniem – nie daj Bóg w treści zeznań – zwrotu w rodzaju "wyprzedzałem ciąg pojazdów", bo jednym z warunków bezpiecznego wyprzedzania jest nawiązanie kontaktu wzrokowego z pojazdem wyprzedzanym (każdym z osobna) i upewnienie się, czy czasem nie sygnalizuje on zamiaru wykonania jakiegoś bliżej nieokreślonego manewru. "Art. 24.
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru
wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
Dlaczego wspomniałem o treści zeznań? Bo jako specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków, mam aż nazbyt wiele przykładów "strzałów we własne kolano" i przekonany o swej niewinności wyprzedzający stwierdza: " wyprzedzałem kilka ciężarówek jadących w tempie około 70 km/h, i będąc w trakcie wyprzedzania zauważyłem, że dwie pierwsze znajdujące się w odległości około 50-60m przede mną zaczęły hamować, kiedy się z nimi zrównałem, to z za tej pierwszej wyjechał Golf, wykonujący skręt w lewo do posesji... nie miałem możliwości uniknięcia tego wypadku..."
Dla wyprzedzającego, to był właśnie taki przykład gola samobójczego.
Kto podyskutuje dlaczego?
Forumowicz
 
Od: 26 gru 2015, 10:08
Posty: 448 (2/23)
Auto: Mercedes 300SE

Postprzez bbogdan » 14 mar 2017, 18:10

Akar.Zaephyr napisał(a):Dzwine to – Polacy w Austrii i Czechach jeżdżą tak jak lokalni, całkiem dobrze, kulturalnie.


Wysokość i nieuchronność kary ,w Czechach za przekroczenie o 5-10 km już jest mandat ,mały ale jest.
A co robi austriak jak widzi idiotę na drodzę ? dzwoni na policję ,a patroli na drogach jest dużo ,po kilku minutach maja już gościa ,a kary są duże .Nie wiem czy wiecie ale policjant w Austri ma prawo ukarać kierowcę w mieście za przekroczenie prędkości bez pomiaru prędkości radarem ,jak ktoś nie wieży niech spróbuje .
Tylko nie radzę tego robić w pobliżu szkół bo konsekwencję będą bardzo poważne.
Forumowicz
 
Od: 14 sty 2017, 01:15
Posty: 491 (0/26)
Auto: Mazda CX-3 2016 AWD
CRYSTAL WHITE PEARL (34K)

Postprzez Neonixos666 » 14 mar 2017, 18:24

bbogdan napisał(a):Nie wiem czy wiecie ale policjant w Austri ma prawo ukarać kierowcę w mieście za przekroczenie prędkości bez pomiaru prędkości radarem


Czyli to czy dostaniesz mandat czy nie zależy tylko i wyłącznie od łaski policjanta i nie koniecznie musimy przekroczyć prędkość aby dostać mandat? <lol>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 wrz 2009, 00:21
Posty: 9470 (52/237)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez bbogdan » 14 mar 2017, 18:59

To nie jest jego łaska ,a uprawnienie które mogą wykorzystać ,w mieście przy ograniczeniu do 40 km jadąc np.60 każdy rozgarnięty człowiek widzi że to jest za szybko ,z tych uprawnień bardzo często korzystają w pobliżu szkół ,i nie radzę dyskutować z policją jak i wysiadać z auta podczas kontroli (jak to u nas się przyjęło i co policja toleruje) łapki na kierownice i się czeka aż policjant podejdzie.A potrafią byc konsekwentni w egzekwowaniu tych procedur.
Forumowicz
 
Od: 14 sty 2017, 01:15
Posty: 491 (0/26)
Auto: Mazda CX-3 2016 AWD
CRYSTAL WHITE PEARL (34K)

Postprzez Neonixos666 » 14 mar 2017, 19:06

Czyli tak na prawdę czy jedziesz 40 czy nie to i tak wszystko zależy od oka Policjanta ;) .
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 wrz 2009, 00:21
Posty: 9470 (52/237)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez bbogdan » 14 mar 2017, 19:14

Neonixos666 napisał(a):Czyli tak na prawdę czy jedziesz 40 czy nie to i tak wszystko zależy od oka Policjanta ;) .


W zasadzie tak ,ale nie przesadzajmy ,wystarcz jechać tak jak znaki przewidują i nie będzie problemu .Dlatego uczulam znajomych żeby uważać tam gdzie mogą być dzieci.
Forumowicz
 
Od: 14 sty 2017, 01:15
Posty: 491 (0/26)
Auto: Mazda CX-3 2016 AWD
CRYSTAL WHITE PEARL (34K)

Postprzez Bigbluee » 14 mar 2017, 21:33

bbogdan napisał(a):
Neonixos666 napisał(a):Czyli tak na prawdę czy jedziesz 40 czy nie to i tak wszystko zależy od oka Policjanta ;) .


W zasadzie tak ,ale nie przesadzajmy ,wystarcz jechać tak jak znaki przewidują i nie będzie problemu .Dlatego uczulam znajomych żeby uważać tam gdzie mogą być dzieci.

Warto dodać, że kultura policji jest zgoła inna niż u nas. Tu jest jeszcze szeroko zakorzenione zomo i komuna. Tu jak policjant może dowalić, to zrobi to z nagięciem/przekroczeniem prawa z wielką satysfakcją. W Niemczech czy Austrii jest lekko inaczej.

Przecież u nas Policja nie potrafi mierzyć radarem, a same radary są wyjęte spod prawa. DO tego dochodzi wmawianie wykroczeń bo sądy wierzą na słowo, więc gdzie dopiero karać za przekroczenie prędkości "na oko". To by była RZEŹ i skończyłoby się tym, że ktoś by nie wytrzymał podczas zatrzymania.
Forumowicz
 
Od: 23 lut 2016, 13:50
Posty: 795 (5/49)
Skąd: Poznań
Auto: Volvo S80 2.0 PB+LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości

Moderator

Moderatorzy Moto