Fotorelacja z montażu radia CB i anteny CB „w dziurce” – 626 GE

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez tok5 » 20 lip 2013, 11:31

Instalując montażową wersję anteny CB w aucie możemy to zrobić za pomocą uchwytów montażowych lub wiercić dziurę w karoserii auta. Można też używać anten magnetycznych ale dają one nieco gorsze zasięgi i więcej zakłóceń. Ja zdecydowałem się okaleczyć swoją Madzię wiercąc dziurę w dachu i jego belce wzmacniającej.
Na co dzień wybrałem antenkę Sirio Mini Snake na główce DV (~60cm długości). Główka DV pozwoli mi na zainstalowanie dłuższej anteny – na dłuższe wyjazdy. Bo dłuższa antena to większy zasięg. Radyjko to typowy antymisiek Yosan CB-300. Aktualnie najmniejsze na rynku radyjko o klasycznej budowie. Zamontowałem je w kieszeni pod radiem FM.

1.
Zdjęcie podsufitki. Zdarcie gąbki wygłuszającej – najlepiej to robić gdy dach jest nagrzany bo wtedy klej jepiej puszcza. Później benzynką ekstrakcyjną zmywanie pozostałości gąbki i kleju. I tak do gołej blachy. Witki opadają.

2
Wiercimy dziurę we wzmocnieniu dachu i samym dachu. Od dołu miałem lepsze punkty odniesienia. Wierciłem zwiększając średnicę wiertła. Pierwsze wiercenie z dołu a pozostałe z góry dachu. Trzeba zmierzyć średnicę odwiertu i wiercić ciut mniej tak by trzpień anteny wszedł ciasno – dla połączenia anteny z masą pojazdu. Ja miałem 10,7 mm więc wierciłem wiertłem 10-tką a resztę poszerzałem pilnikiem. Podobnie jak w Mechaniku (http://www.youtube.com/watch?v=CaJW2nKjv8M) nim wcisnąłem trzpień anteny do dziurki uszczelniłem klejem do szyb.
01_dziurka_w_dachu_i_wzmocnieniu.jpg
Dziurka w dachu i wzmocnieniu


3
Zdarcie lakieru w dolnej okolicy dziurki – również dla lepszego połączenia z masą nadwozia.
02_zdarty_lakier.jpg
Zdarty lakier


4
Przymierzamy położenie kabla antenowego.
03_przymiarka_1.jpg
Przymiarka

04_przymiarka_2.jpg
Przymiarka


5
Mały zonk. Trzpień mocujący antenę odstaje od powierzchni dachu na ok 2,5 cm. No a w tym miejscu mocowana jest lampka wewnętrzna. Można wybrać antenę z mocowaniem PL zamiast DV – zwykle mniej odstają od dachu. Wrócimy do lampki później.
Między wzmocnienie a dach wsunąłem podkładkę bo ściśnięcie mogło by odkształcić dach a nie chciałem by stała woda na środku dachu.
05_odstajace_mocowanie_anteny.jpg
Odstające mocowanie anteny


6
Po zamocowaniu anteny pomalowałem Hameridem zdrapany lakier i trochę nakrętkę anteny.
06_malowanie_po_przykreceniu_anteny.jpg
Malowanie po przykręceniu anteny


7
Właściwe klejenie taśmą kabla antenowego i dodatkowa izolacja w miejscu styku kabla z krawędzią blachy.
07_ostateczne_klejenie_przewodu_i_dodatkowa_izolacja_w_miejscu_ew_przetarcia.jpg
Ostateczne klejenie przewodu i dodatkowa izolacja w miejscu ew przetarcia


8
Zaklejanie taśmą otworów, których osłony fabryczne straciły właściwości klejące ;–)
08_izolacja_otworow.jpg
Izolacja otworów


9
Przeprowadzamy kabel do tunelu środkowego. Warto zostawić nadmiar kabla zasilającego i antenowego na wypadek ew. wyjmowania czy strojenia anteny CB do karoserii auta.
09_wchodzimy_pod_deske.jpg
Wchodzimy pod deskę
10_wchodzimy_do_konsoli_srodkowej.jpg
Wchodzimy do konsoli środkowej


10
Zasilanie radia zabrałem z kostki do której podłącza się zapalniczkę. Będzie więc radio gasło z przekręceniem i wyjęciem kluczyka. Fabrycznie Yosan CB-300 ma plastikowe pudełko z filtrem przeciw zakłóceniowym i bezpiecznikiem. To oczywiście zostało na kablu. Strzeżonego Pan Bóg strzeże. ;–)

11
Przed założeniem podsufitki przykleiłem lepszą piankę na dach. Nie lichą, fabryczną 3-4 mm rzadziutką gąbkę tylko 10mm gęstą piankę firmy Apama. Znajdziecie na portalu aukcyjnym.
11_lepsze_wyciszenie_dachu.jpg
Lepsze wyciszenie dachu


12
Teraz demolujemy lampkę wewnętrzną by zmieściła się antenka CB. W tym celu wyciąłem kawałek plastiku i kawał blaszki. Żarówkę rurkową 10W 12V zamieniłem na Panel Moduł Led. również znajdziecie na portalu aukcyjnym.
12_demolka_lampki_wewnetrznej_1.jpg
Demolka lampki wewnętrznej
13_demolka_lampki_wewnetrznej_2.jpg
Demolka lampki wewnętrznej


13
Następnie demolujemy kieszeń pod radiem. Dziurę wypaliłem starą radziecką wypalarką napisów na drewnie (przypominającą lutownicę transformatorową) a krawędzie wyrównałem pilnikiem.
CB montuję pod skosem bo ekrany LCD fajne są ale dobrze widać co na nich jest jak patrzymy na wprost. W tym celu tymczasowo pod radio wcisnąłem dwa kliniki do ustawiania paneli podłogowych ;–)
14_demolka_schowka_1.jpg
Demolka schowka
15_demolka_schowka_2.jpg
Demolka schowka
16_demolka_schowka_3.jpg
Demolka schowka


14
Teraz wzorowe zestrojenie anteny kanal 1 – 1,1, kanał 20 – 1,2 i kanał 40 1,1. Bosko!
Pozostało umieszczenie uchwytu dla gruchy i zewnętrznego głośnika ale to już kosmetyka do zrobienia później.


15
Efekt końcowy.
17_radio_finisz.jpg
Radio

19_antena_finisz_2.jpg

18_antena_finisz_1.jpg
Antena
Ostatnio edytowano 26 lip 2013, 08:11 przez tok5, łącznie edytowano 1 raz
pozdrawiam
tok5
Forumowicz
 
Od: 5 lut 2011, 18:30
Posty: 138 (0/2)
Skąd: okolice Poznania
Auto: GL 2.0 2019 benzynka,
DJ 1.5 2019 benzynka

Postprzez MX6-CZARNY » 20 lip 2013, 13:29

Jeśli radio było by zamontowane z boku schowka, a nie na środku, można obok wsunąć coś większego, np. telefon, klucze czy portfel.
Antena strasznie na środku, mnie to nie pasuje, jeśli już to bym ją dał na końcu dachu.
Chyba, że to ma grać, a nie wyglądać.
Buuu... Mazdy już nie ma...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 maja 2013, 21:44
Posty: 216 (0/5)
Auto: Cupra 1M

Postprzez tok5 » 20 lip 2013, 20:32

Tak zdaję sobie sprawę, że straciłem półeczkę.

Jeśli chodzi o środek dachu to to jest sugerowane przez gugu CB http://cb-forum.pl/CBFORUM.pdf – promieniowanie na wszystkie strony i lepsze zestrojenie. Dodatkowo z tyłu nie ma już wzmocnienia a ja na dłuższe wycieczki będę montował dłuższą antenkę ~1,5m a od tego już dach tańczy.
pozdrawiam
tok5
Forumowicz
 
Od: 5 lut 2011, 18:30
Posty: 138 (0/2)
Skąd: okolice Poznania
Auto: GL 2.0 2019 benzynka,
DJ 1.5 2019 benzynka

Postprzez MX6-CZARNY » 20 lip 2013, 22:08

I z książki wynika, że montaż anteny z tyłu po środku dachu tylko trochę ogranicza zasięg wstecz, do przodu jest tak samo, a na boki lepiej. A wygląd dużo lepszy. Co co wzmocnienia i falowania dachu to nie wiem, w audi kombi jeśli tak zamontujemy dach nie faluje.
Buuu... Mazdy już nie ma...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 maja 2013, 21:44
Posty: 216 (0/5)
Auto: Cupra 1M

Postprzez KiMCIO » 18 sie 2013, 19:13

Antena zamontowana najlepiej jak to było możliwe, posłuchał się fachowców z forum CB a nie amatorów i wzrokowców z forum motoryzacyjnego :–)

Jeżeli nie palisz to radio można upchać w popielniczkę i tym sposobem odzyskać półeczkę :D

Super auto, z budżetowym lecz dobrym radiem i wzorcowo zamontowaną anteną (lecz kapkę krótka). Jednak mam nadzieję, że w miarę rozwoju radiowego zapragniesz lepszego radia (bo w ten otworek 1 DIN można fajne radia wsadzić) i dłuższej anteny.

Teraz serdeczne gratulacje za odwagę i ruchy dobrym kierunku, trzymam kciuki za rozwój instalacji !!

Pozdrowienia z "zaprzyjaźnionego" forum :–)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 sie 2008, 16:48
Posty: 118
Skąd: Myślibórz
Auto: Była – Mazda 626 GW 1,8 (90KM) 1998 r.
Jest – Mazda Premacy 2,0 (130KM) 2002 r.

Postprzez MARSELUSS82 » 10 paź 2013, 09:18

ramka cb.jpg


A u mnie to tak wygląda<faja>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 gru 2011, 22:50
Posty: 110
Skąd: DOLNOŚLĄSKIE
Auto: MX-6 FS+LPG
Lancer CS0 sportwagon

Postprzez tok5 » 12 paź 2013, 09:12

Marseluss bardzo ładnie. W wielu współczesnych autach nie ma już szufladek 1 DIN.

Dorzucam fotki.
mocne_swiatlo_ledowe.jpg
Światło wewnętrzne daje mocniejsze światło niż fabryczne.


Głośnik zewnętrzny. Zamocowany na dorobionej blaszce i zamocowany pod mocowaniem lusterka środkowego. Wymieniłem przewód głośnika na dłuższy 3m. Poprowadziłem go od lusterka, nad podsufitką, lewym słupkiem i pod kierownicą do radyjka. Sprawuje się to wyśmienicie.
montaz_glosnika.jpg
Głośnik INTEK FSP-10 na mocowaniu lusterka.
pozdrawiam
tok5
Forumowicz
 
Od: 5 lut 2011, 18:30
Posty: 138 (0/2)
Skąd: okolice Poznania
Auto: GL 2.0 2019 benzynka,
DJ 1.5 2019 benzynka

Postprzez kamilspider » 12 paź 2013, 16:53

Tok5 fajnie, ale nie mogłeś dać radia z lewej lub prawej strony kieszeni? Wtedy miałbyś możliwość włożenia jeszcze czegoś (wolną przestrzeń) przy radiu, a tak to niezbyt.
"Samochody to nie wszystko, ale bez nich wszystko jest niczym..."
---> JBC to mam trochę części do MX-6 KLDE <---
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 paź 2010, 09:47
Posty: 1315 (0/2)
Skąd: Wielkopolska
Auto: Było:
MX-6 2.5 V6 KL-DE

Postprzez MARSELUSS82 » 16 paź 2013, 12:11

kamilspider napisał(a):Tok5 fajnie, ale nie mogłeś dać radia z lewej lub prawej strony kieszeni? Wtedy miałbyś możliwość włożenia jeszcze czegoś (wolną przestrzeń) przy radiu, a tak to niezbyt.


HeHe symetrycznie
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 gru 2011, 22:50
Posty: 110
Skąd: DOLNOŚLĄSKIE
Auto: MX-6 FS+LPG
Lancer CS0 sportwagon

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6