Wymiana żarówek podświetlających włączniki (nieczynne – brak fotek)

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez CHRISTOPHORUS » 13 gru 2008, 22:32

Niedawno przeprowadzałem wymianę przepalonych żarówek podświetlających przełączniki w konsoli środkowej).
Aby innym osobom było łatwiej załączam fotorelację :D
Aby nie było niejasności – chodzi o deskę po lifcie.
Z góry przepraszam za marną jakość zdjęć. Mimo to mam nadzieję, że będą ułatwieniem.

Pierwsza czynność jaką należy wykonać, to wysunięcie popielniczki (patrz strzałka), by dostać się do wkręta ukrytego za nią. Następnie cienkim płaskim wkrętakiem podważyć element deski, który utrudnia dostęp do przełączników – w miejscu kółek na zdjęciu
Obrazek
kółka uwidaczniają miejsca zaczepów demontowanego elementu deski
1 – włącznik podgrzewania tylnej szyby i lusterek,
2 – włącznik świateł awaryjnych,
3 – wtyczka wł. 1 (należy zdemontować, by dostęp był łatwiejszy)
4 – wtyczka wł. 2 (zdemontować j. w.)
Następnie należy odłączyć wtyczki: biegnącą do zegara, zaślepki znajdującej się obok przełączników 1 i 2
Obrazek
oraz podświetlenia popielniczki i gniazda zapalniczki (nie oznaczono strzałką :p
Obrazek
Po oględzinach okazało się, że podświetlenie popielniczki też nie działa, więc przy okazji ta usterka też została usunięta.
Kółkami wskazane są zaczepy elementu deski i lokalizacja podświetlenia popielniczki (szklana żarówka 1,2 W), natomiast strzałka wskazuje z stronę umiejscowienia żarówki podświetlającej przełącznik 2
Obrazek
zaczepy...
Obrazek
Prowadnica popielniczki ( zaznaczono lokalizację podświetlenia i wkręt, którym była mowa na samym początku ;p)
Obrazek
Wymontowany przełącznik (strzałka wskazuje żarówkę poświetlającą)
Obrazek
Wymontowany uciążliwy gad ;)
Obrazek
1 – wymontowana przepalona żarówka,
2 – nowa żarówka ze sklepu elektronicznego (nie wszystkie mają te cuda ;) ),
3 – zamontowana już żarówka w oprawce.
Obrazek
Zamiast standardowych żarówek można też zamontować diody dostępne wraz z oprawkami, jednak cena 4,5 krotnie przewyższa cenę żarówki, a odcień i intensywność świecenia diody jest inna (inna barwa oraz nierównomiernie rozświetlony przełącznik)
Ostatnio edytowano 14 gru 2008, 19:51 przez CHRISTOPHORUS, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 paź 2008, 00:17
Posty: 290
Skąd: klubu przyjaciół myszki Mickey
Auto: bezawaryjne?

Postprzez mad_man » 13 gru 2008, 23:45

popraw temat....
http://planme.pl – jezeli szukasz harmonogramu...:)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 maja 2005, 15:48
Posty: 428 (1/3)
Skąd: Oświęcim
Auto: '91 323F BG 16V 1.6 (gaz)
'95 626 GE 1.8 (rip)
'96 323F BA 1.5Z (sold)
'09 Laguna 2.0T F4R

Postprzez yorgoo » 14 gru 2008, 00:18

Dobra robota CHRISTOPHORUS_REX ,przy okazji ile kosztowaly te zaroweczki ja nie moglem u mnie nigdzie takich dostac. Kupilem diody ale trzebana nie jakies rezystorki czy inne cuda lutowac i nie wiem za bardzo jak to zrobic, jak ktos wie prosze o pomoc. Aha u mnie przepalily sie zaroweczki od regulatorow ustawien wysokosci swiatel i mocy oswietlenia licznika :(
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 gru 2007, 00:16
Posty: 312
Skąd: Siemianowice Śląskie
Auto: 323F BA 2.0 V6 '98

Postprzez rufens » 14 gru 2008, 15:15

Witam,
Fajna fotorelacja.
Masz może jakieś dokładniejsze zdjęcia podświetlenia zapalniczki?
W mojej wersji tego nie ma, a chciałbym coś takiego zrobić.
A na samochodach wcale się nie znam.
http://forum.mazdaspeed.pl/viewtopic.php?t=63761
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 lip 2008, 20:07
Posty: 60
Skąd: ŁÓDŹ
Auto: 323F (BA) '98

Postprzez CHRISTOPHORUS » 14 gru 2008, 19:28

mad_man napisał(a):popraw temat....

A co z tematem nie tak??

yorgoo napisał(a):ile kosztowaly te zaroweczki ja nie moglem u mnie nigdzie takich dostac. Kupilem diody ale trzebana nie jakies rezystorki czy inne cuda lutowac i nie wiem za bardzo jak to zrobic, jak ktos wie prosze o pomoc. Aha u mnie przepalily sie zaroweczki od regulatorow ustawien wysokosci swiatel i mocy oswietlenia licznika

Koszt żarówki to 1 zł :) a szukać należy w sklepach elektronicznych (nie wszystkie mają takie akcesoria), gdzie z reguły są kolorowe. Mi się udało znaleźć białe ;) W Poznaniu mają na łąkowej. W innych miastach to nie wiem...
Koszt białej diody wraz z oprawką (nic nie trzeba lutować, tylko wystarczy wymienić w miejsce przepalonej żarówki) to 4,5 zł.
Co do wymiany podświetlenia regulatora świateł i ściemniacza podświetlenia deski sprawa jest jeszcze prostsza, bo wystarczy wykręcić 4 wkręty plastykowej ramki i podważyć w dwóch miejscach włącznik.. :) Nawiasem mówiąc podświetlenie regulacji świateł też miałem przepalone.

rufens napisał(a):Fajna fotorelacja. Masz może jakieś dokładniejsze zdjęcia podświetlenia zapalniczki? W mojej wersji tego nie ma, a chciałbym coś takiego zrobić.

Dzięki, mam nadzieję, że będzie łatwiej w podobnych przypadkach innym ;)
Nie mam innych zdjęć niestety :(

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 paź 2008, 00:17
Posty: 290
Skąd: klubu przyjaciół myszki Mickey
Auto: bezawaryjne?

Postprzez yorgoo » 14 gru 2008, 21:22

CHRISTOPHORUS_REX mozesz mi napisac jakie to dokladnie zarowki lu jakie dokladnie diody moga je zastapic?? chodzi o wartosci napiec itp
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 gru 2007, 00:16
Posty: 312
Skąd: Siemianowice Śląskie
Auto: 323F BA 2.0 V6 '98

Postprzez CHRISTOPHORUS » 14 gru 2008, 23:51

yorgoo napisał(a):jakie to dokladnie zarowki lu jakie dokladnie diody moga je zastapic?? chodzi o wartosci napiec itp

Na pewno muszą to być żarówki dla napięcia 12 V, a co do mocy to nawet nie wiem dokładnie, bo nie ma opisu. Sprzedawca ze sklepu elektronicznego się na tym znał :D
W każdym razie szklana bańka zakupionych żarówek jest trochę dłuższa, ale bez problemu się mieści we włączniku.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 paź 2008, 00:17
Posty: 290
Skąd: klubu przyjaciół myszki Mickey
Auto: bezawaryjne?

Postprzez dude » 15 gru 2008, 17:25

ja potrzebuje zmienić żarówkę tu:
Obrazek
ale to już mniej więcej wiem jak zrobić dzięki Rufensowi
mam chyba jeszcze spaloną (o ile w ogóle jest) od zapalniczki (tak więc dołączam się do prośby Rufensa)
oraz od regulacji świateł, więc odnośnie tego:
CHRISTOPHORUS_REX napisał(a):bo wystarczy wykręcić 4 wkręty plastykowej ramki i podważyć w dwóch miejscach włącznik..

o jaką ramkę chodzi? Dasz radę zrobić jakieś fotki?
人馬一体
Obrazek >>>> Mój Dudowóz <<<<
Kupię drzwi tylne od strony kierowcy oraz maskę kolor: 12K (323F BA po lifcie)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 kwi 2008, 21:47
Posty: 228 (1/0)
Skąd: Zabrze
Auto: 626 GF 2.0 FS 115KM 00r.
była-> 323F BA 1.5 Z5 88KM 98r.

Postprzez mad_man » 15 gru 2008, 20:22

@CHRISTOPHORUS_REX gdy pisalem bys poprawile temat nie pokazywal sie model auta.. albo problem na forum, albo po prostu umknelo gdy tworzyles ;)
http://planme.pl – jezeli szukasz harmonogramu...:)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 maja 2005, 15:48
Posty: 428 (1/3)
Skąd: Oświęcim
Auto: '91 323F BG 16V 1.6 (gaz)
'95 626 GE 1.8 (rip)
'96 323F BA 1.5Z (sold)
'09 Laguna 2.0T F4R

Postprzez CHRISTOPHORUS » 16 gru 2008, 00:28

dude napisał(a):ja potrzebuje zmienić żarówkę tu:

Do tego ustrojstwa się nie dobierałem, bo nie miałem takiej konieczności
dude napisał(a):o jaką ramkę chodzi? Dasz radę zrobić jakieś fotki?

chodzi o dwa wkręty górne (widoczne w czerwonych okręgach) i dwa, które widać w miejscu strzałek, gdy opuści sie kierownicę. Wtedy jest dostęp do wszystkich przełączników w okolicach deski :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 paź 2008, 00:17
Posty: 290
Skąd: klubu przyjaciół myszki Mickey
Auto: bezawaryjne?

Postprzez dude » 18 gru 2008, 12:37

Dzięki. Wezmę się chyba dziś za to bo miałem i tak w planie pomajstrować, żeby założyć pilota do kiery z balupunkta, jednak nie udało mi się go kupić. W lildlu dziś była promocja i za 20zł!! można było kupić pilocik.. Ładnie się dziś wyspałem.. poszedłem do lidla o 11 a tam już pusta półka <killer>. Pewnie ktoś chce na tym jeszcze zarobić, bo najtańszy na allegro stoi 35zł.. albo dużo blaupunktowców chodzi do lidla :–)
Tak czy inaczej dzięki i ładne ramki na zegary.. mam identyczne :D
人馬一体
Obrazek >>>> Mój Dudowóz <<<<
Kupię drzwi tylne od strony kierowcy oraz maskę kolor: 12K (323F BA po lifcie)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 kwi 2008, 21:47
Posty: 228 (1/0)
Skąd: Zabrze
Auto: 626 GF 2.0 FS 115KM 00r.
była-> 323F BA 1.5 Z5 88KM 98r.

Postprzez CHRISTOPHORUS » 18 gru 2008, 16:19

dude napisał(a):W lildlu dziś była promocja i za 20zł!! można było kupić pilocik.. Ładnie się dziś wyspałem.. poszedłem do lidla o 11 a tam już pusta półka <killer>.

Ludzie w środku nocy wstają widocznie. Przecież to zabójstwo dla organizmu ;) Ja mam clariona z pilotem w zestawie, lecz i tak go nie używam, bo jest bezprzewodowy (jeszcze by się gdzieś zawieruszył) :P

dude napisał(a):Tak czy inaczej dzięki i ładne ramki na zegary.. mam identyczne :D

Nie ma za co. Mnie też się podobają :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 paź 2008, 00:17
Posty: 290
Skąd: klubu przyjaciół myszki Mickey
Auto: bezawaryjne?

Postprzez dude » 19 gru 2008, 19:57

Ja nie mogę ale się nawku**iałem przy wyciąganiu tych przycisków, próbowałem podważać itp.. podłubałem tylko ten plastyk strasznie, co prawda udało mi się wyciągnąć i zmienić żaróweczki ale czy jest jakaś bardziej humanitarna metoda(na przyszłość)?? Może jest jakiś specjalny przyrząd do tego? :D Jak udało mi się wyciągnąć górny zaczep śrubokrętem to znów nie dało się dojść do tego drugiego dolnego. Ja nie wiem co to za japońska metoda na te przyciski. Według mnie to powinno być po prostu na jakieś śrubki lub zaczepy od zewnątrz, a nie od wewnątrz. Totalnie nieprzemyślana sprawa!
人馬一体
Obrazek >>>> Mój Dudowóz <<<<
Kupię drzwi tylne od strony kierowcy oraz maskę kolor: 12K (323F BA po lifcie)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 kwi 2008, 21:47
Posty: 228 (1/0)
Skąd: Zabrze
Auto: 626 GF 2.0 FS 115KM 00r.
była-> 323F BA 1.5 Z5 88KM 98r.

Postprzez Leszek » 19 gru 2008, 20:18

Jest sposób na te przy kierownicy. Te po lewej można wyjąć tak: Górę podważyć a dół nadusić od środka. Po lewej stronie na przeciwko kolana masz mały schowek prawda? W prawym górnym rogu tego schowka jest dziura, którą możesz się spokojnie dostać do pierwszego przycisku. Wyjmując go już jesteś przy drugim ;]

Te z prawej strony kierownicy [ regulator podświetlenia i od elektrycznego ustawiania świateł ] trzeba analogicznie. Z tym, że tutaj już nie ma schowka z dziurką i trzeba odczepić plastik pod kierownicą trzymający na zaciski. Wtedy jest wystarczająco miejsca żeby się dostac do przycisków.
Jakiś tam podpis Leszka :P
Dark Defender
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 maja 2008, 19:20
Posty: 3760 (21/55)
Skąd: Grodzisk Wlkp.
Auto: Brak

Postprzez CHRISTOPHORUS » 19 gru 2008, 21:45

dude napisał(a):Ja nie mogę ale się nawku**iałem przy wyciąganiu tych przycisków, próbowałem podważać itp.. podłubałem tylko ten plastyk strasznie

A mi poszło gładko, nigdzie nie musiałem ładować ręki :D tylko podważyłem wkrętakiem i nawet nic się nie powyszczerbiało
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 paź 2008, 00:17
Posty: 290
Skąd: klubu przyjaciół myszki Mickey
Auto: bezawaryjne?

Postprzez skorpek » 20 gru 2008, 00:23

Panowie a moze wiecie jak zalatwic ta sprawe z zaroweczkami w desce przed liftem? Ktos mi mowil ze byc moze wystarczy w jakis sposob wydlubac przelacznik i zmienic zarowke... Musze zmienic od awaryjnych i ogrzewania tylnej szyby. Dzieki z gory za rady ;)
pozdrawiam skorpek ;)
Verstehen kann man das Leben rückwärts, leben muß man es aber vorwärts.



SWAP BA Z5 –> BP How-to BY–>Gadula
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sie 2008, 21:35
Posty: 2061
Skąd: Łask
Auto: śleć :-D

Postprzez CHRISTOPHORUS » 20 gru 2008, 02:04

skorpek napisał(a):Panowie a moze wiecie jak zalatwic ta sprawe z zaroweczkami w desce przed liftem? Ktos mi mowil ze byc moze wystarczy w jakis sposob wydlubac przelacznik i zmienic zarowke...

Wystarczy poszukać na forum ;)
Tutaj masz wskazówki jak się zabrać za rozebranie deski:
http://forum.mazdaspeed.pl/viewtopic.php?p=688277

Myślę, że to wystarczy, by dostać się do przełączników
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 paź 2008, 00:17
Posty: 290
Skąd: klubu przyjaciół myszki Mickey
Auto: bezawaryjne?

Postprzez Adamos » 20 gru 2008, 02:13

a czy jest mozliwe ze usiebie w 323c nie mam zadnych śrubek przy desce po opuszczeniu kiery?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 sie 2008, 10:03
Posty: 2280 (4/1)
Skąd: Gdynia
Auto: Ford Focus C-MAX mk1

Postprzez CHRISTOPHORUS » 20 gru 2008, 02:43

Adamos88 napisał(a):a czy jest mozliwe ze usiebie w 323c nie mam zadnych śrubek przy desce po opuszczeniu kiery?

Szczerze mówiąc nie wiem. Nie przyglądałem się jak to wygląda w 323c :]
.. po lifcie, czy przed...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 paź 2008, 00:17
Posty: 290
Skąd: klubu przyjaciół myszki Mickey
Auto: bezawaryjne?

Postprzez Adamos » 20 gru 2008, 03:06

95 rocznik
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 sie 2008, 10:03
Posty: 2280 (4/1)
Skąd: Gdynia
Auto: Ford Focus C-MAX mk1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323