Nawigacja NVA-SD8110 – źle działa ...

Mazda3 2008–2013

Postprzez Mir » 15 kwi 2017, 18:31

Oryginalna mazdowska TomTom Sanyo NVA-SD8110
Od kupna samochodu, ponad rok działała OK, ale ostatnio jakby gubiła sie i źle pokazywała położenie na mapie. Od około tygodnia praktycznie nie do uzycia – czasem pokaże na początku dobre położenie na mapie, ale w czasie jazdy gubi się, jakby traci orientacje i "jedzie" gdzieś w bok, prawo lewo, czy nawet do tyłu. Efekt, to zjeżdża z drogi, a jak trafi na jakąś inną, to na chwilę "jedzie nią", aby po chwili zjechac znów gdzieś obok.
Navcore (firmware – FW) najnowszy, a nawet robiłem reflash tym samym FW (zdaje się, że starszym FW nie da się). Przywracałem ustawienia fabryczne (reset), uaktualniałem QuickGPSfix – nic nie pomaga.
Nawet czyściłem karte SD i wgrywałem na nią jeszcze raz całe oprogramowanie z mapami – bez pozytywnych skutków.
Przekopałem net i zagraniczne fora – ludziska mieli też podobne problemy z tą nawigacją. Różnie sobie radzili albo ... nie radzili. Właściwie nigdzie nie znalazłem, co jest właściwym problemem czy usterką.
Zgłaszałem do TomTom, próbowali pomóc (czyli to co wyżej pisałem), a że efektu pozytywnego nie ma, odesłali mnie do serwisu Mazdy.
Rozmawiałem dzisiaj z działem techn Mazdy w mieście południowej Polski – powiedzieli mi ze muszę przyjechać i będą diagnozować i naprawiać. Na moje pytanie czy oni potrafia naprawiać nawigacje TomTom Sanyo, dziwnie zaczął kręcić.... Zapytałem, czy może podać cenę anteny GPS do tej nawigacji, kazał mi podać VIN, ale stwierdził ze wg VIN nie było u mnie tej nawigacji i że anteny GPS ... nie może mi sprzedać !!! SZOK – oryginaaaaalna mazdowska nawigacja i ćwoki nie sprzedadzą mi anteny GPS do niej ?!
Nie będę kontynuował tego "zagadnienia" ...
Powracając do moich problemów – czy ktoś może mi coś podpowiedzieć co u mnie dzieje się i gdzie moze być problem ? Czy to może być antena GPS źle działa ? Jak wejdę w podgląd skanowanych satelit, to widzi 4-8 satelit ...
Zdemontowałem navi i dostałem sie do tej anteny – dziwna jakas wtyczka (nie FAKRA), no i nie wiem, czy mógłbym zastosować jakąś inną, nie oryginalną antenę.
Bardzo prosze o jakąkolwiek pomoc ....
Załączniki
IMG_20170415_175800.jpg
IMG_20170414_172645.jpg
IMG_20170415_175733.jpg
IMG_20170415_175655.jpg
Początkujący
 
Od: 7 cze 2016, 16:51
Posty: 23
Skąd: Podbeskidzie
Auto: Mazda 3 BL 1.6 MZ-CD 2012

Postprzez ZOOMik » 15 kwi 2017, 22:46

Prawdopodobną przyczyną takiego zachowania tych navi są "padające" anteny GPS. Proponowałbym Ci kupno, chociażby na Allegro, nowej, dowolnej anteny ze złączem HRS-GT5, bo takie jest w tej oryginalnej i przetestować – koszt nie jest duży, bo ok. 40 zł. Jeśli masz możliwość, to przy okazji najlepiej przenieść ją na zewnątrz, co dodatkowo poprawi działanie.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 09:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez Mir » 15 kwi 2017, 22:57

Wieeelkie dzieki ZOOMik, optymizm pokonania problemu pojawił się dzięki Tobie <piwo>
Po świętach zaraz kupuje i zamelduje co i jak :)
Początkujący
 
Od: 7 cze 2016, 16:51
Posty: 23
Skąd: Podbeskidzie
Auto: Mazda 3 BL 1.6 MZ-CD 2012

Postprzez Mir » 29 kwi 2017, 16:35

Niestety, kupno nowej anteny nie zmieniło sytuacji ...
Sprawa wygląda tak, że w czasie jazdy, nastepuje powiekszające się opóźnienie wskazania na mapie, a jeżeli wtedy skręcę w którąś stronę, wskazanie jest opóźnione i ląduję poza drogą ... no i wtedy zaczyna się miszmasz ...
Mam jednak pomysł co dzieje się – mam szybę ogrzewaną, więc byc może ciężko ma antena namierzyć samochód + pewnie przekłamania z tytułu tego ekranowania na szybie (siateczka spirali ogrzewającej). Dałem antene na zewnątrz i duuuuża poprawa mocy satelit nastąpiła.
Na razie zamocowałem antene na zewnatrz (ma mocny magnes) będę testował teraz.
Jeżeli faktycznie navi było dodane nie oryginalnie przez Mazde (ASO tak stwierdziło po VIN), to ktoś umieścił antene standardowo pod kokpitem. Może w przypadku szyb ogrzewanych Mazda inaczej rozwiązuje sprawe umieszczenia anteny GPS ...
Tylko pozostaje pytanie – dlaczego wczesniej działało dobrze ...
Początkujący
 
Od: 7 cze 2016, 16:51
Posty: 23
Skąd: Podbeskidzie
Auto: Mazda 3 BL 1.6 MZ-CD 2012

Postprzez Tytan » 4 maja 2017, 07:24

Z tego co mi wiadomo, to w autach wyposażonych fabrycznie w nawigację antena GPS jest zespolona z anteną radiową i znajduje się na dachu. Jeśli twoja antena jest gdzie indziej to potwierdza tylko fakt dokładanej nawigacji.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2011, 12:59
Posty: 200 (1/3)
Skąd: Bielsko-Biała
Auto: Mazda 3 BL HB 1,6 MZ-CD Sand Speed

Postprzez pejo100 » 3 gru 2018, 17:33

Witam.
Możesz powiedzieć czy rozwiązałeś swój problem, a jeżeli tak, to jak?
Moja navi nagle zaczęła oszukiwać o ponad 600km. Jestem we Frankfurcie am, a ona pokazuje, że jestem na morzu. Satelity wykrywa bez problemu, więc wątpię, żeby to była wina anteny.

Dopisano 3 gru 2018, 18:51:

No i problem rozwiązany :D
Znalazłem na zagranicznym forum, że wystarczy zrobić twardy reset, przytrzymując przez 20 sekund przycisk zasilania. Zrobiłem tak i wszystko wróciło do normy:)
Początkujący
 
Od: 15 paź 2014, 19:17
Posty: 2
Auto: Mazda 5 2.0D 105kw

Postprzez Swoop » 5 lis 2023, 20:34

Witam,

Odgrzewam stary wątek, ale wyszukiwarka nic nie znajduje po haśle "NVA-SD8110"

Powiedzcie mi, czy po kupnie tejże nawigacji do M3 BL przed liftem, wystarczy podpiąć kostki + antena GPS i wszystko będzie działać, czy jakaś rzeźba do wykonania?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 wrz 2007, 21:42
Posty: 302 (4/0)
Skąd: Ełk
Auto: M6 GY MZR-CD 121KM '03

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323