instalacja sekwencyjna a sonda lambda

Dział poświęcony użytkowaniu aut z instalacjami gazowymi przeznaczonymi do zasilania silników z wtryskiem pośrednim paliwa.

Postprzez ucze1102 » 6 lip 2012, 13:29

Koledzy czy przy instalacji sekwencyjnej sonda lambda ma wpływ na spalanie LPG czy ona działa tylko w przypadku pracy na benzynie? bo ostatnio zauważyłem że znacznie wzrosło mi spalanie benzyny natomiast LGP jest tak jak zawsze?
Może głupie pytanie ale proszę o odpowiedź
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 lis 2010, 09:37
Posty: 166
Skąd: Kraśnik/Lublin
Auto: Mazda 323F 2.0 V6 '96r

Postprzez bartekdw » 11 lip 2012, 22:22

Też ma wpływ, i na benie i na lpg mierzy skład spalin i na podstawie jej pomiarów ustalana jest mieszanka. U mnie ostatnio padła co wiązało się ze spalaniem 15l LPG / 100km
Obrazek Obrazek
Forumowicz
 
Od: 30 kwi 2008, 19:20
Posty: 199
Skąd: Zamość
Auto: Mazda 6 gg 2.3 lpg

Postprzez matlej » 12 lip 2012, 01:23

Sonda lambda jest potrzebna do prawidłowej pracy komputera benzynowego. W większości instalacji sekwencyjnych sterownik LPG bazuje na czasach wtrysku benzyny. Dlatego istotne jest by sonda działała poprawnie. Najlepiej sprawdzić interfejsem diagnostycznym wskazania sondy i potem podjąć decyzję o zakupie nowej. Na spalanie ma też wpływ ustawienie sterownika LPG, kaloryczność gazu i noga właściciela.

Jaki masz sterownik lpg?
Początkujący
 
Od: 28 maja 2011, 22:22
Posty: 7

Postprzez ucze1102 » 24 lip 2012, 20:05

sterownik jest ROXI dokładnego modelu nie pamiętam, ale właśnie nie dawno znajomy mi mówił że generalnie to sonda nie wpływa na pracę na LPG bo rzekomo jest jakiś czujnik czy coś w tym stylu co "oszukuje" sterownik i nie pobiera danych z sondy, a osobiście jestem zielony w tych sprawach i już teraz w ogóle nie wiem co myśleć, a co najlepsze ostatnio robiłem test błędów diodą i wyszedł tylko EGR
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 lis 2010, 09:37
Posty: 166
Skąd: Kraśnik/Lublin
Auto: Mazda 323F 2.0 V6 '96r

Postprzez Tomas2000 » 25 lip 2012, 09:49

A może masz po prostu dziurę w baku hehe <głaszcze>

Nie wiem jak wprzypadku twojego sterownika ale np stag300 będzie działał nawet jak nie podłączysz sondy. Jednak np u mnie jak jedna z sond była walnięta to wyświetlało komunikaty o zapętlaniu wtrysków i krzyczał żeby sprawdzić sondę, więc komputer lpg wspiera się odczytami z sondy. Spece ze staga napisali mi że ich komp lpg wykorzystuje sondę do przełączania się miedzy tzw. trybami M1 i M2 chodzi o obciążenie silnika. W zależności od wskazania z sondy komputer rozpoznaję czy silnik pracuje pod dużym czy małym obciążeniem i stosuje adekwatne do tych stanów parametry.

Co do spalania nie zauważyłem różnicy na padniętaj i na nowej sondzie... I tak mi pali dużo lpg hahaha
za to jest różnica w dynamice silnika lepiej reaguje na gaz, lepiej przyśpiesza. Związane pewnie jest to z tym że przy padniętej sondzie silnik pracuje w trybie pętli zamkniętej (awaryjnym) co musi przełożyć się na słabsze osiągi.

Jeśli chodzi o spalanie pb ciężko mi coś stwierdzić bo benzynki używam tylko do rozruchów na uszkodzonej sondzie mieściło się w 12, 12,5l w mieście, co w przypadku mojego silnika jest normą. Po wymianie nie miałem okazji sprawdzić...

Emulatory sond o których mówił ci kolega stosowane były raczej w starszy instalacjach podciśnieniowych. Wątpię żeby u ciebie takie urządzenie było zamontowane bo miało ono chyba zapobiegać tylko zapalaniu sie lampki "check engine" na desce i wchodzeniu silnika w tryb awaryjny.

Sprawdź czy masz w ogóle wpiętą sondę do kompa lpg. Jeśli będzie wpięta to jeden z przewodów od sondy będzie nacięty i połączony z kabelkiem który idzie do sterownika gazu. Jak sonda jest podpięta to np w stagu można zobaczyć cz sonda działa i czy działa poprawnie, oprogramowanie diagnostyczne ma wbudowany oscyloskop na którym wszystko ładnie widać.
Obrazek
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Mazowsza
 
Od: 12 sty 2012, 16:49
Posty: 429 (0/2)
Skąd: Płock
Auto: Xedos 9 KL 2001
Xedos 9 KL 1999 – EX

PostTen post został usunięty przez Tomas2000 25 lip 2012, 09:51.
Powód: duplikacja

Postprzez ucze1102 » 26 lip 2012, 19:50

dzięki wielki za info, no postaram się obadać z tymi kablami od sond, ciekawe czy coś zobacze <glupek2>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 lis 2010, 09:37
Posty: 166
Skąd: Kraśnik/Lublin
Auto: Mazda 323F 2.0 V6 '96r

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Moderator

Moderatorzy LPG